Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Da sa narovnat "fosna"?

Staviam budu na nariadie popri praci, takze mi to kapanek trva. Cez zimu som nespravne uskladnil pripraveny material (viacmenej nahadzane na dlazdiaciach) a dnes, ked som robil "krov" som zistil, ze jedna 5m fosna (15x5cm)je skrutena a nezapada mi do mojich pseudodrazok, co som vystruzlikal pilou (pultova strecha).
Je mozne dostat este takuto fosu do roviny v ramci domacich moznosti? Skusal uchytenie L profilmi (50x50mm), ale ohne ich to, na strechu ju pouzit nemozem a musel by som kvoli jednemu kusu objednat Aviu, comu by som sa rad vyhol.

Zkroutila se špatným skladováním (nerovnoměrně navlhla)? Pak po vyschnutí je jistá drobná naděje, že se trochu srovná, hlavně, že nebude pokračovat vrtulovatění dále. Jestli byla blbě řízlá na pile, tak je na vyhození (reklamaci), bude se kroutit víc a víc. Zaděláním do střechy si zaděláš na problémy. Dovede to časem vyrvat všechno, dřevo má úžasnou sílu (dřevěné klíny máčené vodou se kdysi používaly místo výbušnin na lámání balvanů v lomech).

Myslim si, ze zkrutenie je len z navhlhnutia a tym, ze bola mozno nerovnomorne zatazena ked lezala na "spalkoch" z dlazdic. Sucha uz je a zostala skrutena, takze sama od seba sa asi nezarovna, skusil som ju teraz na par dni zatazit salovacimi profilmi na oboch koncich, takze proti kruteniu posobi protivaha a uvidime.
Ked nie moja blbost, zaplatim zbytocnych 20 eur za dopravu.

Podle me je to marna mise ...

Drevo se pred ohybanim (treba na židle) máčí a napařuje. Pak se necha stazene formou vyschnout, zapamatuje si ten tvar ...

Mozna by slo nejaky cas jednu stranu fosny macet pod zatizenim ve chtenem tvaru a nechat fosnu pak pod nim i vyschnout. Pokud ma rekneme tvar luku, tak kdyz budes macet tu stranu, kde je u luku tětiva, ta strana nabobtna, roztahne se a tvar luku se priblizi primce. Pokud je zkroucena do vrtule, tim hure ...
Macet ne v ciste vode, ale v roztoku vody s Bochemitem nebo Lignofixem, aby nechytla plisen/houbu.

U 5m se to doma bez naparovacky a sušky asi blbe realizuje a la trebas plechova vana dlouha pres 5 m, polozit do ni fosnu pupikem/vypouklenim nahoru, prinutit ji zatezi si tam lehnout, nalejt tolik roztoku, aby 5 cm fosna byla z 2 cm zalita (a vrchni 3 cm byly na suchu), nechat ji macet aspon mesic, pak vypustit roztok a nechat ji furt ppd tou zatezi vyschnout :-( ... to vysychani bude trvat mnoho mesiců, aby se pak zase nevratila do zkrouceneho stavu ...

.... lepsi asi sjet pro novou fosnu (i ta chemie neco stoji) ...

Zkroucenou fošnu v domácích podmínkách a v rozumném časovém horizontu nenarovnáš. Sice se to dá, ale vynaložené úsilí a především doba než fošna zase získá svůj původní tvar, se určitě nevyplatí. Jednodužší je pořídit fošnu novou, a tu zkroucenou použít jako palivové dřevo... ;-)

Souhlas se vsim vyse :-) ...

Tož kdyby byla fošinka dubova, jak znam bratranka, nafikal by ji na hranolky, a zklizil z nich cinkovanou sparovku pomocí stahováků a disperzniho lepidla, pak vrazil do protahovacky a nakonec olizl na hoblovce. Ale on se tim zivi a ma na to masiny ...

... Fleg sjede pro fošnu novou, tuhle prefikne na 2,5m kusy, podbije latema, opre u baraku a necha si ji jako 30cm sirokej 2,5m dlouhej najezd kamsi pro furik ... a nakonec se jí i zahřeje u ohně se sousedy pri "kolaudaci", az to dorobí :-) ...