Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ohlášení nebo povolení

Dobrý den,
jsem povinna podat ohlášení, když na zahradě postavím pro slepice příbytek, jedná se o vybetonování 1,5 x 1,5 m, výška 2,50 m sedlová stříška a oplocením výběhu u příbytku 2 m x 1,5 m. Děkuji za odpověď. Marie

Dobrý den,
loni jsme něco takového též řešili. Nemusíte ohlašovat ani mít SP na stavbu, která není určena k bydlení a která splňuje tyto podmínky:

- půdorys do 25 m^2
- výška stavby do 5 m s jedním nadzemním podlažím
- nejméně 2m od sousedního pozemku

Pokud existují ještě další podmínky, nechť mě někdo, prosím, doplní.

Stavba nesmí být obydlena, nesmí být zamýšlena jako kurník, chlév, ...
To se obejde snadno - po postavení ji prohlásíš za kůlnu a ty slepice se tam dostaly omylem.
Důležité zjistit si na katastru typ pozemku - na zahradě stavět nesmíš.
A po postavení mi bylo doporučeno zajít na finančák - od určité částky už ti to zdaní. Na to jsem se samozřejmě vyflák.

Pokud se jedná o zahradu u rodinného domu tak je to tak, jak napsal dejv111. §79 odst.2 písm. o) stavebního zákona říká, že územní souhlas ani územní rozhodnutí nevyžaduje "stavba do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých látek nebo výbušnin, nejedná se o jaderné zařízení nebo stavbu pro podnikatelskou činnost, je v souladu s územně plánovací dokumentací, je umisťována v odstupové vzdálenosti od společných hranic pozemků nejméně 2 m, plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci."
Tou další podmínkou je soulad s územně plánovací dokumentací což Vám sdělí místní stavební úřad. Také se nesmí jednat o pozemek v památkové zóně.
jatobyl@
co všechno se tady nedozvím za novinky :-).

Stavba nesmí být obydlena, nesmí být zamýšlena jako kurník, chlév, ...

- pleteš si s §103 odst. 1 písm. e) stavebního zákona.

Důležité zjistit si na katastru typ pozemku - na zahradě stavět nesmíš.

- nesmysl.

A po postavení mi bylo doporučeno zajít na finančák - od určité částky už ti to zdaní.

- daň z nemovitosti se u staveb, které nejsou evidovány v katastru nemovitostí neplatí.

Domácím vajíčkům zdar!

no jo, pred tremi lety... to to bylo jinak. A pred peti lety to taky bylo jinak. U stavebniho zakona je pul roku stary zneni k nicemu, ten se meni furt. Bohuzel. Navic, ted ty zmeny byli fakt velky, takze toho zase pulku udelali spatne, takze ted se zase bude novelizovat jak na bezicim pase.

jatobyl@ Tak si to spletly na tom stavebním úřadě. Před 1.1.2013, kdy začala platit velká novela stavebního zákona, si doplňkovou stavbu úplně "bez papíru",vydaného stavebním úřadem, postavit nemohl. Minimálně taková stavba vyžadovala územní souhlas a to pokud měla parametry jaké si uváděl ty (do 25m2 bez obytných nebo pobytových místností, WC, vytápění a zvířat) nebo v případě ustájení zvířat nesměla stavba překročit zastavěnou plochu 16m2. Po 1.1.2013 platí prozatím to co jsem napsal.

bahno@ Máš naprostou pravdu. Novela stíhá novelu a běžný člověk, který se tím neživí, se v tom nemá šanci orientovat. A jak vidno, už se v tom neorientují ani na stavebním úřadě, což je ale samozřejmě ostuda.