Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Volba tranzistoru

Ked to reaguje na kovy tak ok, uz som pisal vyssie jak to mozes zosilit. Ak mas v sufliku akykolvek NPN tranzistor (nejaky nevykonovy s vyssim hFE je lepsi) tak si zapoj emitor na zem (- pol zdroja), z plusu zdroja daj napr. nejaku LED seriovo s odporom ca. 330-470 ohm na kolektor tranzistora, a z toho kolektora este pojde odporovy delic napr. 100k a 10k seriovo na zem. A detekcnu cievku zapojis jednu stranu do stredu tohoto odporoveho delica a druhu stranu na bazu tranzistora. V neutralnom stave (na cievke je 0V) sa ustali napatie kolektora tak, aby na tom delici 100:10 bolo 0.6V, takze na kolektore bude ca. 6V t.j. LED bude svietit slabo, a ked sa bude indukovat na cievke napatie tak LED bude svietit bud silnejsie alebo slabsie v zavislosti od polarity indukovaneho napatia. Zosilenie tam bude 10 (lebo 100k/10k). Namiesto toho 10k si mozes dat trimer, a znizit ho na hodnotu pri ktorej LED bude takmer zhasnuta, a zacne reagovat pri malej zmene napatia (bude to potom reagovat len na jednu polaritu napatia). Bude potom aj zosilenie vyssie, zavisi to cele aj od napatia zdroja. Zosilenie 10-20 je relativne malo ale moze to na zaciatok stacit. ked chces vyssie tak mozes si potom este pridat dodatocne dalsi odpor napr. 100k z plusu zdroja do stredu toho odporoveho delica, tym dosiahnes 2x vyssie napatove zosilenie (ak spetnovazebny odpor z kolektora je tiez 100k). Pre dosiahnutie max. zosilenia ten spetnovazebny odpor z kolektora uplne vypustit, ale potom musis nastavit sam tym trimrom presne napatie toho delica na nejakych 0.55V ked zacne otvarat ten tranzistor, a bude to silne zavisle na napati zdroja. Cele je to limitovane aj vlastnostami toho tranzistora (zavislost napatia bazy na prude bazou), ale malo by ti to stacit aj takto.
Lepsie je pouzit OZ (alebo komparator co je takmer to same), ptz je to interne urobene tak aby to reagovalo na velmi male zmeny napatia s vysokym zosilenim (kludne to ma zosilenie aj stotisic alebo milion), interne su v OZ viac tranzistorov napr. v zapojeni so spolocnym emitorom, preto je mozne dosahovat lepsie vysledky jak s jednym tranzistorom. Zapornou spetnou vazbou si aj u OZ mozes regulovat zosilenie, budes si tam musiet spetnovazobnymi odpormi nastavit aby to reagovalo tak jak chces.

... alebo sa da pouzit aj viac tranzistorov napr. za sebou, v roznych sposoboch zapojeni, tak sa daju vytvarat rozne spravania, napr. ak na miesto tej LED das PNP tranzistor (prechod E-B, E na plus zdroja), a LED das s odporom 470ohm medzi kolektor PNP a zem, tak to bude spinat to LED naplno uz pri dost malych zmenach napatia cievky, t.j. dosiahnes velmi vysoke zosilenie. Este medzi E a B toho PNP je dobre dat dalsi odpor, tym sa da nastavit kedy presne PNP zopne.

P.S. a kde ma tranzistor E,B,C zistis tak ze zadas jeho oznacenie do google :)

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny