zvonkove trafo dava vice voltu..proc?
Mam dve trafa hager 8Va na vystupech 8V mi to dava 14V jemi divne zeto je na obou..kde muze byt problem?Mam multimetr stridave napeti mito meri dobre ..
Mam dve trafa hager 8Va na vystupech 8V mi to dava 14V jemi divne zeto je na obou..kde muze byt problem?Mam multimetr stridave napeti mito meri dobre ..
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Chybí zátěž a navíc napětí v síti bývá často vyšší, než 230 V. Starší trafa jsou navíc pro 220 V na primáru.
Je to jen napětí naprázdno
Efektivní/špičkové, copak je to za měřák - tolerance
Pri nejakej zatazi (vykonovy odpor apod podla toho na jaku zataz je to urcene) je tam napatie kolko? Ono to moze byt aj normalne, ak je to trafo moc "makke" (=blbo navrhnute)
Zvonková trafa bývala navržena úmyslně jako měkký zdroj, aby neshořela při zkratu. U tohoto konkrétního typu by se to muselo oměřit.
U takto malých transformátorků je prakticky nemožné, aby napětí naprázdno bylo stejné, nebo se alespoň blížilo napětí při zátěži. Je to dané třeba i vlivem velmi slabých vodičů vinutí a množství závitů na malém jádře a jiných parametrů.
Trafo je takzvaně měkké. Proto, aby se docílilo jmenovitého napětí při zátěži, navrhuje se trafo tak že má naprázdno větší napětí a při zátěži poklesne.
V praxi to znamená, že pokud má například trafo udané hodnoty
9V, 0,5A, Tak má 9V právě, při proudu 0,5A. Při menším odběru je napětí úměrně vyšší a maximální je naprázdno. Při zátěži vyšší, je napětí naopak menší, než je jmenovitá hodnota.
Typické je to u malých zásuvkových adaptérů (bez stabilizátoru), kde jsem třeba naměřil na výstupu 12V napětí na prázdno 21V ! Při použití takového zdroje pro napájení zařízení s malou spotřebou, která nevytíží trafo jmenovitým proudem, hrozí i poškození přístroje.
Jsou však i adaptéry kde se to výrobce snaží řešit nějakou speciální konstrukcí
jako vysoké sycení jádra (?). U takového adaptéru jsem naměřil menší vliv zátěže na napětí, ale zajímavostí bylo, že adaptér, měřeno wattmetrem, odebíral téměř stejný příkon při plné zátěži i při chodu naprázdno. Také oteplení, bylo naprázdno dokonce vyšší, než při zátěži. Použití takového zdroje, v případě nevytížení je silně neekonomické, hlavně v případě, kdy je zdroj připojen trvale do sítě a spotřebič se vypíná v sekundáru, nebo má jen malou spotřebu. (adaptér letěl do elektroodpadu).
U zvonkových transformátorků (jak zde bylo uvedeno) se trafo dělá záměrně velmi měkké, zajedno z důvodu zkratuodolnosti, zadruhé z důvodu malého příkonu naprázdno. Dělá se to konstrukcí a malým sycením jádra. Takové trafo má však větší napětí naprázdno. Zvonkům to však nevadí a zapnutím zátěže napětí poklesne.
Uff, to jsem se zas rozkecal...
to jo, a ještě jsi zmotal dvě různé věci dohromady .
U těch napájecích adaptérů bez stabilizátoru se totiž jedná také o to, že se kondenzátor na výstupu bez zátěže nabíjí na špičkovou hodnotu střídavého napětí.
Jo jo, ale nesmotal, spíš zapomněl uvést. Zkoumal jsem adaptéry bez usměrňovače, se střídavým výstupem a potom i další stejnosměrné na výstupu z trafa, tedy před usměrňovačem. U nerozebíratelných jsem napětí určil z max hodnoty výpočtem. S filtrací měly hodnoty ještě vyšší. Proto jsem psal, že i hrozí odprásknutí spotřebiče. Pravdou je, že největší rozdíly vykazovaly různé i no name výrobky, ale i značkové měly hodně.
Podrobnějšímu "výzkumu" jsem se věnoval proto, že na bleším trhu, při radioamatérském setkání v Holicích jsem jich za pár kaček koupil celou krabici.
Nicméně mnou naměřená hodnota u 12V zdroje 21V, je podobná, jako se ptal tazatel,
který zjistil u 8V výst 14V. Zvonková trafa jsou také střídavá.
V návodu na ZX Spectrum+ se psalo, že zdroj se má nejdřív připojit k počitadlu a pak teprve do zásuvky. Údajně (nezkoušel jsem to) pokud se to udělalo obráceně, napětí naprázdno co šlo z toho zdroje mohlo počitadlo poslat do křemíkového nebe.
http://softhouse.speccy.cz/documents/download/ZX_S pectrum+_cz.pdf