Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výroba nemrznoucí kapaliny

Ahoj, potřeboval bych poradit jak si co nejlevněji doma vyrobit nemrznoucí kapalinu. Potřebuju to jako chladící kapalinu k pásové pile na kov. Pila je ve skladě s venkovní teplotou a tak potřebuju aby to bylo pořád v tekutém stavu. Zatím tam kromě vody leju nemrznoucí směs do ostřikovačů, ale to mi přijde drahé. Co tak třeba smíchat vodu s technickým lihem? Taky by se do té směsi měla přidávat olejová řezná emulze. Napadá Vás něco?

Napadá mě, co použít nemrznoucí směs(fridex),jako do auta?
Technický líh je také dost drahý a při chlazení se odpařuje, tím se z kapaliny ztrácí.
Fridex se neodpařuje, bylo by potřeba jen doplňovat ztráty používáním.
Možná by se toho rádi zbavili někde v servisu, co jim zbývá, po výměně v autech.
Bylo by potřeba zjistit míchatelnost s emulzním olejem.
Nedovedu posoudit, jestli by byly nějak na závadu zbytky
chladicí kapaliny na řezaném materiálu.

Ten použitý fridex je zajímavý nápad. Ale nevím jestli se to vyplatí kdyby se měl kupovat nový. Litr fridexu do -30°C stojí cca 60Kč. Litr technického lihu je přibližně za stejnou cenu, ale ten tuhne až při cca -90°C. Nikde jsem ale nenašel ředění lihu. Jestli je to tak, že když dám vodu s lihem 10:1 tak výsledná směs bude do -9°C? V tomto se nevyznám. Ale v takovém případě by asi byl levnější ten líh. Já se s tou směsí potřebuju dostat asi na -10°C. Zbytky kapaliny na materiálu nevadí.

Ta směs s lihem, by samozřejmě šla použít.
Ale mám na mysli, že v místě řezu, vzniká dost vysoká
teplota. Tím (myslím si), že by mohlo docházet k
postupnému "vydestilování" lihu z kapaliny. Tím postupně ke
ztrátě mrazuvzdornosti a stálému doplňování lihu.
Navíc (venku asi nehrozí), možnost vznícení výparů.
Z glykolové směsi se odpařuje pouze voda a ztráty by byly
jen co ulpí na materiálu.
Problém může být jedovatost fridexu (Bahno navrhuje propylenglykol, nevím kolik stojí), ale emulzní olej také
není zrovna mňamka :-).
Jak jsem navrhoval, možná by se dal někde v servisu sehnat
použitý fridex z aut. Doporučuje se ho myslím měnit asi po třech
letech, tak to jistě v servisech dělají a třeba by se ho rádi
zbavili. I použitý fridex bude jistě alespoň na těch minus
deset.
Ale je to jen návrh, vyzkoušené to nemám.

Tak ono na té nemrznoucí kapalině do ostřikovačů je taky uvedeno "vysoce hořlavý". Toho bych se asi nebál. Na ten propylenglykol se podívám. Jestli by to v tom ředění vyšlo levněji jak třeba ten líh. Že by se to nevypařovalo by byla taky výhoda...

Tak jsem si to přepočítal, podmínky byly: celkové množství chladící kapaliny v pile 20 litrů, mrazuvzdornost -15°C.

Výsledky jsou takové:
- při použití nemrznoucí směsi do ostřikovačů do -80°C (cena 40Kč/l) je k požadované teplotě a množství potřeba 6,6 litrů = 264Kč
- při použití technického lihu (cena 65Kč/l) je zapotřebí 5 litrů = 325Kč
- při použití monopropylenglykolu (80Kč/l) ředění jsem bral podle fridexu, je potřeba 6,6 litrů = 528Kč

Takže asi zůstanu u těch ostřikovačů :-D Sice se bude vypařovat ale asi ne tak, aby se mi vyplatil ten monopropylenglykol.
Nejlevněji by vyšel ten použitý fridex, ale do toho se mi nechce kvůli jeho toxicitě.

Nebo je ještě nějaká jiná levnější alternativa?

... a když použiješ E85 - ethanol, který sice obsahuje asi 10% benzínu, který "nevoní", vyjde Tě litr neředěnýho na 27Kaček. Odhaduji, že při poměru 1:3 to bude do -15°C (ověřit v mrazničce) a "nehořlavý" stejně, jako směs do ostřikovačů - ověřit zapálením v misce...

Otec kdysi přidával do chladiče u wartburga technický líh. Po nějakém čase bylo poškozené těsnění u zátky chladiče. Asi v tom lihu byl nějaký žíravý prevít, kterým se ten líh denaturoval nebo možná byl agresívní ten samotný líh.