Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Solární panel

Zdravím všechny. Chci se zeptat. Když budu mít solární panel 24V, regulátor, baterku a rozvody 12V. Dokáže to ten regulátor, nebo musí bít sada buď 12V a nebo 24V ? Děkuji za odpověď

To predsa zavisi od toho co je napisane na tom controlleri. Principialne je to mozne ak je ten controller na to urceny. Controller je nutne vyberat aj s ohladom na max.prud ktory tam potecie. (a cim vyssie napatie clankov tym nizsi prud, P=U*I)

P.S> inac pouzitie clankov s vyssim napatim (resp. ciastocne zapajanie do serie) je normalne a bezne, kvoli minimalizacii strat na dratoch od panelov.

Ano je možné použít 72 čl. panel na 12V akumulátor... Teď jde o to jakou účinnost toho "panelu" chceš mít. Nejlevnější je sehnat lineární solární regulátor, kde se přebytečné napětí vyzáří do tepla. Příklad: 72čl panel a napětí na akumulátoru 14V,specifikace panelu 35V/1,5A, 35V-14V=21V*1,5A=32W vyzářené do tepla tedy z 52W panelu budeš mít jen 20W energie do akumulátoru... Pokud chceš dražší verzi, tak lze použít MPPT solární regulátor, který pomocí procesoru umí najít nejlepší bod, při kterém dokáže proměnit "napětí na proud". Tedy do regulátoru vstupuje 35V/1,5A, při účinnosti 90% dokáže na výstupu dát 45W energie, 14V/3,2A. Lineární se dá sehnat od 300-2000kč, kde je zbytečný utrácet nad 500kč. Pokud MPPT, tak ceny jsou od 2000kč až po stovky tisíc. Pokud chceš MPPT, tak například tento http://www.zjtronic.cz/zjtronic/eshop/52-1-Alterna tivni-energie/963-3-Solarni-regulatory/5/5148-Sola rni-MPPT-regulator-EPSOLAR-TR-1210RN-10A-100V také je používám a účinnost dosahují kolem 96% (vlastním měřením).