Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak nabíjet baterii, respektivě jak vyrobit nabíječku.

Ahoj.
Podle šmejdění na netu je tato baterie http://www.gme.cz/akumulator-do-dps-vinnic-z3alf3- nimh-3-6v-80mah-p540-030 vhodná do mého expozimetru.
Dočetl jsem se že jí nabíjí nabíječkou na Nokii a má tam nějaký trimr 10K.
Mám tu zdroj 5V a 2,5A.
Článek je zde: http://www.temnakomora.cz/page/index.html/_/clanky /navody/oprava-a-%E2%80%9Cupgrade%E2%80%9D-sverdlo vsku-4-r84
Poradí někdo jaký trimr mám koupit a jak ho zapojit?
Multimetr mám.
Díky za radu.

Nabijat to chces prudom o hodnote desatiny kapacity, t.j. 8mA.
Rozdiel napati tam budes mat 5 - 3,6 = 1,4V a teda potrebujes odpor 1,4/0,008 = 175 ohm, preistotu tam das 220 ohm. Odpor, ne trimer, na prd ti je trimer.
Potom najprv preistotu zmeras prud ktory tecie cez odpor do baterky, ci tam je fakt tych 8mA alebo menej.

Pocas nabijania prudom 0.1C tam bude IMHO nejakych 1.25V na clanok t.j. 3.75V dokopy, pri plne nabitej to bude mat mozno aj 4V neviem presne zhlavy (moze byt aj 1.4x3 t.j. 4.2V), ale nabit sa mu to nabije, len to bude trvat par hodin dlhsie. Ano moze tam dat aj 150 Ohm odpor nech sa to nabija rychlejsie, prip. aj 120 ohm.
(ja osobne by som tam drbol asi 150ohm)

Problem u nabijani vyssim prudom je ten, ze potom musis mat spolahlivu kontrolu ukoncenia nabijania a prip. aj dalsie ochranne veci (teplota apod). Ak ta vec nabita neni, tak to ten prud zvlada ptz energia ide do clanku (nabijanie), ale ak to je nabite uz na max a tlacis tam taky prud dalej, tak sa vytvara na jednej elektrode plyn a vysoky tlak a teplota (cela ta energia sa musi na nieco premenit, ptz do baterky uz sa nevojde nic). Pri takomto stave je to nebezpecne (povedal by som ze aj zivotu nebezpecne ak je clovek hned u toho, nie len pre oci apod). Bezpecne prebijanie je tusim udavane aokolo 0.05C, pripadne max. 0.1C