Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zatuhlý kulový ventil

Zdravím, mám zatuhlý kulový ventil s motýlem na odbočce z hlavního vodovodu v domě pro zahradu(viz:700-220-20.jpg). Ventil je zaseknutý ve svislé poloze a nejde mi tedy uzavřít voda. Na konci je pákový ventil, do kterého když někdo drbne, tak valí voda.

Rukou bohužel povolit nejde a mám strach, že to urvu. Můžu na něj jít sikama a silou nebo raději pozvat nějakého vodaře?

Pokud je vrtulka plastová, tak se ztrhne téměř určitě.
Zkusil bych vrtulku oddělat a pomocí vhodného nástroje povolit
přímo za hřídelku. Koule se otáčí v teflonových sedlech, tak to nebude držet zase tak moc. Ale pokud to povolí, tak neotáčet ventilem hned naráz, ale po kouskách kousek tam a zpět. Mít přitom puštěný výtok vody, aby se vyplavil odloupaný kamenec z koule ventilu.

Díky za nápady a rady pánové. Dnes to půjdu zkusit, ale nevím, který postup použít nejdřív.

Nejsem žádný vodo-topo, tudíž se zeptám naprosto blbě, pokud sundám ten motýlek(není plastový)a pokusím se to otočit manuálně šroubovákem, můžu tam něco strhnout tak, aby protékala voda nebo je to bez obav?