Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Elektrická pila Makita-ani se nehne

Dobrý den,
ráda bych se zeptala,zda máte zkušenost s el.pilou Makita.Koupila jsem novou a při zapnutí mi ihned vyhazuje jistič.Na zahradě,i doma.Vše trvá tak vteřinku....nepatrně se pohne řetěz,jakoby se zasekl a jistič je ihned vyhozený.Žádné jiskření není vidět.
Děkuji za radu a pomoc,
Verien

Něco je s motorem, nějaký zkrat když to vyhazuje jističe.
Utíkejte s tím na reklamaci. Hlavně nezapomeňte jim tam říct, ať to vyzkouší. Obchoďák bez elektriky není úplně marná podívaná :-D Trochu škodolibosti do toho života :puff:

U těch starých jističů je to spíš naopak, teda alespoň moje zkušenosti to tak tvrdí. Kamarád měl takto jištěnou cirkulárku, měl tak 3x 6A /na každou fázi/, motor v cirkulárce měl okolo 3,5kW a jističe nelítaly, jsem na to čuměl jako puk. Takhle to provozoval asi 5let, tak jsem mu to vyrval ze zdi.
Tím chci říct, že staré jističe nemusí padat při menším proudu než je jmenovitý, ale spíše naopak.

Tazatel to už označil jako vyřešené, takže je nejspíše po problému.

Stejný problém jsem už řešil před léty. Je tam pravděpodobně jistič se špatnou vypínací charakteristiku. Měl by tam být jistič s charakteristikou D Motorový jistič (pro motory s těžkým rozběhem). Ten proudobý ráz při rozběhu je dost velký a "rychlý" jistič reaguje rozpojením kontaktů. Vyřešil jsem to dostatečně dlouhou prodlužovačkou, cca 10 až 15m, dle průřezu vodičů. Nemá smysl abych to tady rozváděl a vysvětloval fyzikální pojmy, jako impedance, indukčnost vodiče. Dúležité je, že to funguje a délku prodlužovačky si odzkoušejte sama. Jenom upozorňuju, že tam při zátěži poteče takřka 10A a kabel navinutý na bubnu se může při delším řezání přehřívat až škvařit.

Nechápu jak jsi přišel na konkrátní hodnotu 10A ? Tazatelka přece nenapsala výkon pily.

Motory s těžkým rozběhem rozhodně nejsou dnešní motory, navíc ten motor ani nemá zátěž a běží takřka naprázdno.

Stačí se podívat na nabídku řetězových elektrických pil Makita. Příkon se pohybuje dle typu 1800W až 2000W. Rozběhový proud je vždy několikanásobně vyšší než jmenovitý proud elektromotoru.Například maximální příkon lednice měřený při rozběhu watmetrem 780W pak klesne na 50W. TV přijímač se štítkovým příkonem 100W může v okamžiku startu odebírat i 300W. Aby jste mně věřil, že si nevymýšlím, zkuste se podívat napříkla na diskusi Elektrika cz. kde radí odborníci.

Rozběhový proud lze snížit celkem primitivním způsobem, zvýšením impedance přívodního vedení.
Zkuste cvičně zapojit třeba 20 až 50m prodlužovák mezi měnič a spotřebič. Mělo by se to zlepšit.
A ta prodlužka se může hodit i pro jiné využití.

Podobným způsobem lze také operativně (jednorázově) řešit problémy typu jističe B kontra velká indukčnost - větší jednofázové motory (průmyslové vysavače, větší rozbrušovačky, frézy na parkety, tlakové mycí zařízení nebo 1f svářečky).
Pro trvalejší řešení je jistě vhodnější výměna jističů za typ C, ale pro nějaké rychlé, jednorázové řešení je to možné zkusit takto.
Při připojování většího příkonu by měla být prodlužka rozmotaná, jinak se vlivem vzájemného ohřívání vodičů může poškodit, v krajní případě to může i hořet plamenem (viděl jsem na vlastní oči).
Při připojení malého příkonu, může klidně prodlužka zůstat smotaná.