Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zjistit nosnost nerezového ocelového lanka?

Jak zjistit nosnost nerezového ocelového lanka průměrů 1-5 mm?
Potřebuji mezi dva objekty vodorovně napnout nerezové ocelové lanko. Zajímá mne zatížitelnost jak v tahu tak za současného svislého zatížení svislými lanky napnutým dolů k zemi (květináče s popínavými rostlinami v zemi s roztečí cca 40 cm, svislé lanko bude zatížené jen rostlinou). Délka vodorovného lanka 10 m, svislá délka 3 m. Jak to spočítat a čím kotvit? Děkuji za případné rady.

Květináče nebudou zavěšeny.
Průhyb lana by měl být minimální, ale nepatrný stejně bude, protože po těch svislých lankách budou vedeny rostliny a ty to mírně zatíží, odhaduji, že zanedbatelně. Květináče budou na zemi (a proti nim budou napnutá svislá lanka), nikoli zavěšeny na svislých lankách. Je nutné, aby to vydrželo desetiletí a neprověšovalo se to během sezony (jaro-podzim). Nerez je podmínkou. Vůbec nevím, jak lanka rozebíratelně ukotvit. Dobré by bylo mít možnost to po sezoně odstrojit a na na jaře znovu napnout (není podmínkou).

Pružina k napínáku je dobrý nápad i když si myslím, že samotný napínák bude stačit. Pružinou se dá lanku jistá vůle. Jakou pružinu zvolit? Odhaduji to raději na lanko průměru 2 mm. Zamýšlím místo svislých lanek použít drátové pružiny a ty budou vodorovné lanko přitahovat a prověšovat k zemi. Obrázek = 4Hy

To vodorovny lanko bude peklo, zkus si to spocitat. Pocita se to jako vektorovej rozklad. Pro priklad, pokud do prostredka 10m lana zavesis 10kg zavazi a lano se prohne o 5cm, pusobi na oko uchytu sila 10000N - takze jako by tam visela tuna kolmo dolu!

Zdravím, na to platí statika a rovnováha sil, takže 10 kg*9,81m/s2=98,1 N od břemene, které se musí rozložit podle goniometrických funkcí(hmotnost lanka buď můžeme uvažovat či ji zanebáme-záleží na velikosti a délce). Jinak háčky(očka) budou z větší části namáhána tahem (záleží na konkrétním provedení). Samozřejmě je vhodné zvolit jistou rezervu (bezpečnost).

Tunu, jakozto virtualni zavazi pro predstavu resit nebudu.
Ale na tom vypoctu trvam! Ostatne, odkaz na priklad je vys, staci si dosadit :-), uhly alfa i beta jsou neco pres 89.47°
V realite to bude min, protoze to lano je pruznejsi a prohne se o vic nez 5cm. Kdyz se prohne o 10cm, razem tam bude sila polovicni. Ale o to mi neslo, slo mi o to ukazat, ze ty sily jsou tam opravdu veliky. A tim vetsi, cim je lano na zacatku predsponovany. Proto se treba na strese takhle mezi dva body clovek jistit nesmi.

To je velmi dobrá úvaha - otázka!

Upřímně - rajčata jsou úžasný plevel produkující chutné plody a některé odrůdy pnoucích paprik jsou také výborné a produkují značné množstství plodů. Nejsem však schopný zatížení odhadnout. Intuitivně to vidím tak, že např. každou čtvrtou rostlinu osadit ocelovým roxorem průměru 10 mm (v zemi je stabilní, vítr ani přetížení rostlinou jej nekácí) a mezirostliny vést po drátěných spirálách. Lanko bude protažené v otvoru horní části roxoru. Před a za roxorem bude lanko zafixované proti horizontálnímu pohybu roxorové tyče. Za optimální vidím rajčata vsazená v zemi u roxorů a papriky zavěšené v květináčích na spirálách (nepřístupnost pro mravence a tím prevence proti mšicím a hlavně pro všežravé slimáky - nepoužívám chemii). Díky za čas všem kteří přispěli.

některé odrůdy pnoucích paprik jsou také výborné

-pnoucí papriky neznám,to taky existuje?::)
asi myslím nějaké vyšší,co se musí vyvazovat,ale pnoucí snad nejsou.
A dělat těžké závěsy kvůli mravencům,co si údajně roznáší mšice,je asi zbytečné,ty mšice se tam dostanou stejně.Doma třeba mravence nemám žádné a mšice na kytkách občas jo.Na slimáky lze použít Ferramol,je přírodní a nejedovatý.Navíc papriky v květináčích moc úrody nedají a chtějí teplo a chráněnou polohu,nejlépe skleník,foliák nebo venku alespoň ohrádku z folie okolo.

Je zaujiamve ake uvahy tu citam. Vidim ze by sa dala napisat dizertacka ohladne toho, ako pestovat paradajky na drotoch :D
Miesto toho aby sa tu riesili kraviny typu nosnost lanka (sorry, ale v tomto pripade skutocne neni dolezite ci unesie tonu, alebo dve) zameral by som sa racej na problem ukotvenia ociek v stene. Bud chemickou kotvou, alebo kotvou do betonu. Ak pouzijes lanko "normalnej hrubky", teda proste od oka nie moc tenke, tak to urcite musi vydrzat aj pri "normalnom" nasponovani. Nekomplikoval by som to vypoctami zo statiky zbytocne.