Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyřazovací obvod k 7seg displayi

Zdravím vás, potřebuju poradit... Dělám obvod, který bude generovat náhodné čísla v dvojkové soustavě a pak se převede na desítkovou... Ale mám problém, protože když mám číslo například 0111 tak to je 7, ale zároveň se aktivuje číslo 1,2,3,4,5 a 6... A já potřebuju jenom tu sedmičku a právě s tím mám problém... No přiložím vám jednu část schémata, snad mě pochopíte ;)

...zároveň se aktivuje číslo 1,2,3,4,5 a 6... A já potřebuju jenom tu sedmičku a právě s tím mám problém... No přiložím vám jednu část schémata, snad mě pochopíte...

Asi jsem natvrdlý, nepochopil jsem. A v prodejně křišťálových koulí mají tento měsíc dovolenou. Například proč když do toho obvodu (nechce se mi ho analyzovat, tak věřím, že je správný) pustíš tři jedničky, se aktivuje řada čísel - leda, že bys to řešil jako asynchronní obvod atakdále atakdále. K čemu to vlastně potřebuješ? Teď jsou prázdniny, tak snad ne do školy.

Ten dekoder je dost vachrlatej - to je nejaka vlastni tvorba? Co na to tak koukam, tak 1 je aktivni pro kazdy lichy cislo, dvojka pro kazdy cislo ve tvaru x1xx(tj 2,3,6,7,10)... k cemu to ma bejt?
Dekodet pro segmisegmentovku jde koupit. Dekoder 1z10 jde koupit. Nevidim zadnej rozumnej duvod neco takovyho bastlit z hradel.

Já jsem to pochopil tak(jak jsem psal, neanalyzoval jsem to), že na vstupu té malůvky je šestnáctkový kód (tj. 0-0FH) na výstupu je kód BCD (tj na prvních čtyřech drátech je číslice 0-9, na tom pátém pak jednička, pokud číslo na vstupu je 0AH-0FH) a to se pak připojí na dva dekodéry pro sedmisegmentovky. Ale je to všetko také čudné.

Nechapem jak to potrebujes "previest na desitkovou". Snad sa nesnazis navrhnut si delicku alebo celu ALU.
Ak ti ide len o to zobrazit to (znaky 0-F) na 7segmentovke, tak na to existuju hotove obvody, pripadne aj hocjaky student IT to vie navrhnut do nejakeho PLD. (ak sa snazis o toto, tak to mas uplne blbo, ptz kazdy vystup musi zavisiet od vsetkych vstupov, a teda budes tam potrebovat tych logickych clenov omnoho viac, tipujem tak zo 20-30. Navrhuje sa to cez karnaughovu mapu a naslednym zjednodusovanim logickych fcii).