""Ale tycovy magnet je uplne nieco ine jak pohyb nezmagnetizovaneho materialu.""
Já nemyslel, že bude pohybovat tyč. magnetem, v blízkosti cívky.
Tedy, že tyč. perm magnet, vytváří neměnné pole. Na něm pevně navinutá cívka.
Cívka tak nevytváří napětí. Ale přiblížením f.magn. materiálu zlepšíme kvalitu mag obvodu. (feromagnetického, ne zmagnetovaného, například trafoplech). Feromagnetický materiál nahradí vzduch v magnetickém obvodu tím zesílí mag tok.
Oddálením materiálu opět mag tok zeslábne. Změny mag toku již vytvoří indukci v cívce. Rychlým pohybem fer. magn materiálu okolo takového magnetu s cívkou vytvoříme primitivní generátor.
F. mag materiál nemusí být kov. Stejně bude vytvářet reakci třeba elektricky nevodivý ferrit.
Feromagnetické materiály jsou zjednodušeně řečeno takové, ke kterým se přitahuje magnet, (železo, ferit, atd). Takové vložené do magn obvodu zesilují magnetický tok. Jsou mag. vodivé. (-- magn vodivé, dalo by se říci průchozí, je ale třeba dřevo, nebo vzduch, ale mnohem méně).
Naopak diamagnetické materiály jsou pro magnetické pole něco jako izolanty pro proud. Vložíme li takový materiál do mag pole, magnet. siločáry procházejí materiálem špatně, hůře, než třeba dřevem, sklem, vzduchem atd. Pokud bychom mag siločáry zobrazili, bylo by vidět, že takový materiál mají snahu obejít. Vložením takového materiálu se mag obvod zhorší, na horší hodnotu, než třeba vzduch. Diamag mat. je třeba měď a jiné barevné kovy.
Oba druhy materiálu vložením do jinak stálého mag pole vyvolají změnu mag toku, zvýšením nebo snížením. Po ustání pohybu, je sice magn pole jiné, ale opět stabilní. Detekovat například cívkou je možné pouze změnu, tedy pohyb.
To jsem si zase trochu pokecal... ale co, třeba to někoho zajímá.