Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Blikající LED na 9V (v 14V obvodu)

Dobrý den
Potřebuji zapojit blikající ledku, problémem je, že se prodávají v 9 voltovém provedení (l-56bsrd-b-GES05100117.html) a obvod do kterého ji chci zapojit má 14V. Ačkoliv mě elektrika není cizí, tak v výpočtech odporu tápu a radši si nechám poradit.
A ještě bych se chtěl zeptat jestli lze ovlivnit frekvenci blikání.
Předem děkuji za vaše rady. :)

Podle datašitu by měla 14V přežít, takže by problém být nemusel, pro jistotu před ní odpor třeba 100R.
Frekvence blikání ovlivnit nejde, viz datašit. /Navíc by mě zajímalo, jak by jsi ji chtěl ovlivňovat :puff: /

PS. Stojí 8kč, tak si jich kup víc a můžeš experimentovat ;-)

Pisu v pdf ze to zere nejakych 20mA pri 5V, tipujem ze aj pri vyssom napati to bude stejne (tipujem ze v tom je prudovy zdroj), takze napr. odporom 100ohm zrazis napatie o 2V, pripadne tam drbni 220ohm ked chces mat tych 9V pri 20mA.
Ale vzhladom na to ze si myslim ze v tom je prudovy zdroj tak to napatie 14V musi prezit bezproblemov, prudovemu zdroju je vstupne napatie uplne uprdele (limit je max. Uec tranzistora v prudovom zdroji)

P.S: oprava podla grafu v datasheete to zere 40mA pri 9V, takze 100ohm odpor a zrazis to zo 14 na 10V.
A dufam ze ti je jasne ze potrebujes usmernene napatie a ne nejake striedave rovno z trafa

.. este k tomu dodam ze ak pouzijes len 1 odpor, tak to napatie pri nesvieteni bude zas plne ptz vtedy dioda nic nezere. Ked sa bojis ze 14V to odpali tak musis pouzit napr. zenerovu diodu 3.9V seriovo (zaverne orientovanu), a paralelne k LED potom odpor povedzme 10kohm.
Nasledne si voltmetrom overis ci si tu zenerku zapojil spravne.

Tak ja tiez nepouzivam blikajuce led, ale ten datasheet ma len 2 strany a tie veci tam su jasne napisane resp. nakreslene.
Keby som ja chcel blikajucu led tak si urobim oscilator trebars z 2 tranzistorov alebo s Ne555 a mal by som kontrolu aj nad frekvenciou.
P.S. resp. ja by som si asi naprogramoval nejaky najlacnejsi PIC alebo atmel a pripadne by to robilo aj ine funkcie apod.