LM3914
Zdravím, chci se zeptat, jestli by jeden obvod LM3914 utáhl víc jak 10 diod. Kdybych ty ledky dal do série tak by se dělilo napětí, proud by byl stejný, ale nevím kolik ten obvod dá max. napětí na 1 pin..
Zdravím, chci se zeptat, jestli by jeden obvod LM3914 utáhl víc jak 10 diod. Kdybych ty ledky dal do série tak by se dělilo napětí, proud by byl stejný, ale nevím kolik ten obvod dá max. napětí na 1 pin..
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
http://www.gme.cz/img/cache/doc/323/002/lm3914-dat asheet-1.pdf
Tak si na výstup LM3914 dej tranzistory a spínej si LEDek kolik chceš, klidně 1500 kusů v sérii ...
To mě taky napadlo, jen nevím jak bych je zapojoval
No tak jelikož jsou LEDky nyní zapojený proti plusu, musíš použít PNP tranzistor, Bázi dáš přes odpor na určitý pin LM3914, emitor na plus napájení a na kolektor dáš LEDky proti zemi - mínusu. Těch tranzistorů budeš potřebovat deset.
Snad to pochopíš, nechce se mi to kreslit ...
Něco takového ? A ještě jak by se spočítal odpor do báze ? R = (Unapájecí - Ube)Ib ? Za Ube beru 0,7V u nízkovýkonových tranzistorů
jojo, tak by to teoreticky mělo fungovat, jinak ten odpor je celkem jedno, klidně dávej univerzální hodnotu 1k.
Jinak se to počítá jako proud kolektorem, který vydělíš zesílením tranzistoru, to co ti vyjde, poteče bází tranzistoru. V tomto zapojení můžeš použít třeba BC327.
Když dám třeba 4 ledky, které si vezmou 20mA jedna tak pak kolektorem poteče 80mA ? Jinak přikládám schéma, místo stabilizátoru 78L06 jsem dal 7806, měl by zvládnout 0,75A, budu tam dávat ledky na 30mA tak počítám, že aspoň 20 by jich zvládnout mohl. Ještě se zeptám.. Zem je celkem jasná, ta je označená, ale odkud vyleze + ? Počítám že z výstupu OUT, ale raději se zeptám. A ještě k tomu stabilizátoru, kdybych ho dal výkonější tak by zvládl víc ledek ? Nemusel bych pak nahrazovat víc součástek za výkonější ? Nerad bych aby se mi začli tavit, přece jen kdybych tam dal 100 ledek tak už tam při plném zatížení potečou 3A
Pokud chceš z jednoho výstupu napájet více ledek, musí být v sérii, výstup z IO je proudový. Pak ale napájení musí být vyšší než 6 voltů, úbytek na jedné diodě je od 1,5 do 2,5 voltu podle barvy. Na IO samotném je podle katalogového listu úbytek 1,5 voltu. Pro větší proud diodami nebo paralelní spojení přidat spínací tranzistor, jak to bylo na prvním schémátku.
Tákže dal jsem tam normálně 10 ledek, alé.. Všecko kromě blikání dle rytmu hudby reaguje, myslím tím přepínač páskového a bodového modu a nastavení první led diody trimrem. Jen to nějak nemůžu rozblikat
Za audio signál považuju když výstupy X1 a X2 připojím na výstup ze zesilovače kde je zároveň zapojený center reproduktor.. Bohužel to absolutně na takový signál nereaguje, ale jinak.. Podařilo se mi nejspíš odpálit stabilizátor, takže jsem vzal DC trafo 6 v a připojil ho na GND a OUT stabilizátoru
Zkus si představit co se stane po zapnutí na součástkách R1, R5, R6, T1, D2, D3, C1. A co se změní, když nahradíš R6 kondenzátorem.
Mimochodem, číslování součástek by mělo pokud možno sledovat cestu signálu.
Mám uvažovat s původním střídavým napájením?
Nějak si s tím netuším rady, každopádně to odnesla dioda D1 a stabilizátor byl v pořádku, tak jsem ji vyměnil a už zase svítíme, ale to blikání nefunguje
Když jsem zapojil vstup X1 přímo na pin IO č.5 tak to reaguje, tudíž se signál musí ztrácet na cestě popsané kolegou výše, ovšem nutno podotknout že je poměrně závislý na hlasitosti reproduktorů
1.) Napájení máš špatně /né úplně špatně ale blbě/. Používá se dvoucestný usměrnění, protože na jednocestným budeš mít pouze polovinu napětí, protože to propouští pouze kladné půlvlny, záporné to zahazuje. Opravdu tam máš 78L06 ?! Pokud ano, tak e nediv, že to odešlo neboť ten stabilizátor má proud pouze 100mA a když ti svítí všechny diody, tak ty samy o sobě berou okolo 200mA + ještě něco okolo.
2.) Pokud selhal stabilizátor, mohlo se na LMko dostat nějaký nesmyslný napětí a mohlo odejít do křemíkového nebe - proto nebliká.
3.) Ten vstup co tam máš, máš zapojený jako zesilovač a máš to přebuzený !!! Zkus to píchnout na výstup audia třeba u telefonu nebo u nějaký MPtrosky. Také zkus jestli to bude svítit pořád stejně pokud na vstup nic nepřipojíš, pokud to i nadále bude svítit, je na vině vstupní zesilovač nebo LMko.
Já to stavěl takto : indikátor vybuzení, je to píchnuté na výstupu zesilovače a funguje to parádně. Na vstupu totiž nemám zesilovač, ale precizní půlvlný usměrňovač.
S napájením problém není a nedával jsem tam 78L06 právě kvůli proudu, mám tam starý dobrý 7806 který dá 750mA, ledky si berou 300mA max protože tam mám typ, která bere 30mA. Stabilizátor neselhával, ale byla to dioda D1, LMko je funkční a kdyby nebylo tak tu mám do zálohy ještě druhé, i když jsem to dával na výstup u telefonu tak se nic nedělo, ale když jsem vstup X1 připojil přímo na pin č.5 tak se to rozblikalo, akorát je to závislé na hlasitosti.
Ale to je správně, že je to závislé na hlasitosti. To LMko je jen blbý voltmetr, který podle velikosti vstupního napětí spíná LEDky /zjednodušené řečeno/ a jako každý voltmetr má nějaký rozsah a ty když ten rozsah překročíš tak ti budou svítit všechny LEDky, proto jsem ti psal, že to máš přebuzený tím vstupním zesilovačem. Buď ho vyhoď nebo sniž zesílení.
Už to nechám takhle dá se říct, že vstupy x1 a x2 mám připojené přímo ze zesilovače na piny č. 2 a 5