Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakou malířskou štětku

Potřeboval bych poradit, jakou koupit kvalitní štětku na malování bytu. Kulatou nebo hranatou, jaká délka štětin /delší je lepší?/, tělo dřevěné nebo plastové...Chci něco kvalitního aby nepouštěla chlupy a dobře se s tím dělalo /s válečkem mám špatné zkušenosti...možná kdybych oškrabal stěny,ale to se mi nechce.../. Díky za rady.

Předmět Autor Datum
Lutonský má štětek dost
Pan Töfl 26.04.2015 15:30
Pan Töfl
Mě vyhovuje hranatá plastová. Kvalita bývá (někdy) úměrná ceně.
jirka44 26.04.2015 16:13
jirka44
Osobně mám za to že hranatá štětka je nej.Na plochu určitě a rohy se také dělají dobře.Na kouty zase…
dabac 26.04.2015 18:32
dabac
Asi by měla mít štětiny a ne umělá vlákna. Ověříš to zapalovačem, vytržená štětina smrdí jinak(spále…
čumil_old 26.04.2015 19:15
čumil_old
Tak jestli má být štětka na jedno použití tak klidně hranatou. Jinak ale kulatou, nejméně šestku neb…
sHpy00n 26.04.2015 23:40
sHpy00n
Já mám štětky dvě, kulatou i hranatou. Ale řekl bych, že s kulatou štětkou střední velikosti se mi d…
Zerozero 26.04.2015 23:50
Zerozero
Hodne kvalitni stetky jsou z konske zine ale nevim jestli se jeste delaji, jinak doporucuji kulatou…
pospa65 27.04.2015 07:28
pospa65
Štětku se syntetickýma fousama jsem vyhodil, nešlo mi to s tím tak, jako se štětkou s normálními ště… poslední
náhodný 29.04.2015 20:21
náhodný

Osobně mám za to že hranatá štětka je nej.Na plochu určitě a rohy se také dělají dobře.Na kouty zase něco menšího zárohák a pod.Také nejsem příznivec válečku.Řekl bych že to se štětkou i více ubývá.Ale někdo na váleček nedá dopustit.Ono se ani u práce se štetkou navyvarujete škrábání a přebrušování.Jako konečnou stříkám.Ale malířina není moje oblíbené hobby.

Tak jestli má být štětka na jedno použití tak klidně hranatou. Jinak ale kulatou, nejméně šestku nebo lépe sedmičku a výš a žádnou umělotinu. Plus bandáž na zápěstí. Malovat štětkou není jen tak. Ale ani sebelepší štětka v nejlepších rukách nezabrání škrabání.

Já mám štětky dvě, kulatou i hranatou. Ale řekl bych, že s kulatou štětkou střední velikosti se mi dělá líp, nemusím kontrolovat směr držení v ruce, štětka natírá stejně ve všech směrech. Zároveň se dají dobře dělat i rohy.
Tělo nevím, jestli se vyrábí ještě i dřevěné, ale plastové je lepší, ve vodě nepracuje a štětiny jsou zalité v plastu a celkem dobře drží.
Samozřejmě, zejména u nové štětky se občas nějaký chlup uvolní.
Delší štětiny déle vydrží, než se zkrátí na nepoužitelnou mez.
Zato ale štětka s dlouhými vlákny více cáká, když se s ní moc mává, ale to jde o zvyk.
Malířská štětka musí být z přírodních štětin, s umělými se snad ani nedělá, i když všechno je možné. Štětky se silnějšími umělými vlákny jsou štětky zednické a na malování jsou nevhodné.

To je asi tak všechno, co vím o štětkách (malířských :))) :puff:

Štětku se syntetickýma fousama jsem vyhodil, nešlo mi to s tím tak, jako se štětkou s normálními štětinami.

Moje první štětka byla kulatá, štětiny do dřevěného základu zalité asfaltem, zpočátku občas nějaká štětina vypadla, ale pak to bylo dobré. Pochopil jsem, proč malíři nelítostně ze stěny vytahají všechny skoby, hřebíčky a věšáčky na obrazy a podobné šmejdy. Slouží dobře dodnes, dobře se s ní dělají i zakulacené fabiony i rohy.

Nověji jsem si koupil kvalitní hranatou štětku s přírodními štětinami, jak tu už psal předchozí rádce, chce to ji mít pootočenou správným směrem. Pojme víc materiálu, tím je trošku těžší do ruky, dobře se s ní dělá.

Kolega v práci si koupil lacino hranatou štětku s umělými vlákny, ale byla řídká, byla spíš na postříkání zdi vodou, nedržela materiál, kapalo to z ní, vlákna se po nešetrném uložení ohnula, zvrdla, zkroutila... no na nic. Pak si taky koupil normální hustou, dražší a kvalitní.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru