Zdůrazňuji, že i já považuji takovou konstrukci za nesmysl.
Ale, "" To je to co mylne vela ludi predpoklada ze sa z nemenneho pola cosi indukuje, z mnemenneho pola sa neindukuje nikde nic. Prud 0.00000000000000000000000000000000000000uA vsade.""
V tom to právě je. Z neměnného mag. pole se skutečně nic neindukuje.
Ale, pokud vytvořím stálé magnetické pole, třeba permanentním magnetem, nebo cívkou buzenou konstantním proudem, tak se v cívce umístěné v tomto poli skutečně nic neindukuje.
Ale situace se změní, pokud dojde k pohybu fero, nebo i diamagnetického materiálu v tomto mag poli. V tom případě se již nejedná o neměnné mag. pole.
Tyto materiály vložené do tohoto pole, magn. tok změní. Pokud se pohybují, dojde ke změně mag. pole, v souladu s pohybem. Pokud se vzájemně mag.pole a vložený předmět pohybují, změny pole se projeví i v obvodu detekční cívky.
Vložený feromag. materiál magn. tok zesílí, diamag. materiál zeslabí.
Nejedná se o žádné vířivé proudy, ale o to, že feromagn. materiál koncentruje mag. siločáry a vytváří magn. obvod. Diamagnetický materiál působí opačně, brání průchodu magn. siločar. (vliv však není takový, jako u feromag. materiálu).
Tedy, pokud se v jinak stálém magnetickém poli začne pohybovat takový materiál, který je schopen pozměnit mag. pole, lze druhou cívkou změnu detekovat, protože změna mag. toku vyvolá indukci.
Principiálně se jedná o stejnou situaci, jako například když navineme cívku na tyčový magnet. Normálně nic neindukuje. Ale pokud budeme střídavě přikládat a oddalovat pomocný magn obvod (jádro), tak s v cívce začne indukovat napětí úměrné pohybu.
Asi tak..