Je možné převést trafem 220 V na 380 V?
Zdravím, nevíte jestli se dá nějakým způsobem provozovat spotřebič na 380 V v bytě kde je zavedeno jen 220 V?
Zdravím, nevíte jestli se dá nějakým způsobem provozovat spotřebič na 380 V v bytě kde je zavedeno jen 220 V?
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Dobrý den.Na váš výstižný dotaz odpovídám "jde to" .
Díky to sem rád a jak je to v praxi složité?
Vše se odvíjí na druhu spotřebiče,který potřebujete rozeběhnout,což jste vůbec neuvedl.
je to stará automatická pračka, konkrétně tahle:
http://starozitnosti.hyperinzerce.cz/starozitne-pr acky/inzerat/9830699-automaticka-pracka-romo-r-v-1 956-nabidka/#.VQAGHS6vqCk
Když sem koukal na ten štítek, tak mně to bylo divné že je obyčejná automatka na 380V, ale asi je to tak.
Ne nemůže. Je třífázová. V popisu je uváděn příkon 7kW, což je na dnešní poměry docela dost.
To právě moc nechápu nač potřebuje tolik, to musí mít tu vodu ohřátou během minuty.
To vůbec neni stará pračka... Máme doma litinovou masivní potvoru historických tvarů. To je teprve pračka. :D Ta slovo automatika nezná.
Něco takovéhohle?
www.muzeum.svitavy.cz/show.php?i=/UserFiles/fotoga lerie/middle/1332.jpg
Ta by se mi taky líbila, akorát v ní zatím neumím prát. A perete v ní?
Jasně to si kup
Ono je lepší stát několik hodin u pračky a máchat to v ní jako na valše než na hranatý bedně stisknout jeden knoflík a jít dělat něco užitečného, že ....
a ty při praní pračku nesleduješ? Stejně se musí minimálně při prvním vypouštění sledovat jak je špinavá voda, a když hodně tak to dát prát znovu.
Tak to by zase byla zábava. S takovou pračkou by praní nebyla povinnost ale zajímavý kulturně technický zážitek:)
Ne, pračku opravdu při praní nesleduji. Proč bych to dělal ? Jestli jenom kvůli tý vodě, tak stejně mám smůlu, protože nemáme průhledný hadice a je to připojeno přímo na odpad. Tak snad vím, jak špinavý prádlo tam dávám a podle toho volím program a nic nemusím opakovat ...
Víš jak špinavý prádlo tam dáváš? Tak to sem si myslel dřív taky, a pak sem poprvý asi před rokem koupil prášek Denkmit, protože sem viděl video od D-testu kde jim vyšel jako nejlepší, a při prvním vypouštění sem zjistil, že z domácího skoro čistýho prádla mi teklo tmavě hnědý bahno. Tak sem to nechal 2x vymáchat a vyždímat, dal sem to prát znovu a zase hnědá voda, i když už světlejší. U další dávky prádla to samý.
Rád slyším takové názory protože ta naše retro pračka je na prodej. :D
Jo něco takového ale je masivější ta naša. Nepereme ale klidě prodáme. :D Je v top stavu a po lehké údržbě by asi i fungovala.
Pokud se jedná o Vámi odkázanou pračku tak to nelze a to hned z několika důvodů :
1.) Příkon pračky je moc velký - 7kW, pokud máte klasickou elektriku v bytě, tak ji máte jištěnou 16A jističem tj. cca 3,2kW - 4kW Vám schází
2.) Při použití pouze transformátoru by jste dostal pouze 380V v jedné fázi, vy potřebujete 3fáze a jelikož fáze jsou od sebe posunuty o 120°, byla by nutná nějaká řídící jednotka většinou s polovodičema
3.) Dokážete si představit 7kW trafo ? To by bylo velký asi jako lednička a těžký, že by propadlo z sousedům o patro níže.
Ale abych jenom nekecal, pokud už opravdu nutně něco takového potřebujete, tak se to dělá stylem DC/DC měnič z 325V /usm. síť/ na 540V /usm. 380V/ a třífázovým střídačem na frekvenci 50Hz pokud možno se sinusem. Ale na 7kW si to nějak nedovedu představit, zatím jsem dělal jen takto cca 1,5kW a to už byl nářez.
PS. Nebylo by lepší koupit novou/jinou pračku na 220V ?
Dobrý den,ten motor dle mého názoru tolik nebere.Máte tam u každého rozsahu odběr na štítku.Jedná se o dvouotáčkový třífázový motor,to znamená,je řešen dvěma vinutími,pomalé a rychlé ,praní a ždímání.Tento motor se dá zapojit pomocí kondenzátorů,nikoli transformátoru,ale jeho výkon poklesne tuším asi o jednu třetinu.Takto řešené motory se používaly v mnoha strojích,napadá mě truhlářský kombinovaný stroj,fréza-cirkulárka.
V dnešní době to nemá smysl vymýšlet,lze jít jinou snadnější cestou.
Ano, máte pravdu, jde to připojit pomocí kondenzátorů, ale to funguje pouze na menší výkony, tak cca do 3kW, pak lítají jističe. Navíc na 7kW by ty kondenzátory byly pomalu větší než ta pračka a dražší než 5 praček.
Navíc kondenzátor posouvá napětí o 90° za proud /nejdříve teče proud a za ním napětí/ a to v ideálním případě - reálně je to méně, a fáze jsou od sebe o 120°, tj. tomu motoru to moc neprospívá.
Prostě jinou pračku a neřešit takovýhle blbosti.
Ten prikon se mi trochu nezda, dle fotky v inzerci jsou tam topny telesa 800W a 2?00W(? pravdepodobne 2, ale nejsem si jistej). No a 5kW na motor a ridici logiku me prijde nejak moc - i kdyz mozny je asi vsechno.
V kazdym pripade je nesmysl to rozchozovat na 230V, pac naklady na to by presahli naklady na uplne novou pracku. A i kdyby bylo k dispozici 400V, tak bych si to dneska rozmyslel - dyt to je peklo na zemi.
díky za rady, mně se to taky zdálo divný, nač pračka může potřebovat tolik wattů?
I když zase s tou velikostí transformátoru by to nemuselo být tak hrozný, když počítačové zdroje mají i 1000 W a je to celkem malá krabička.
Aspoň vím že to nemá smysl pořizovat když nemám doma 3 fázový proud.
Ale pak mně napadá otázka: když se to vyrábělo v 50. letech, tak tenkrát byly jističe a rozvody ještě slabší než dneska, a 3 fáze měl asi doma málokdo. Tak proč to nedělali rovnou na 1 fázi?
Pozor - v PC zdroji není trafo!
Proč to nebylo na 1 fázi plyne z mého příspěvku níže (spotřeba vody 160 l a její ohřev až na 80 °C - kdyby byla na 1 fázi, prala by půl dne...).
Mimochodem: pokud počítám:
- dobu praní 90 min ,
- při průměrné spotřebě 3500 W,
- při ceně 5 kč/kWh a 80 Kč/kubík vody,
pak jedno vyprání přijde na 39,05 Kč!
Tak moje tatramatka umí prát i na 92 stupňů, a stačí jí 2 kW topení. A spotřeba vody je asi 110 litrů, viz tady:
www.bombara.estranky.sk/fotoalbum/tatramat-_poprad _/tatramat-353-_1978-1981_/
Tak ta spotřeba bez vyvářky by byla samozřejmě menší.
A náhodou v PC zdroji sou dokonce 3 trafa, malý ale sou, já sem jich už pár viděl uvnitř a všude tam byly myslímže vždycky 3.
V PC zdroji trafo samozrejme je, jenom je pred nim stridac, takze bezi na vetsi frekvenci a tim staci mensi. Ale je tam.
Kde jste na to přišel?!
Moc divný to není:
a) v počítači není trafo, ale spínaný zdroj, být tam trafo a uměrňovač tak je PC skříň dvojnásobná.
b) v padesátých letech se bytové pračky ani moc nedělali, v činžákách byly společné prádelny a tam byly dá se řící průmyslové pračky. Dnes se vyrábí větší pračky než bytové pro různé provozní účely.
A součástí toho spínaného zdroje je, hochu, transformátor.
Je to asi jedna z prvních automatických praček u nás. Je to rok 1956! V době, kdy se vyvíjela, tak komouši ani nepředpokládali, že dělný lid bude mít vlastní auta. Zřejmě nebyla ještě určena pro jednotlivou domácnost, ale pro společnou prádelnu v šílených komunistických představách o moderním bydlení v domech se socialistickým soužitím - co je moje, to je tvoje, a všichni všechno máme dohromady, nebo tak nějak to bylo. Proto taky zřejmě nebyla nikdy použitá, protože asi nikdo nepředal klíče od společné prádelny a na pračku se přišlo nejspíš až při demolici baráku
Na té pračce je zajímavý původ. Je to předělávka plynové pračky Moretta. A ta zase kopie americké pračky. Na spotřebu se až tak nehledělo .
jo to je fakt zajímavé. Tu tak sehnat, to by se ušetřilo na elektrice, že jo?
Vážený. Po přečtení vašeho příspěvku si nejsem jistý, zda se jedná o klešťový porod s přílišným zmáčknutím hlavy, nebo kouřením kontaminovaného matroše. V oněch jak říkáte v době "šílených komunistických představ" byly skutečně v činžácích společné prádelny, vybavené většinou dvěma pračkama, velkou kameninovou vanou a velkou sušárnou s vyhřívaným rychlosušícím boxem. Bylo to velmi elegantní řešení, navíc v době, kdy si ani dnešní pamětníci nevzpomenou kolik stál plyn, či elektřina a tak poplatek byl zanedbatelný. A to, že někdy budeme řešit příkon spotřebičů, vypínat světlo při každé možné příležitosti a řešit jakým vypínačem vypnout všechny spotřebiče zapínané na dálkové ovládání. Ne že by v té době nebyly, ale nikdo nebyl tak chudý, že by ho to vytrhlo. (To byla doba rozzářených výloh celou noc, neonů a lemovaných cest i mimo město sloupy s osvětlením) Navíc v našem velkém vzoru USA jsou společné prádelny a chození prát s kufry mimo dům běžným standardem. Byla to doba front na banány, ale nikdy jsem neviděla mladou rodinu kterak táhne v kočárku a na rameni zlevněné mléko, nemá na hovězí maso a v řeznictví prosí " mohu vám přidat kousek bůčku, krásného hovězího na polévku" protože se jedlo jenom libové. Zeptejte se maminky. Nejsem a nikdy jsem nebyl komunista - to jen pro pořádek. Zároveň se omlouvám že to není k dotazu, je to jen reakce na příspěvek někoho, kdo je evidentně mimo.
Dobrý večer.Henessy,smekám před Vaším výkladem o té strašlivé době,chtěl jsem to původně také okomentovat,ale zabrzdil jsem,některým lidem je totiž bezpředmětné říci pravdu.
Tak to prr... Elektriky ani v ty dobe nebyl prebytek, ba prave naopak. Neonu bylo par, verejne osvetleni mimo obce rozhodne neexistovalo a ani v obcich nebylo 2x standartem - dokonce dost obci na elektrifikaci teprve cekalo. Vylohy svitili celou noc, zejmena kvuli pozitivnimu vlivu na kriminalitu. A s tim hovezim je to taky osemetny, do roku 1953 na nej sice mel kazdej, ale ne kazdej na nej mel listek. A po menovy reforme sice listek uz nepotreboval, ale zdaleka ne kazdej mel na hovezi - nehlede na nedostupnost zpusobenou netrznima cenama(viz uplne nesmyslne nizka, dotovana, cena vody na konci 80. let).
A s tim kolektivnim bydlenim - soudruzi v tom videli budoucnost, ale neni to jejich napad, s tim uz ve 20. letech prisel Le Corbusier. Ze se to prilis neosvedcilo je evidentni, dneska se podobny stavby nestavi a byty v existujicich jsou pod cenama okoli.
Obliba pradelen v USA dost souvisi s tamni mentalitou a postojem k zivotu, ostatne dnesni byt v NY bezne nema kuchyn, protoze se s varenim doma nepocita. Jestli si to brat za vzor, to teda nevim.
To, že nejsi pamětní je zřejmé. Máš hodně načteno, přesto bych ti doporučil ještě pořádně prostudovat podklady a tak nějak si to dát dohromady. Pak bys nemohl dohromady motat poválečná léta, měnovou reformu, kolektivizaci a elektrifikaci vesnice a život na sídlišti, které ještě v té době neexistovala, léta osmdesátá, devadesátá, posametovorevoluční V období o které je řeč bylo hovězí nejlevnější maso a jeho nákup nikdo neřešil jako položku nabourávající rodinný rozpočet. Dršťokvá , guláš bylo jídlo chudých a labužníků. Bylo to období, kdy bylo stravování v restauracích standard, stravování na meníčka za 6,- Kč bylo davové. Na výletních místech byly fronty v restauracích na oběd. Řízek s chlebem přišel podstatně později. Stavba kolektivního bydlení prožívá v současnosti bum, sice zajišťovaný developery pod honosným názvem rezidence, rezidenční byty ...a ve vyšší cenové relaci, ale pokud sleduješ dění, tak víš, že je obrovský tlak na výstavbu nových obecních bytů jak startovních, tak pro střední a sociálně slabší vrstvy. Prádelny v činžácích se začaly rušit až v době, kdy si Češi mohli dovolit mít v každém bytě pračku a to ať už z důvodů prestižních, technologických či z pohodlnosti a prádelny byly nevyužité. Jen je úsměvné, jak dokážeme bleskově přejít od rusorektolezectví k usarektolezectví, rozdíl je pouze v tom, že v současné době nám nevadí že mají rektum posrané a ještě se u toho oblizujeme. Když ale můžeme mít místo Velikonočního beránka Velikonoční kapkejk , tak co nás ještě může udivit?
Lukáš, 23. kapitola - neplačte nade mnou, ale plačte nad sebou a nad svými dětmi.
Ja to skratim - nahovno bolo, je, a bude
Inac spolocne pradelny su aj v D, ne kvoli tomu ze by niekto nemal na pracku ale kvoli tomu ze existuju aj 1 izbaky kde do kupelna&zachod 2mx1m sa blbo cpe pracka :) V spolocnej je moderna velmi kvalitna Miele, a hadze sa tam 50centov/30minut :D
Pozor - dle fotky tam jsou příkony: 1ks 800 W a 2ks 2400 W! Takže dohromady to je 5600 W, takže těch 7kW jako maximální odběr je fakt reálných. Však taky nahřívala vodu až na 80 °C, to by s běžným 2kW tělesem a spotřebou vody 160 litrů prala půl dne.
Příkon je potvrzen i zde: http://www.bombara.estranky.sk/fotoalbum/romo-_ful nek_/romo-r57/. Taky její hmotnost stojí za pozornost (155 kg)...
Aha, ja to cetl jako prvni teleso a druhy teleso... Tak to pak jo.
No ta spotreba vody je taky silena, zejmena s tim, se ohrejva nejen na 80, ale i na 95. Ja vim ze asi ne vsechnu vodu, ale kdyby: 4180(tepelna kapacita vody)*160(litru)*80(95°C-15°C)=14.9kWh elektricky energie. Po 5Kc/kWh, 75Kc jenom za ohrev vody na jedno vyprani... A to se vyplati.
Běžně s frekvenčním měničem pro motor - to bude tak 1kW , takže měnič /do "kapsy"/ případná topná tělíska napájet přímo 1fázově, a přepojit případně na menší příkon - hvězda/trojúhelník, nebo prostě některá nezapojit. S tím frekvenčákem na motoru dosáhnete v případě potřeby i vyšších otáček při centrování, navíc se Vám ten měnič hodí i pro jiné účely. Alfi. ---- Dál to vlákno nečtu.
Vy vážně chcete skoro šedesát let starý spotřebič používat jinak než jako muzeální exponát? Dovedu si představit, jak asi vypadá těsnění, o izolaci vodičů nemluvě.
No rád bych, ale když tolik žere a je to tak složitý s tím převodem na 380V, tak se nato vykašlu. Tak moje současná pračka je z roku 1978 a je to celkem obyčejná tatramatka. Ale už mám vyhlídnutou jinou, a to tu Morettu:) Mimochodem vysavač který používám je značky Esa a je z konce 40. let :)
chodící muzeum. a co si pořídit žehličku na žhavý uhlíky?
Jestli je správně retro, tak bude žehlit pod neckama nacpanýma kamením . Ale zmiňované kousky jsou věc naprosto nádherná. Dnešní uniformní dizajn je na ho*no
Dizajn moc neřeším, mě jakožto technikovi jde především o funkčnost. Nesnáším věci, které se mi po uplynutí 2 let rozsypou. Většinu si dokážu sám opravit, ale když se rozsype třeba telka, je oprava horší, ale jde to.
Třeba nedávno se nám rozsypala pračka, neustále vyhazovala jističe, tak jsem to rozebral a zjistil jsem, že se prorazil odrušovací kondenzátor a tak jsem ho odstřihl a pračka jede v pohodě dál ...
mně to ani moc nevadí když se po pár letech rozsypou, protože většinu spotřebičů sem našel někde zadarmo a spravil, tak když se rozbije tak mám vždycky nějáký náhradní... a mezitím zas najdu další:) A když už něco kupuju za peníze, tak to musí být kvalitní historický kousek. Až teda na pár výjimek jako třeba počítač.
HA, HA - ouplně běžná věc, néé jen u praček, protože ti konstruktérský idioti dali ten filtr EMC ("odrušovák") rovnou na přívod, před hlavní spinač, takže je stále napájenej a namáhanej napěťovýma špičkama z celýho baráku...- fakt dobrý řešení ( a pro neznalce ještě dodám, že když se v tom filtru jen trošku probije kondík a má malinkej svod, a vy máte koupelnu připojenou přez tu HOVADINU - chránič, tak ho bude pračka vyhazovat a vy zavoláte opraváře... - vemte prodlužovák, a zapojte ji do zásuvky v obýváku. Ale abych tu nebyl "zlej" jen na kapitalisty, tak to samý udělali konstruktéři(jinak snad nejlepšího fénu) v Novém Boru, že dali "odrušovák" před hlavní spinače. Málem jsem dostal infarkt, a to jsem byl ještě mladý - šahám z vany po fénu, co leží na skle automatky T245 v koupelně, když tu najednou děsná šleha a všude kouř. Ve fénu zrovna explodoval odrušovák! Tak lidé bděte a neblbněte. Alfi.
žehličku mám sice na elektriku, ale pořádnou. Ne jako ty dnešní co skoro nic neváží a když je vypnete tak hned vychladnou.
Dnešní spotřebiče a vůbec dnešní design je vrchol nevkusu, třeba pračky sou samý hranatý bedny jedna jako druhá, a přitom by mohly mít mnohem elegantnější a i z funkčního hlediska rozumnější tvar. Jako třeba tahle:
watch
Jsem rád, že mám doma hranatou pračku, tohle je vrchol nevkusu ...
Jakto? Hranatá bedna se ti líbí víc než pračka co má nějaký zajímavý tvar? Hranatou bednu dokáže navrhnout kdekdo, ale něco co má pěkný a funkčně dokonalý tvar, to je umění udělat. Stejně jako vysavače. Nejlogičtější a nejhezčí tvar je doutníkový. Už proto že motor je válcový, tak by takový tvar měl mít i vysavač. Přesto dneska mezi novýma asi žádný takový není.
Dovedeš si tohle představit mít doma ? Já teda ne, ještě k tomu, my máme pračku v koupelně, kde zároveň slouží jako odkládací stůl na všechen možná bordel, na totot bych si toho moc nepoložil ...
Já myslím že jo. Já taky na pračku odkládám ledacos, ale při praní se to stejně musí dát pryč, jinak by to při ždímání spadalo a při vyvářce by se to uvařilo:)
To sice ano, ale nepereme každý den natož nonstop, takže jako odkládací ponk je to dobrý.
PS. Pračka má ohřívat vodu v bubnu a né věci na ní Teda my jsme použili vyvářku naposledy když byl bratr malý, ale nepamatuju si, že by se věci na pračce pálili během praní ...
Jasně, dneska jsou to úplný zrůdnosti, co se designu i funkcí týče - prostě pozlátko. Já mám jako "hlavní" pračku PAC 8 (taky potřebuje 3x380V) ale na to, jak "odepere" nemá žádná dnešní pračka - ani po kotníky. Alfi.
Zíram teda, mužský co reší jak pračka "odpere", neskutečné ...
jsem myslel že pračka je kusem inventráru kterou má mít v užívaní výhradne žena.
Jsem mel dojem že muž se o pračku zajíma výhradne v okamihu kdy manželka vysloví pohrúžku že pračka nefunguje a pokud nebude fungovat ani o pár dnú, proste zajede koupit novou ....
....
no a? já běžně dělám gábi bergerovou, mistryni světa v žehlení, umím uvařit i vyprat. zálibu mám ve vysávání vorwerkem. umím se o sebe postarat i když jsem slaměným vdovcem párkrát do roka. být ženskou, tak idiota co jen sedí u bedny a chlastá pivo vykopu tak rychle, že špinavý spoďáry v igelitce poletí oknem.
pravda, taky vše neumím- neumím mydlit okna, ale to už mám zařízený- bude se kupovat maličká karcher vapka.
co s kočárkem- to bys taky neměl odvahu?
Přesně tak, chlap co se nedovede postarat sám o sebe, se těžko postará o rodinu.
tak po delší době, kdy jsem musel řešit výkopy v areálu, a podobné blbiny.... Především "stupeň odeprání" je hlavním ukazatelem průmyslových praček, a není to jen tak to zhodnotit... (Asi jsem nepostavil tři průmyslové prádelny...). Navíc si myslím, že i v domácnosti lépe vypere muž (pokud je technicky vzdělaný, a nenastaví na prg stejné blbiny jako žena), pokud se to bude dnes řešit všecko systémem - :"Nefunguje, zajedu koupit novou..." , tak za chvíli dopadneme hůř než v Řecku! Už k tomu moc nechybí. Ženská taky prdlajs ví o tom, co se může k čemu dát - prádlo, aby se to neobarvilo navzájem, navíc teploty, naleje tam prostě nějakej "prostředek", co viděla v reklamě na TV, od které ani nezvedne prdel, aby šla to prádlo hned vyndat po skončení praní - aby se to fakt neobarvilo, jak to leží na sobě. A všichni věří tomu, "jak je prádlo bělejší..." - ale ve skutečnosti je jen přebarvené, buď do běla, nebo do černa, pokud má být "černá černějnější". Jo, praní není pro amatéry, pokud to má k něčemu vypadat. Škoda, že tu nejde vložit fotka, na čem a jak dnes peru. A sluníčko mi každý den zadarmo ohřeje 250L vody na 6O°C - to se to pere, bez vysrážení "prášku" při napouštění ledové vody na 1.ní máchačku po praní(já mám teplou), i když práča udělala "cool down", ale to není úplně ono... Prostě všechno chce svý... - třeba když moderní práča přestane prát a hodí na display ERRor, tak se to chce po tý chybě podívat, s multimetrem... - jako muž, sámo, žena jen mačká čudlíky . Tak čus.