Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Využití zbytků mýdla

Ahoj všem, jak by se daly nejlíp využít staré zbytky mýdel, co už jsou na normální používání moc malé?
Jedno řešení které se prý dělalo už odedávna je namlet nebo nastrouhat a použít místo pracího prášku do pračky. Máte s tím někdo zkušenosti? Jakou teplotu praní zvolit u automatky? Vyvářka (92 stupňů) asi ne žejo, takže 40, 60 stupňů?

Kdysi babička i mamka praly v "obyčejné" pračce tak, že koupily "vločkové mýdlo", mýdlo s jelenem nastrouhaly na struhadle, nebo použily zbylé "nedomyté" kousky toaletního mýdla. Používalo se také na vyvářku prádla v prádelním hrnci. Mnoho kroků však učinili výrobci mýdel, hlavně směrem k navoněnosti a k "blahodárným účinkům na pleť", ovšem na úkor mycích schopností.
V prehistorických dobách nástupu TATRAMATek a ROMOvek se pak divily, že musí používat speciální prací prostředky, s omezenou pšnivostí - vždyť právě pěna byla ukazatelem prací schopnosti...

Ano, mýdlo prostě připlácnu k novému a dopotřebuji je. K praní v automatce se nehodí jak pro svoji pěnivost, zhoršenou "máchatelnost" ve studené vodě, i zbytkové usazeniny v pračce.

Vlastne je to strasne jednoduchy - vezme se mastna kyselina, louh a vypadne mejdlo a glycerin. Ruzna mastna kyselina, ruzny vlastnosti mejdla. SoapCalcWP.asp - tady si muzete navrhnout vlastni mejdlo. A vyrobit ho taky neni slozity, staci dve nadoby a ponornej mixer.
A jen tak mimochodem - ekomagori maj docela problem. Na mydlici mejdlo clovek potrebuje bud zivocisnej tuk, nebo palmovej olej. Takze milej vegous protestujici prroti palmaci by mel bejt poznat docela jednodusse:-D.

Nevím zda jsi to zkoušel.
Já si pamatuju na babičku, když to dělala.
Celý rok se schovávaly zbytky tuku od pečení řízků a pod. Pak se koupila sada na výrobu mýdla v drogerii.
Vařilo se to ve starém prádelním hrnci a výsledný produkt se nalil do starých pekáčů. Když to ztuhlo, bylo to mýdlo, co umylo i smůlu z rukou po práci v lese.
Ovšem "vůně" při výrobě byla značná.:-)

Zkousel, zkousel. Babicka vyrabela mydlo za horka, ja to delam za studena, to je vic v pohode a nesmrdi to. Horsi je z "nevonavejch" tuku udelat vonavy mejdlo - to prave jde jenom za horka a s pH metrem v ruce(lakmusovy papirky OK).
Ale potvrzuju, domaci mejdlo umeje vsechno.
Jeste bych chtel prubnout mazlavy mydlo, teoreticky je to jenom o pouziti KOH misto NaOH, ale jsou v tom dalsi vychytavky, tak uvidime.

Využít se dají různě,pokud jsou zbytky opravdu slabé tak např.pro kreslení střihu na látku nebo rozemelu,rozmočím a používám jako smáčedlo do postřiku(ta vůně ve skleníku).Naprádlo to moc dobrý není,způsobí to dokonalé zaprání špíny.Kolik těch zbytků za rok máš že to řešíš?