Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Demolice domu - projekt

Dobrý večer, řeším takou prekérní situaci a nevím jak zní co nejelegantněji vybruslit. S přítelkyní chceme zbořit starý dům na pozemku její sestry pro případnou stavbu domu která by se měla začít v novém roce aspoň projektově realizovat. Pozemek je tedy sestry přítelkyně, která o něj nejeví zájem a je rozhodnutá nám jej darovat. Jenže má vypracovaný demoliční projekt pod svým jménem a od projektanta který je už v důchodě. Projekt si nechávala dělat před 5ti lety ale žádost na stavební ůřad nepodala. Dá se dům zlikvidovat kdyby dala plnou moc přítelkyni? Žije v Praze a nemá čas na to sem jezdit a vyřizovat papírování. Po demolici potom pozemek převést. Dál pak nevím jak je to stím projektem a jeho platností. Kdo bude dělat stavební dozor? Když přijdu s hotovým projektem za dalším projektantem tak se asi nebude tvářit nadšeně. Budu rád za jakékoliv tipy a postupy. Demolovat budeme svépomocí.

Předmět Autor Datum
projekt platí na dva roky. ať vám ten pozemek daruje a zároveń si nechte udělat projekt na sebe.
kamzl 17.08.2015 02:07
kamzl
Přesně to jsem předpokládal díky za odpověď.
Nitram18 17.08.2015 17:11
Nitram18
Byl jsem v podobné situaci. Uzavřel jsem u advokáta s majitelem smlouvu ,,právo provést stavbu´´ a b…
Honza60 17.08.2015 20:05
Honza60
Přesně tak, pokud má ale projekt platnost tak jsem stejně nahraný, v projektu je stanovená doba do k…
Nitram18 17.08.2015 20:07
Nitram18
Kamzl projekt platí na dva roky.ať vám ten pozemek daruje a zároveń si nechte udělat projekt na seb…
Fortys 18.08.2015 09:11
Fortys
Díky za příspěvek, ještě jsem neměl čas zaběhnout za projektantem se domluvit jak to teda opravdu je…
Nitram18 18.08.2015 10:33
Nitram18
Je to tak, jak jsem napsal. Nějaké datum tam projektant uvést musel, ale to není podstatné (je to je… poslední
Fortys 18.08.2015 17:36
Fortys

Kamzl

projekt platí na dva roky.ať vám ten pozemek daruje a zároveń si nechte udělat projekt na sebe.

To jsou neskutečné hovadiny co tady vykládáš.

Nitram18
Co nám o odstraňování staveb říká odborná literatura. Odstraňování staveb, terénních úprav a zařízení řeší § 128 stavebního zákona "(1) Vlastník stavby je povinen ohlásit stavebnímu úřadu záměr odstranit stavbu, s výjimkou staveb uvedených v § 103, nejde-li o stavbu podle § 103 odst. 1 písm. e) bodů 4 až 8 nebo stavbu, v níž je obsažen azbest. Ohlášení obsahuje základní údaje o stavbě, předpokládaný termín započetí a ukončení prací, způsob odstranění stavby, identifikaci sousedních pozemků nezbytných k provedení bouracích prací, statistické ukazatele u budov obsahujících byty. Jde-li o stavby, které vyžadují stavební povolení nebo ohlášení podle § 104 odst. 1 písm. a) až e), připojí k ohlášení dokumentaci bouracích prací, závazná stanoviska, popřípadě rozhodnutí dotčených orgánů ke způsobu odstranění vyžadovaná zvláštními právními předpisy, vyjádření dotčených vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury; doklad prokazující vlastnické právo ke stavbě připojí, nelze-li vlastnické právo ověřit v katastru nemovitostí dálkovým přístupem. Dokumentace bouracích prací, která obsahuje situaci odstraňované stavby, její stručný popis, organizaci bouracích prací, informaci o dodržení požadavků dotčených orgánů, se předkládá ve dvojím vyhotovení, a není-li obecní úřad v místě stavby stavebním úřadem, vyjma staveb v působnosti vojenských a jiných stavebních úřadů, předkládá se trojmo. Ohlášení záměru odstranit stavbu se podává u stavebního úřadu, který stavbu povolil; zanikl-li, podává se u stavebního úřadu, který by byl příslušný k povolení."
Obsahové náležitosti dokumentace bouracích prací řeší příloha č.8 k vyhlášce 499/2006 Sb., o dokumentaci staveb. Pro Vás je podstatné, že vyhláška obsahuje přechodná ustanovení tzn. že i když byla v roce 2013 novelizovaná, tak dokumentace vypracována před novelou se nemusí nijak upravovat. Dále je pro Vás podstatné že dle § 158 stavebního zákona není vypracování dokumentace bouracích prací vybranou činností ve výstavbě a tedy nemusí být vypracována autorizovanou osobou a je lhostejné jestli ji zpracoval stavař v důchodu nebo třeba vy sám. ŽÁDNÁ TAXATIVNĚ STANOVENÁ LHŮTA PLATNOSTI JAKÉKOLIV DOKUMENTACE VČ. TÉ K ODSTRANĚNÍ STAVBY NENÍ A NIKDY NEBYLA!
Nechte si udělit plnou moc k zastupování od vlastníka stavby. S plnou mocí a stávající dokumentací dojděte na příslušný stavební úřad. Tam se dozvíte jaká stanoviska bude případně nutné ještě opatřit a následně ohlásíte, v zastoupení vlastníka, odstranění stavby. Poplatek za vydání souhlasu s odstraněním je 500 Kč.
Pokud má odstraňovaný dům zastavěnou plochu do 150m2 pak může její vlastník tuto stavbu odstranit svépomocí, pokud zajistí provádění stavebního dozoru(osoba, která má vysokoškolské vzdělání stavebního nebo architektonického směru nebo střední vzdělání stavebního směru s maturitní zkouškou a alespoň 3 roky praxe při provádění staveb). U staveb, v nichž je obsažen azbest, zajistí provádění dozoru osobou, která má oprávnění pro odborné vedení provádění stavby (autorizaci).
Po odstranění stavby si vyžádejte potvrzení stavebního úřadu, že stavba byla zcela odstraněna a nechte stavbu vymazat z LV. Pak si nechte darovat již čistý pozemek a následně jako vlastníci pozemku řešte novou stavbu.

Díky za příspěvek, ještě jsem neměl čas zaběhnout za projektantem se domluvit jak to teda opravdu je ale trošku mě zmátl právě onen datum započetí a ukončení demolice v projektu.

Takže ve zkratce:
-Vyřídím plnou moc
-Zabehnu s dokumentací na stavební úřad kde to proberem
-Demolice se zajištěním dozoru
-Požádání o vymazání z katastru

Ještě jsem se díval jakým způsobem se zajišťuje odpojení odběrného místa od elektrické energie. Připadá v úvahu buď zrušení odběrného místa, při demolici elektřina potřeba nebude a pokud ano na nějakou tu flexu, pilu, mám agregát, nebo jeho přesunutí na sloupek na hranici pozemku. za to přesunutí se ale údajně platí a ne zrovna příjemné částky. Je tedy rozumější odběrné místo zrušit? Nemám zaručeno že budu stavět v nebližší době třeba se to posune i na přesrok, pro to by bylo možná to zrušení nejvýhodnější? Voda je odpojena, plyn ani kanalizace na pozemku nebyly.

Je to tak, jak jsem napsal. Nějaké datum tam projektant uvést musel, ale to není podstatné (je to jen předpoklad) a můžete si jej upravit dle libosti a mělo by být shodné s datem předpokládaného zahájení a ukončení prací, které uvedete v žádosti.

Ohledně odpojení nebo přeložení el. přípojky nevím. Obrátil bych se na svého distributora. Přeložku určitě platí ten kdo ji požaduje. V případě odpojení byste měl mít rezervovaný příkon ještě 5let, ale to nevím jistě.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru