Odvedení vlhkosti od základů, izolace?
Dobrý den,
koupili jsme před časem starý domek a chceme provést alespoň základní úpravy svépomocí. Původní plán na odvedení vlhkosti byl vykopat cca 50cm od domu výkop a do ně drenážní potrubí se spádem.
Jenže teď váháme, jestli to nebude málo účinné a jestli bychom neměli položit nopovou folii do výkopu nebo použít jinou techniku izolace.... Prosím Vás o radu, bude stačit drenážní trubka, štěrk a vyspádovat, nebo je nopová folie nutná k dostatečné izolaci?
Základy jsou z kamene a velmi nerovné. Nevíme, jak tu folii vůbec položit aby plnila svůj účel, do jaké hloubky musí být proveden výkop? Jak ji přichytit k nerovným základům? Nebo použít jinou techniku?
Přikládám foto, snad pomůže.
Předem děkuji za každou radu.
Ja by som to odkopal do spádu,dal mopovú foliu výstupkami ku základom,natiahol drenážnu flexibilnu trubku,ktorá je do spadu aj od mora von,zakril ju geotextíliou kvoli zanášaniu a zasypal ju drveným kameňom.Zo spodu jemnejšej frakcie.Drvený kameň z toho dôvodu,aby sa nezanášal nánosmi a nezarastal.Obyčajný štrk nedoporučujem.
Fotka není, někdo ty nerovné základy dodělává betonem, celkově je svislá izolace bez vodorovné jen čtvrtinové řešení.
Jestliže si myslíte, že vaším postupem si vysuššíte zdivo, mýlíte se. To byste musel(a) porušit fyzikální zákony.
Jediné co pomůže je vložením dodatečné hydroizolace.
Vy si jen zavodníte základy. Máte spodní vodu?
Dobrý den, chtěl bych se zeptat pana Cukráře, co si myslí o krémové injektážním krému?
Např. zde: http://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/navod-k-inj ektazni-aplikaci/
Starý cihlový barák na jílu, takže se pod ním drží vlhkost? Je to srovnatelná náhrada podříznutí? Děkuji.
bsa, uvedenou směs neznám.
Starý cihlový barák na jílu, takže se pod ním drží vlhkost? ***myslíte pod jílem? ano, tam může být vlhkost, pod barákem taky, páč zateče povrchem..
Je to srovnatelná náhrada podříznutí?****Určitě to nelze srovnat, Vložení dodatečné hydroizolace, ať lepenka, PVC folie, nerezové plechy je 100% účinnost. U chemie odborná literatura píše o 20-80% účinnosti.
Děkuji. Tak trochu jsem si to myslel... jen se mi to zdála snadnější práce s tím, než podřezávání, toho se trochu (dost) bojím. Ta voda je na jílu, jíl je odhadem 40 cm pod základy. Jinak, když vedle baráku vykopu díru, třeba pro sloupek, hloubka tak 60 cm, tak už je tam vlhko a za chvíli se tam objeví voda. Soused chtěl zasadit jabloň a vzniklo jezírko pro kachny.
Takže na chemii zapomeňte, sežeňte odborníka, který najde kde je zdroj spodní vody, a odtud odtáhněte vodu od baráku pryč..
Předem upozorňuji, že nejsem žádný odborník. Loni jsem s kamarádem podřezával přístavbu u mě na baráku. Je úplně mimo dům, je to garáž, dílna a bývalý chvlívek. Už ani nevím proč, jsme se vyloženě vykašlali na poslední kousek ( cca 1,5 m zdi od rohu ke dveřím ). A teď se tluču do hlavy. Všechno krásně vyschlo, nikde ani stopa vlhkosti, jen ten nepodřízlý kus zůstal vlhký a je to děsně vidět. Při samotném podřezávání se zdála zeď ok, vlhká nebyla, nejhorší byla protilehlá strana. Ale chyba lávky. Proto radím, když už se pustíte do podřezávání tak to udělejte pořádně a najednou. Já podříznul 40m všechno se naházelo a je klid, ale vlastní hloupostí mě letos čeká dodělávka a zbytečná práce navíc. Zase obouchat, doříznout, znovu naházet ..
Dobry den. Otazka je jesti se vam tvori v dome trebas vlhkostni mapy? Pokud ano muze to byt jen tepelny most( fleky se tvori prevazne v zime) a nebo jsou tam cely rok( vzlinani vlhkosti). Jinak musim rict ze u me odkopani s nopovkou a drenazkou pomohlo, viditelne vysledky! Mel jsem problem ze me tlacila vlhka hlina na spodni cast soklu a ze vnitr domu se to projevovalo vlhkostni mapou. Odkopal jsem predek domu na sirku lopaty cca 30 cm, hlobku provedl tak ze jsem sel 10 cm pod zakladovou sparu( pokud mate starsi zaklady a rozpadaji se, tak kopejte jen k zakladove spare. Postizene zdivo a zaklad jsem ocistil od stare omitky a proskrabal spary cca 1 cm, nechal jsem to mesic vyschnout. Potom jsem prilozil nopovku( nopem ke zdi) a zafixoval jsem ji ocelovyma hrebama a na vrsek primontoval listu ktera zamezi pruniku vody pri desti, vse se da zakoupit jako soucast nopove folie, dole jsem konec prelozil na sirku dren. trubky, dren. trubku jsem ve spadu polozil na tento ohyb. Dale pak kolem obvodu vykopu jsem prilozil geotextilni tkaninu(zamezi pruniku necistot do vykopu a do dren.trubky). Zasypal jem to v prvni vrstve cca 30 cm hrubsiho kamene frakce 5 az 6 cm, dale pak jemnejsi frakce 1 az 3 cm, a na zaver 4 cm sterku(ryze). Zadelal dlazbou a bylo. Je otazka kde mate zaprsnou stranu, muze nastat problem a do takto zhotoveneho vykopu vam muze zaprset ale dle meho vam to prave odvede kameni s dren. trubkou.Pokud mate nejakou otazku tak vam ji rad zodpovim.