Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Komín

Zdravím,
Chtěl bych do garáže pořídit kamna. Teď je to garáž, časem tam budeme trávit víkend. Chtěl bych nějaká malá, asi toto. Nevím co k tomu za komín. Průměr to má 120 mm. Bude tedy nejlepší nerezový komín 120 mm v délce např 3,5 nebo 4 metry nebo bude lepší větší průměr?
Objekt se nachází v nadm. výšce 512 m.
Díky za každou radu.

Také zdravím
Ano, komín nemá být užší než odkouření kamen, takže 120 mm by stačilo, ale správně by se na tuhá paliva měl užít minimální průměr komínu alespoň 140 mm, případně můžete dát i 150 mm.

Kamna Merano, ale i meran, milano, bozen..., jsou kamna v podstatě "nenáročná na tah", můžete samozřejmě volit i kamna Filex jak píše pan Dibes. Jinak obecně vzato tato kamínka od thormy jsou jednoduchá spolehlivá ,na prodloužení sálání kamen bez přikládání můžete užít hnědouhelné brikety, přiložíte trochu spolu se dřevem a jakmile odhoří na žhavé přivřete přívody vzduchu do kamen na minimum nebo úplně uzavřete a kamna budou dlouho pasivně hřát, což je příjemné, dá se i nasypat hn.uhlí ořech a zapálit shora, ovšem na "malou" prostůrku by mohlo dojít k nepříjemnému přetopení. :-)

Ještě poznámka.

Garáže jsou většinou "menší prostory", proto není na škodu volit kamna spíše konvekční cca taková jaká jste zvolil čili meran 2, nebo merano, nebo milano 2 (u těch milan lze přivíráním nebo odklápěním plotýnky volit mezi sáláním a konvekcí =otevřený dekl plotny) Teplo se bude šířit a prostor dobře vytopíte i kamny sálavými ale u těch s "druhým pláštěm" tedy konvekčních jde spíše o to, že v malém prostoru může být sálání od kamínek až "nepříjemné" ten druhý plášť to "tvrdé teplo" o něco lépe rozežene, tzn. aby jste nemuseli sedět od kamínek 2 m daleko :-)
Jinak ale pokud zakoupíte kamínka sálavá třebas ty filexky pak to lze jednoduše řešit plechovou zástěnkou (nebo jinou nehořlavou zástěnkou) kterou umístíte ke kamnům tak aby stínila tu "tvrdou radiaci" v požadovaném směru. (protože většinou z druhé strany kamen je zeď nebo dvě zdi v případě že kamna stojí v rohu)