Jestli jste brali konstrukci kondíku, brali jste i metodiku jeho měření. Jakou používáš metodu k ověření svých pokusů? Jestli výsledky pokusů ověřuješ více metodami, jakou metodou pak dojdeš k nejpravděpodobnější "pravdě"? Aby bylo možné "ověřit teoretiké poznatky kolem kondenzátorů", je třeba pokusů udělat hodně a s různou metodikou, přitom je různou metodikou i ověřovat a výsledky vyhodnocovat.
Bude nejlepší, pokud se s tímhle poznatkem obrátíš i na svého kantora, ale je taky dost možné, že ani on nebude znát jednoznačnou odpověď.
Nevadí, našel jsi dost zajímavou otázku a mne taky zajímá, kde je zakopný pes...hledej informace i jinde a najdeš. Prozatím bych si stanovil několik metod měření, kterých jsem schopen, udělal si podle nich tabulku a zkoušel ke každé metodě dosadit různé konstrukce kondíků, i co se týká jejich velikosti a vedl si přesné záznamy o výsledcích měření. Po nashromáždění údajů pak bude nutné vyřadit "logické nesmysly", tedy ty, které se významně liší od ostatních obdobných případů a ze zbytku udělat průměr. To by MOHLO být nejblíž pravdě... ale jsem jenom "vyučenec" a tak mi dost teorie chybí (a taky tím občas, k vlastnímu smutku, strádám).
Jisté ovšem je, že pokud Tě tohle baví a sám si "na sebe" vymýšlíš takové domácí úkoly, znamená to, že tedy budeš tu práci (pokud se jedná o odborné školní vzdělání) dělat rád a zcela jistě i dobře .
A protože to dělá radost zase mně, děkuju Ti za tuhle informaci a za Tvůj zájem o náš báječný, široký a zajímavý, "elektrikářský" obor (Y).
P.S.:Nezapomeň tady informovat o postupu svých prací, zajímá mne to, jestli stejná "chyba měření" je u malých i velkých kapacit, u měření "čisté kapacity" DC napětím je stejný jev, jako u měření AC napětím a při různých frekvencích... Uvědom si taky a nezapomeň, že v praxi neexistuje ČISTÝ KONDENZÁTOR tak, jak jej znáš z teorie. Vždy má izolace soji praktickou mez a rozvinuté desky nejsou nikdy ideálně rovné a ideálně stejně vzdálené. V praxi neexistuje ani ČISTÁ INDUKCE a ani ČISTÝ RESISTOR. S tím se setkáš právě jen v teorii, kde výpočty provádíš na "IDEÁLNÍCH SOUČÁSTKÁCH", které v praxi neexistují.
DRŽÍM PALCE Mirek