Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Připojení sporáku

Potřebuji připojit nový sporák k síti.Ve schematu připojení je návod připojení přívodu 380V/3x220V,nebo 3x220V a 220V(dnes už 240V).Jak poznám jaký přivod ke sporáku mám?V bytě je v rozvodné skříňi 3fázový jistič.Někde,ve starších bytech jsou na jednotlivé fáze samostatné pojistky.Dá se to podle jistění nějak zjistit bez měření?

V bytě mám 3fázový sporak.plotýnkový a chci ho vyměnít za sporák z keramickou deskou,který je také třífázový.Mate mně ale návod k připojení 3x220V,nebo 380V.Nový sporák je starší,téměř nepoužívaný.Je nějaký rozdíl meze uvedenými zapojení?Původní sporák jsem také zapojoval já a přívodní kabel jsem také vyměnil za 5ti žílový - připojeny 4žíly.Zemění má původní sporák samostatné na centrální zemění v budově.

Ve sporákovým spínači - sporákové kombinaci:
A) pokud do ní vedou 4 vodiče, spojte na vývodu ZŽ+M a připojte na svorku "PEN", to je se ZŽ přívodem. Pokud do ní vede 5 vodičů, připojte M+M a ZŽ+ZŽ. Fázové vodiče(H,Č,Š)připojte na vývody fází z vypínače. POZOR!!! ZŽ vodič nesmí být přerušen vypínačem !!!
B) u sporáku připojte dle návodu: fáze na svorky L1,L2,L3 , přiloženou klemou propojte (zpravidla 2) svorky N a připojte modrý nulák, ZŽ vodič připojte na svorku PE - "kostru".
C) zapojení je možné na 1)3x230/400V, 2)2x400/230V, 3)1x230V, to je 1)"normální" třífázový, 2)u nás neobvyklé - mezi 2 fáze a nulu, 3) u jednofázových bytů ve starších činžákách - omezení v používání, jinak vypadne jistič

Jo,díky.Stávající zapojení odpovídá tvému návodu,přívod do spínače je v provedení A a ve sporáku provedení B,C.Rozdíl je jenom v tom,že přívodní kabel od spínače ke sporáku jě 5-ti žílový,zapojen jako 4žílový.Zem sporáku je zapojena na centrální zemění rozvedené v objektu.

Potřebuji připojit nový sporák na 380 V, nový sporák předpokládá přívodní kabel s 5 vodiči, čili tři fáze, nulák a uzemění. Jenže my máme doma připojen starý sporák na 380 V kabelem s pouze 4 žílama (3 fáze a uzemění). Jak připojit nový sporák na 4 žílový kabel? Fáze mi jsou jasné, ale nulák mám připojit na uzemění nebo na nulák? A mám propojit na sporáku uzemění s nulákem nebo ne?

Hlavně to nesmíte splést. Fáze jsou jedno, to neni motor, takže je můžete přeházet libovolně, ale ten vodič PEN musíte správně rozpoznat. PEN je normálně žlutozelený, ve starších instalacích zelený. Ale teď Vy odkrejete svorkovnici sporáku (v lepším případě) nebo najdete na zemi šlahoun, ze kterého koukají dva tmavé (původně černé) a dva světlé (původně hnědý a zelený) vodiče. V prvním případě jste na tom lépe, protože se můžete podívat a třeba si i označit (kusem žlutozelené izolačky) ten vodič, co byl připojený na kostru starého sporáku, v druhém případě musíte hádat (pomůže podívat se do sporákového vypínače, přinejhorřím budete muset změřit, který je který).
Ty klemy jsou pro různé kombinace (1f, 2f, 110, 220 atd.), k tomuto primárně neslouží, ale jdou tak použít a je to asi to nejspolehlivější propojení.
Norma připouští (respektive dříve připouštěla) vést k pevnému spotřebiči PE (ochranný) a N (pracovní, "nulák") v hromadě jako PEN (což je také důvod, proč to tak máte; neplést si se čtyřkolíkovou zásuvkou, kde ten vodič nesmí sloužit jako pracovní, je to jen ochranný u pohyblivých přívodů je to tak nepřípustné co svět světem stojí). Dnes se samozřejmě musí vést 5 vodičů.