Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zelená skalice

Ahoj fšici, prosím o radu. Otevřel jsem (hodně) staré balení zelené skalice, a místo zelené tam byly hrudky hnědé, špatně se rozpouštějící. Může mně někdo říct, k čemu tam došlo, k nějaké reakci? Chci se skalicí zalít mech, aby pěkně rostl:)) . Tak jestli to bude ještě fungovat, nebo jestli ji mám poslat do věčných lovišť. Díky za odpovědi a mějte se krásně. S.

To zná i Wikipedia:

Tvoří jemné světle zelené krystalky, které při delším skladování na vzduchu ztrácejí vodu (větrají), postupně tvrdnou a vlivem povrchové oxidace dvojmocného železa na trojmocné mění barvu do žlutého až hnědého odstínu. Roztoky této látky delším stáním taktéž hnědnou kvůli vznikající železité soli.

Děkuji za zodpovězení první části otázky. Nicméně ta důležitější část zůstala nezodpovězena. Rozumím tomu dobře, že trojmocné železo se již nerozpustí, případně nebude na mech fungovat tak, jak bych potřeboval? To bych potřeboval vědět, od nějakého chemika. Děkuji za odpověď. S.

Což o to, fungovat jako zálivka to bude určitě, ale proti mechu je mnohem účinnější modrá skalice, protože měď je pro mechy mnohem větší motivace, aby táhly růst jinam, než železo… Konec konců - mít střechu bez mechu znamená natáhnout v hřebeni drát měděný, nikoliv železný.