Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Selenová nabíječka

Dobrý den, Prosím neporadil by mi někdo, jak opravit (předělat selenovou nabíječku?? Jsem mamlas, který něco takového vidí prvně. Je mi to líto vyhodit – mohlo by to sloužit i jako zdroj pro větší proudy tam kde mi můj už nestačí. Jedná se o toto: Dle schématu jsem si postavil kondenzátorovou nabíječku a když mi jeden kdysi bouchnul, tak mi slouží už 20let. Tady ale nevím co s tím. Už jsem se dočetl, že tato nabíječka používá pro řízení proudu sycení jádra, jenže já nevím, jak najít chybu. Má dva přepínače pro napětí a pro proud. Přepínač pro napětí funguje, ale proud mi z toho neleze skoro žádný ať to přepnu kamkoli. Vyndal jsem seleny a dal bytelný můstek, ale je to stále stejné. Trafo vypadá v pohodě a napětí na jeho výstupu měřím. Letmým proměřením primár taky není odpálený, jenže nějak provázaný se sekunderem a já vůbec neznám tento princip. Proud se přepíná v primeru, ale jak?? A jak postupovat, abych našel chybu. Jestli v pytli trafo, tak to nemá cenu řešit. Já totiž ani nevím (na rozdíl od diod) co bych měl na selenech naměřit a jak se to chová v propustném a závěrném směru – nebyl jsem ještě na světě když to frčelo. Kromě ampérmetru s bočníkem (proud ale měřím měřákem) už v nabíječce není naprosto nic. Prosím nesmějte se mi a jestli můžete, tak prosím poraďte. Nemám peníze něco kupovat, ale rát se s tímto problémem poperu a něco nového (spíš starého) přiučím. Moc a moc děkuji. Michal

Předmět Autor Datum
Kondenzátorová nabíječka se tak jmenuje proto, že proud se řídí kondenzátory na primáru. Trafo vypad…
Ara 07.04.2015 06:56
Ara
Selen se chová stejně jako mizerná dioda. V propustném směru je na něm dost velký úbytek napětí, tak…
jirka44 07.04.2015 07:11
jirka44
selenová nabíječka může mít na sekundáru až dvojnásobné napětí, ve srovnání s diodovou, takže na to…
paul 07.04.2015 12:34
paul
::)
Rce 09.04.2015 03:07
Rce
Pro všechny-- to není kondenzátorová nabíječka, autor to myslel jinak.:-) Tyhle nabíječky pro regula…
Zerozero 07.04.2015 12:47
Zerozero
Nechce se mi to číst. díky za snahu
hi 07.04.2015 12:49
hi
Můj příspěvek je jen o málo delší, než tvůj dotaz. Psal jsi, že neznáš tento princip, tak jsem ti ho…
Zerozero 07.04.2015 13:04
Zerozero
Ja treba jsem rad zes to napsal. Mam podobnou nabijecku doma, a ted o ni vim vic. Dik.
lk1 07.04.2015 20:08
lk1
Jsem rád, že ti to bylo pro něco dobré.:-)8-)
Zerozero 07.04.2015 23:04
Zerozero
Zerozero, neboj, nejsou tady jen ignoranti, co jsou líní číst. Díky za vysvětlení, tenhle princip js…
Jack 08.04.2015 22:38
Jack
Obvykle kritizuji aroganci "rádců pionýrských skupin", ale tady musím učinit výjimku. Zeptat se a u…
Rce 09.04.2015 03:14
Rce
Díky, za uznání a podporu.:beer::-) poslední
Zerozero 11.04.2015 01:54
Zerozero

Kondenzátorová nabíječka se tak jmenuje proto, že proud se řídí kondenzátory na primáru. Trafo vypadá bytelně, regulace sycením jádra se neuplatní.

Viděl bych to na vadné kondenzátory. Trafo má štítek, podívej se na něj a pokud je určeno na 220 V, připoj jej přímo bez kondenzátoru na sít. Výstup vhodně zátěž, třeba autožárovkou. Pokud se rozsvítí, byl problém v kondenzátorech. Pokud ne, je nejspíše vadný selen.

Jednoduše bych jej nahradil křemíkovou diodou. Netuším jak velkým proudem nabíjíš, na běžné akumulátory by měla stačit 10A KY708.

Nezapomeň, pracuješ s síťovým napětím !

Selen se chová stejně jako mizerná dioda. V propustném směru je na něm dost velký úbytek napětí, takže normálně používaný režim na měření diod na multimetrech je mimo. Co se nabíječky týká píšeš, že ti z toho neleze žádný proud. Jak to měříš? Zkusil jsi to připopjené k nějakému vybitému akumulátoru? Nebo jenom do odporové zátěže? To se totiž bude chovat různě. Co se náhrady diodou týká, může to být problém. Selenové nabíječky obecně počítaly s tím, že jsou vlastně poměrně měkký zdroj. Kdežto s diodou to bude dosti tvrdý zdroj.

selenová nabíječka může mít na sekundáru až dvojnásobné napětí, ve srovnání s diodovou, takže na to pozor...dá se to vyřešit buď zapojením jen části sekundáru, protože tam bývají odbočky pomocí nichž se eliminoval úbytek napětí na stárnoucím selenu...víc by napověděl štítek trafa...nebo právě tou regulací pomocí kapacit v primáru..

Pro všechny-- to není kondenzátorová nabíječka, autor to myslel jinak.:-)
Tyhle nabíječky pro regulaci proudu, používají systém,
nazývaný rozptylové trafo. Princip je v tom, že část primárního vinutí je na sloupku bez sekundáru a část vinutí na sloupku se sekundárem. Vhodným zapojením přes přepínač, se různě sytí jádro na sloupku se sekundárem a tím řídí proud.
Zjednodušeně tak, že pro malé proudy, je větší část pri. vinutí na sloupku bez sek. vinutí a menší na druhém. Pro velké proudy je větší část prim. vinutí na sloupku se sek. a menší na prvním. Tedy přepínačem se se zvyšováním proudu ubírají závity na prvním sloupku a přidávají na druhém. Tím zůstává výstupní napětí stejné a mění se proud.
Pokud je většina primárního vinutí na sloupku bez sekundáru, část magnetického pole se rozptýlí a výst. proud je malý a naopak. Proto "rozptylové trafo". Tyto trafa mají značné mag. pole okolo sebe, proto se montují vzdáleně od kovových krytů a součástí. (viz držák trafa). Aby se ušetřila složitost přepínače, zároveň i částečně se změnou proudu mění i výst. napětí, přemísťování závitů není zcela symetrické. Tolik k funkci. Ale tohle píšu jak to často bývá.Jak se dívám na obrázek, mám dojem, že se jedná o zjednodušenou verzi, kdy se mění jen počet závitů na prvním sloupku, tím mění sycení a nehledí se na výst. napětí, které se vlivem měkkosti přizpůsobí. Asi to tak bude, schema nemám. Jsou i jiná zapojení, může se měnit i počet záv. na sekundáru. Bohužel z obrázku nevydedukuji zapojení.
Nedalo by se na netu podle typu najít zapojení? Pak by to bylo snažší.
Zatím snad: Proměřit celistvost jednotlivých odboček, případně připojit (po odpojení přepínače)přívod přímo na začátek a konec vinutí. Pokud by trafo běželo, tak bude problém v přepínači. Nesmí příliš vrčet, znamenalo by to někde zkrat. Napiš k tomu víc informací, pak se vrátíme.
Selenové desky se chovají podobně jako diody, jen mají větší svod v obráceném směru, při proudu úbytek asi 0,4 V (podle proudu) a při zkoušce multimetrem, malým ohmickým rozsahem ukazují menší odpor než diody. Zjisti, kam vedou dráty od svorkovnic. Pak uvidíme.8-)

Můj příspěvek je jen o málo delší, než tvůj dotaz.
Psal jsi, že neznáš tento princip, tak jsem ti ho chtěl objasnit.
Pokud o odpověď nestojíš a nechce se ti ji číst, proč sem ten dotaz dáváš?? Nebo čekáš že ti někdo na nepřesný dotaz dá někdo odpověď typu "připoj drát A, na svorku B" a bude to?
To těžko. Nezatěžuj Poradnu dotazy, když odpovědi nechceš číst a vyliž si. :-p
((tedy předpokládám, že "Hi", je odpověď autora od jinud.))

Obvykle kritizuji aroganci "rádců pionýrských skupin", ale tady musím učinit výjimku. Zeptat se a u výborné a vyčerpávající odpovědi místo poděkování napsat, že se ti to nechce číst, je vrchol drzosti a zpupnosti. Myslím, že za dobu trvání zdejší Poradny jsem nic takového dosud neviděl. Ale vždy je něco poprvé.... Měl bys však pamatovat, že mlčeti je zlato.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru