Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
Reproduktor nema plus. Ide len o to aby boli vsetky reproduktory zapojene stejne.
Zvycajne to oznacene sa dava na "minus" zosilovaca (P.S. a ne trepem, skor na plus :) Normalne tam mas cerveny a cierny vtedy je to jasne).
Má.
Nema. Je uplne jedno kterej pol je kterej a jestli je napajeni symetricky nebo nesymetricky.
Jediny, co je dulezity dodrzet, je aby byli vsechny repraky zapojeny stejne. Jde o soufazovost tech membran a o udrzeni kvalitniho stereoefektu.
PS:Membrana se hejba obema smery.
Tak asi žiju v bludu. Proč se to tedy na zesilovačích a reprosoustavách a jednotlivých reproduktorech značí?
Prave proto, aby bylo mozny je zapojit vsechny stejne, tedy sfazovane. Ale nema to ten elektrotechnickej vyznam.
Analogicka situace je oddelovaci transformator - na vystupu je 220V, ale nelze rict, kterej je zivej.
Ke svemu prispevku jsem chtel jeden edit: Vse co jsem rekl plati pro bezny dynamicky reproduktory. Elektrostaticky, piezo ci extremy jako pneumaticky reproduktory neuvazuju, tam muze byt stejnosmerny predpeti a je to jinak
Teď jsem zkusil přepólovat repro. Obě (levou i pravou) stejně - propojil jsem plusy ze zesilovače s mínusama na bednách a zvuk jak z prdele, bez výšek a takový jako ze sudu. Dal jsem to zpátky a zvuk jak má být.
Myslím, že pro srandu králíkům to tam není. Jasně, membrána se hýbe oběma směry, ale při přehození polarity je ten pohyb opačný. Jestli mi rozumíš.
No vždyť právě tohle se ti bahno snaží vysvětlit. Když jsi přehodil polaritu byly reproduktory v protifázi a stejné signály, které šly do levého i pravého reproduktoru (a které tvoří nezanedbatelnou část zvukového spektra) se tím pádem navzájem potlačovaly. Proto zvuk jako ze sudu. Ale s plusem a minusem ve smyslu polarity třeba baterií to nemá nic společného. Bývalo úzusem, že v okamžiku, kdy je na svorkách reproduktoru signál s plusem na značené svorce jde membrána reproduktoru ven.
Přečti si to, co jsem napsal, ještě jednou.
OK, nevšiml jsem si. V čem máš problém ti nevysvětlím, jedna věc je však neoddiskutovatelná - označení vývodů reproduktorů má jeden jediný důvod - sfázování reproduktorů a s označením "plus" u zesilovače to nemá ani tu nejmenší souvislost. U zesilovače je totiž označení ze stejného důvodu, aby všechny výstupy byly "ve fázi". Byl-li pri tvém pokusu zvuk jako ze sudu, pak v případě, že byly oba reproduktory připojeny k zesilovači shodně, byla chyba někde jinde než v tom, že "plusy" byly připojeny na "minusy". Fyziku totiž neožulíš.
Jo a máš repro 2.0 nebo 2.1 - tedy se subwooferem?
Dvě reprosoustavy (dvoupásmové) připojené k standardnímu zesilovači. Žádný subwoofer.
Tak si nieco urobil blbo, ptz to jedno je. (ucho vie vnimat len periodicky kmitavy pohyb t.j. nejaku frekvenciu, a ne smer jedneho pohybu membrany).
Z toho, co jsi psal tedy vyplývá, že připojím-li k monofonnímu zesilovači reprosoustavu, tak je jedno, jak?
Naprosto.
V cem je problem, ze kdyz si to otocil tak se zvuk zmenil, ti nereknu. Neprohodils nejakej ten drat? Elektrotechnicky v tom totiz zadnej rozdil, krome posunuti faze o 180°, proste neni. A fyzikalne v tom taky neni rozdil, jestli reprak tahne tam nebo zpatky je uplne jedno.
Pánové, reproduktoru je samozřejmě jedno jakou má polaritu, ale už to není jedno při vytváření akustického tlaku, tudíž při reprodukci hudby. Přehozením polarity totiž převrátíte výsledný zvuk, tam kde se má vytvořit tlak, uděláte podtlak, a naopak. Tudíž je z toho paskvil. Tudíž na polaritě záleží, aby záznam byl reprodukován stejně jak byl zaznamenán.
to se lehce vykompenzuje tím, že se postavíš na hlavu.
To jsem měl přesně na mysli a potvrzuje to, že při změně polarity (byť shodně na obou reprosoustavách) je zvuk divný a nepřirozený.
Hloupost (skoro se mi chce napsat pitomost) protože to by musela být značena celá přenosová cesta - mikrofonem počínaje. Přitom zdrojem signálu nemusí být zrovna mikrofon. A co potom ze zařízeními, které obrací fázi signálu? A co s různými zesilovači - některé fázi signálu obrací, jiné ne? A mohl bych pokračovat do aleluja.
Když myslíte.... ať si tazatel udělá svůj názor...
Nemyslime ale vime :) Ze to je jedno.
na polarizácii záleží dosť podstatne... membrána musí íst smerom von napriklad pri buchnití na bubon a podobne... Plus sa skúša tuškovou baterkou a kde má baterka plus tam ide aj plus zo zosilnovača.
Nemusi. Je to uplne jedno a bezne sa vyrabaju aj invertujuce zosilovace a este si to nikto nevsimol, ani ty.
Pokud máš na mysli vzájemnou polarizaci reproduktorů tak ano. Ale jestliže zapojíš reproduktory ve všech kanálech shodně, pak je jedno kam ozmnačené vývody v zesilovači připojíš. A ten nesmysl s bubnem a baterkou jsme jako přehlédli, jinak bychom si museli myslet něco hodně nelichotivého.
A proč vůbec vytahuješ dva roky staré vlákno?
"czcharlie"- a prečo by to vlákno nemohol vytiahnuť?
Je na to nejaký "predpis"?
"bahno"- tvoja odpoveď je kvalifikovaná a máš pravdu.
Inak,"plus" a "minus" na reprákoch je len na orientáciu zapojenia v reproduktorovej sústave.
Důležité je, aby byly všechny stejně. Jestli si to černo-bílé pojmenuješ plus, mínus nebo fáze už je vcelku jedno.
Myslím, že to jedno není. Když repro přepóluješ, tak se membrána pohybuje opačným směrem.
Laicky řečeno - bílej proužek je to kýžené plus.
Já myslím, že po připojení např. tužkové baterie na kontakty, musí membrána zalézt dovnitř. A tam je plus.
Když se připojí na značený kontakt plusem (na Teslách u té svorky bývala červená tečka), tak ven. Ne dovnitř.
Pravdu máte oba. Tesla to v průběhu výroby změnila. Starší repráky směrem dovnitř, novější ven. Tuším se to nějak rozlišovalo taky barvou plechu , modré vs. černé. Ale které jsou které už si nepamatuju.
Pokud jsou oba kanály stejně, musí to hrát stejně, máš tam nějakou záhadu.
Tak možný to je, vono už to bude skoro 40 let, co jsme stavěli nějaké ty reprobedny.
Copak bedny, ale zesilovače! TW30 jsem postavil nejmíň deset a TW 40 určitě dvě desítky. A o jedné vím, že dodneska hraje.
No jo, ale já mám všechny šedivé...
opačne... membrána musí von a potom tam kde má bateria plus ide plus zo zosiku
Kdysi jsem si kupoval stereogramofon a k němu jsem dostal testovací desku, kde byla mimo jiné nahrávka, jestli jsou obě připojené reprobedny správně zapojené ("...když můj hlas teď slyšíte uprostřed, tak to máte blbě..."
Určitě by se podobná nahrávka dala někde stáhnout i z internetu.
Jéé, tohle samozřejmě doma mám. Ještě dvě LP "Stereofonie" díly 1 a 2.
To "když můj hlas slyšíte uprostřed mezi reproduktory" ale neznamenalo, že je to blbě, naopak
Stáhnout se dá testovací CD Stereo & Video, tam jsou tyhle testy taky, dále frekvence (od 20 Hz do 16 kHz) a podobně. Na uloz.to to myslím je; já mám doma originál, dalo se to koupit asi za 80,- Kč.
Ne, skutečně tam byl kousek nahraný schválně v protifázi. Napadlo mne zkusit tu desku přehrát a udělat si digitální kopii, ale nejsem si jistý, jestli by ty testovací nahrávky tím přehráním a digitalizací nebyly zkreslené.