Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak opravit poleptanou smaltovanou vanu ?

Dobrý den,

prosím o radu s následujícím problémem. Před týdem žena čistila vanu, ale použila bohužel příliš silný prostředek, a tak došlo k silnému poleptání smaltu ve vaně. Jedná se o větší plochu cca 30x20 cm okolo odpadu. Zasažený povrch je na omak drsný, a začíná to velice rychle reznout. Navíc na tom ještě ulpěla barva z prádla, když se vypouštěla pračka - viz příloha. Rez i barvu jsem zkoušel mechanicky odstranit, ale jde to velice špatně - nemáte prosím někdo tip na nějaký odrezovač či jiný výrobek, který by šel použít na očištění ?
Pak bych se chtěl zeptat, co by bylo podle Vás nejlepší použít na opravu smaltu u takto velké plochy ? (pokud možno nějaký konkrétní výrobek, se kterým máte dobré zkušenosti).

Moc děkuji

Děkuji za tip - dobrý nápad. Výměně vany bych se rád pokud možno vyhnul. Kromě nátěru zvažuji ještě možnost použít nějakou sadu na opravu smaltu - našel jsme na internetu jednu od kaldewei obsahující základní hmotu, tvrdidlo a emailový spray. Mohu se prosím zeptat, co by bylo podle Vás lepší volbou ?
Ohledně odsranění rzi a barvy, je podle Vás lepší zbrousit to až na dřeň nebo spíš použít nějaký chemický odrezovač ?
Děkuji

opravit smalt ? jsi odkud došel k tomuto nesmyslu ? poškozený smalt totiž opravit nelze

vlastnosti smaltu jsou vyjímečné, smalt vzniká tepelním procesem, vypalovánim a nelze toto níčim nahradit

všechny sady na "opravu" smaltu, epoxydové barvy a nevím co všechno se ješte vyskytuje jsou trapné náhražky smaltu s krátkodobou trvanlivostí

vyhozené peníze

..... :puff:

Bývalý kolega z práce si nechal do staré poškozené smaltové vany udělat plastovou vanu od firmy. Stálo ho to nějak kolem 4500 Kč. Je to podle mne dost peněz, ale zase nemusel nic bourat a znovu obkládat. Od změření po vlastní instalaci to trvalo 14 dní.
Firmu si nepamatuji a kolega již pracuje jinde, tak více již nezjistím.

Renovace vany akrylátovou vložkou je také řešení, ale tak drahé, že bych raději uvažoval o výměně vany. www.renovacevan.cz
Dobře provedený epoxidový nátěr, přijde rozhodně levněji a při správném ošetřování může vydržet hodně dlouho.
Celou plochu vany, je potřeba přebrousit smirkem, aby se povrch zdrsnil. Tím se odstraní i zbytky rzi, znečištění a podobně.
Doporučoval bych po obroušení omytí zředěnou kyselinou solnou,
zředěnou tak, aby se s ní dalo pracovat bez silného odpařování a přesto silně větrat. Kyselina leptá povrch smaltu a tím pomůže k dokonalému zmatnění i dočištění. Potom opláchnout teplou vodou a vysušit něčím nepouštějícím chlupy. Nechat dokonale uschnout.
Potom nanést dva, až tři nátěry.
Potom nelze používat k čištění brusné čistící prostředky, ani ty se sloganem "vyčistí a nepoškrábe". Zato je možné používat kyselé
prostředky na vodní kámen. Na čištění lze používat různé spreje a podobné, rozpouštějící zbytky mýdla, ale ne brusné.
Do takto opravené vany, není vhodné napouštět velmi horkou vodu, například jen teplou z bojleru. Vydrží to, ale nesvědčí to tomu.
(Tip. Když čas od času vanu dokonale umejeme, usušíme, nastříkneme silikonovým olejem a vytřeme do sucha, nebude se tak špinit a půjde lépe mýt).

Opravné soupravy na smalt jsou drahé a nanic. V podstatě je to barva. Barevný odstín je vždy vidět, i bílý na bílé vaně.