Příprava zdi před zateplováním.
Zdravím, budu zateplovat rd polystyrenem. na zdech bylo částečné zateplení heraklitem a tenkým polystyrenem ( zhruba do výše 2,8 metru - polystyren 1,5cm, heraklit 3cm, drátová síť, omítka 4cm). Tam to bylo ukončené a až do hřebene střechy byla jen stará omítka. Zřejmě z důvodu, že to bylo v této výši hrubě ukončené, postupně do toho pršelo a voda pozvolna pronikala po celé délce vnitřku "zateplení". Heraklit byl úplně černý (zřejmě plesnivý, což se nám potvrdilo i při opláchnutí zdí velmi patrným plesnivým smradem). Uvnitř mi neustále vydatně plesnivěly rohy místností, ačkoli je to největranější místnost.
Chtěl bych se zeptat, zda by nebylo vhodné ošetřit zdivo nějakou chemií, před samotným zateplením, aby mi to pod tím novým zateplením zase neplesnivělo. Děkuji
Zdivo ošetřete fungicidní prostředkem - penetrací a chceteli se vyhnout dalšímu plesnivění použijte správnou tloušťku izolantu vzhledem k zateplovanému zdivu a nikoli vycucanou z prstu.
Zrejme vam to plesnivelo z duvodu tepelnych mostu, prave ze se to projevuje hlavne v rozich. To puvodni zatepleni co tam mate to je tak pro srandu kralikum, nemluve o tom ze se vam stahl do zdiva prave diky nedostatecne izolaci rosny bod. Pouzijte polystyren 100F minimalne 12 cm lepe by bylo 14 ale 12 staci. Jakou mate skladbu zdiva, pokud smisene nebo klasickou cihlu musite dat minimalne 12 cm z duvodu rosneho bodu. Poctite si na netu o teto problematice. Ja osobne jsem preferoval na smisene zdivo system Baumit open a musim rict zatim parada.
Děkuji za odpovědi, Jako izolant jsem zvolil (původně) 10cm 100F. Přišel jsem na to po hledání a pročítání různých odborných stránek a kutilských diskuzí. Takže žádné cucání z prstu Určitě ale dám na Vás a použiji alespoň tu 12cm izolaci a fungicid. Jen pro info domek je poměrně starý, klasický, cihlový, jen v základech bude pravděpodobně kámen.
proč neuděláte izolaci zvenčí? Zbytečně si přiděláváte velké problémy.
Ale já samozřejmě myslel zateplení zvenčí!!
P.S. - Ten obrázek je pěkný, ale moc mu nerozumím. Ta křivka je rosný bod?
Ok, pak jsem to špatně pochopil.
Ta křivka je průběh teploty (alias teplotní gradient). Rosný bod závisí na teplotě a vlhkosti vzduchu.
Ono to vypadá jako jednoduchá věc. Ale zřejmě se můj mozek ubírá jiným směrem. Když vezmete tolik faktorů - tloušťka zdiva, tloušťka zateplení (a kvalita), teplota venku, teplota uvnitř.....
Kdybych to vzal hypoteticky: 45cm zeď, 12cm 100F polyst + omítka, venkovní teplota -5°C, vnitřní teplota +24°C, kde bude rosný bod?
P.S. - Doufám, že tam, kde má být
Pozor, rosný bod musí být vždy ve zdivu, viz:
Jinak hrozí hniloba a plísně.
edit: a proč: zeď je difúzně neprostupná, tedy by neměla obsahovat vlhkost a zároveň v ní tedy nebude nic kondenzovat. V případně vnitřní izolace (která je naopak difuzně prostupná) se může rosný bod posunout až do izolace a způsobit to, že se vnitřní (zaklopená) stěna bude tzv. "potit" - to dříve či později vyvolá růst plísní.