Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Čas.

Zdravim, asi si odpovím ale je pravda že po přidání jedné vteřiny ke světovému času se starší budíky a i kdejaké digitální časoměřiče budou týdně zpomalovat o 7 sekund?

Jak je to vlastně řešené u centrálně řízených aplikací? Banky, různé systémy, to jsou napojeny nějaký synchronizační server?U těch bych to chápal že se ta vteřina přidá ale co ty mechanické a digitální budíky a časoměřiče? Ty se musí rovnat ručně?

díky za info.

Co si bere cas z internetu, to si ho samo seridi bez problemu.

Co si ho samo nebere pak spada do dvou kategorii:
a) tvurci s tim pocitali a zabudovali to tam - srovna si cas samo
b) ostatni - budou o sekundu napred, dokud je nekdo neseridi rucne (treba mechanicke budiky)

(NAPRED budou, protoze jejich den ma jen 24:00:00, takze po pridani te sekundy budou mit synchronizovani teprve 00:00:00 (pocitaji 58, 59, 60, 0, 1), zatimco nesynchronizovani budou mit 00:00:01 (pocitaji 58, 59, 0, 1, 2))

https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99estupn%C3%A1_ sekunda

Presnost kdejakych hodin je milionnasobne horsia jak nejaka prestupna sekunda, t.j. svojou nepresnostou sa rozchadzaju silnejsie, jak prestupnou sekundou. Prestupna sekunda sa pridava raz za niekolko rokov. Presnost beznych hodin (aj tych v PC) je plusminus sekunda/tyzden apod. (principialne u srotov moze byt aj sekunda/den)