moc luxu pohyboveho cidla
Dobry vecer,mam pohybove cidlo,kde je pevne soumrakove sepnuti mensi nez 15lux.Ale je to jeste moc velke svetlo.Nevi nekdo jakym zpusobem luxi snizit?Dekuji.
Dobry vecer,mam pohybove cidlo,kde je pevne soumrakove sepnuti mensi nez 15lux.Ale je to jeste moc velke svetlo.Nevi nekdo jakym zpusobem luxi snizit?Dekuji.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Dobrý večer,máte výdrž,ale již jsme v jiné diskuzi podali dosti návrhů,jeden z dalších je,překopat elektroniku v čidle k obrazu svému,což také jde.
Pane Lumire,ten dodatecny soumrakovy spinac jsem vratil do obchodu.Nebudu jej natirat,nebo balit do alobalu.
Jelikoz jsem pri montazi cidla do nej udelal otvor pro draty,tak jsem jej jiz nemohl vratit a prodejce me doporucil pro mne nepouzitelny soumrak,ktery jsme resili predtim.
Mam na mysli upravu elektroniky.Nejsem v oboru a proto bych poprosil o konkretni radu,abych to pak mohl predat kamaradovi.Dekuji.
Dobrý den,nejsem na slaboproud odborník,spíš něco okopčit,ale pár věcí jsem již postavil ,hlavně termostaty do líhní,velice přesné s hysterézí 0,1 C,bylo to před mnoha lety,byly těžko dosažitelné.Ono je to vše stejné v termostatu termistor v pohybovce fotoodpor,fotodioda,nějaký operační zesilovač a spínací tranzistor,usměrňovač,stabilizátor,kondik,pár odporů a pro nás žádaný trimr,který by řídil sepnutí podle intenzity světla,nyní otázka,kam ten trimr nasoukat,chtělo by to proměřit ten snímací prvek co se v něm děje při zastínění,můžete bez napětí změřit na nožičkách ohmmetrem.Nejsnadnější by bylo,kdyby se dala jedna nožička odpájet a za ní napájet do obvodu zmiňovaný trimr a zkusit ladit.
Píšu jen vlastní názor,neručím za správnost,ale takto bych to řešil já a mám odzkoušeno,že to tak funguje.
Posečkejte,je zde mnoho odborníku na svém místě,kteří napíší mnohem fundovanější radu.
Potřeboval jsem něco podobného u kolegy. Nejjednodušší nakonec bylo přidat paralelně k fotoodporu ještě jeden. Natočil jsem jej směrem ke zdroji světla.
Moc dekuji za vas cas.Prikladam fotku pri jakem svetle jiz zapina.
Snížit citlivost čidla lze i bez zásahu do elektroniky překrytím tmavým filtrem (třeba políčkem z exponovaného filmu). Stále ovšem platí, že pokud je čidlo i světelný zdroj v místnosti a na čidlo dopadá světlo z tohoto zdroje, tak to prostě fungovat nemůže, protože vám vznikne zpětná vazba.
Pane Jiri,mam jine cidlo,ktere je v mistnosti,nastavim si na nem luxi od2-2000 a funguje.Tohle BUBBLE ma pevne nastavenych 15.A to je moc.
Tmavým filtrem se naopak dosáhne opačného efektu - čidlo sepne při vyšší intenzitě osvětlení. Jedná se o pohybové čidlo, tam zpětná vazba nevznikne - fotoodpor blokuje start časovače. Jakmile se pustí - čidlo sepne a fotoodpor už nemá na funkci vliv. Díval jak fungují pohybová čidla, která jsem předělával. Na jednom vývodu obvodu byl přes odpor zapojen fotoodpor. Napětí na vývodu pro zablokování mělo hodnotu 0,2V. Změnou proudu se to dalo v jistých mezích ovliňovat při jaké intenzitě osvětlení k tomu dojde.
Problémem je, že odpor fotoodporu se mění s osvětelením velmi nelineárně. Hodnota nemá na to vliv. Nejjednoduším řešením se ukázalo zapojením více fotooporů paralelně.o
Da se z toho neco vycist?
To je "silová" část. Nic se z toho nedá poznat nedá.
je to trosku mlhave.
a druha strana
Dobrý den,popište co od toho čidla očekáváte a jakým způsobem ho chcete namontovat a kam.Podle fotek vidím v čidle dva snímače.Pokud začnete přelepovat,tak to bude spínat dříve než potřebujete,je to potřeba ošetřit jinak.
Podle fotky vidite,ze je dost svetlo,venku sviti slunce a cidlo jiz sepina,zarovka sviti.Je to v obyvaku na stole,pokousel jsem se zjistit svetlo kdy sepina.Jinak to ma byt na schodisti a potrebuji,aby spinalo pozdeji,az bude vetsi sero nez je na fotce.
Musíte to čidlo umístit co nejblíže k oknu a tak,aby senzory směřovaly ven ke světlu,vyhodnotí dostatečný osvit a tudíž sepnou až se opravdu sešeří,jinak to prostě nejde,pokud nemáte čidlo s trimrem,nebo to co mám doma se clonou.Ale nesmí to čidlo být namířeno na veřejné osvětlení,zase by to nefungovalo jak má.
Tazateli,máte nějaký měřák,multimetr?Musíme zjistit,co je tam za snímač,jestli fotoodpor,nebo fotodioda.Jinak se nehneme z místa.Pokud měřák nemáte,tak zkusmo připájejte 100 kiloohmů trimr mezi jednu nožičku snímače,kterou odpájíte z desky,připájíte k ní jednu nožičku trimru a druhou nožičku trimru připájíte na místo,kde byla připájena nožička snímače.Potom zkusmo otáčejte trimrem při zapnutém čidle a uvidíte změnu.Nemá se co stát s čidlem,takto to prostě funguje pokud koupíte čidlo s regulací intenzity spínání .
Zkus paraelně připojit další fotorezistor a natočit jej směrem k světlu.
Ja jsem pozadal kamarada,jestli se na to podiva.Vase pripominky jsem mu prehral a jak bude pripadny vysledek,dam vedet.Zatim moc dekuji.