Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dlažba

Dobrý den, budu lepit keramickou dlažbu na venkovní terasu. Na lepidle mne zarazilo, že je napsáno , že doporučují lepit na beton starý alespoň 3 měsíce. chci se zeptat znalých, je tato doba nutná, přijde mi to hodně. Jedná se o vrchní beton o síle cca12cm , položený na izolaci IPA. děkuji

Proces zrání betonu
Základem zrání betonu je krystalizace cementového pojiva. Obvykle začíná během hodiny po namíchání betonu. Rychlost tohoto procesu je přímo úměrná teplotě a nelze ji přerušit. Nezávisí na přítomnosti vzduchu, proto tuhne beton i pod vodou. Naprosto fatální a nevratné důsledky má zmrznutí vody v krystalech betonové směsi.

Pevnost betonu
Výsledná pevnost betonu je dána především vlastnostmi cementu a skladbou kameniva, u kterého se sleduje tzv. frakční křivka. Betony s vysokým podílem cementu vůči kamenivu (1:2 až 1:3) dosahují 30% až 50% pevnosti za 1 až 2 dny. Po uplynutí 28 dnů je beton označován jako vyzrálý, s plnou pevností.

Takže je to z důvodu, aby beton získal maximální pevnost. Ale 3 měsíce je opravdu hodně, stačí počkat cca měsíc ...