Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký potenciometr vybrat?

Dobrý den,
prosím o pomoc, snažím se o regulaci otáček vibračního motůrku. Jako nejlepší varianta mi přišla regulovat je pomocí potenciometru.
Motůrek je napájený 3V baterií. Kterým potenciometrem nejlépe regulovat z 3V na 1,5V a zpět?
Předem děkuji za odpověď.
potenciometry

loading...

Jak by se tedy nejlépe dalo vyřešit ono potřebné regulování otáček?
Ať už plynulé, nebo třeba pomocí 4 kroků/rychlostí/tlačítek 0, 1, 3, 5, kdy 0 je off a 5 je maximální výkon?
Jak je tato problematika řešená například ve vibrátorech? Potřebuji v podstatě stejný princip... Jen co nejjednodušší a nejlevnější řešení...

Řešením je PWM regulace, ale ta není jednoduchá. Asi by se daly použít do série řazené diody - na každé je úbytek cca 0,7V (běžná dioda), respektive 0,3V (Shottkyho dioda). Kombinace je třeba vyzkoušet.

Předpokládám že u vibrátorů je to stejné, levnější mají reostat, dražší řízením šířkovou modulací. Ale je to jenom odhad. Manželka vibrátor nepoužívá. Nadávám jí dost peněz, takže nemá na baterky.

Co bastlis? Vibrator? U nej je problem s otupovanim vjemu po nejaky dobe.
Pokud chces jenom ridit otacky, tak PWM regulator s 555 - napeti bude stacit 4.5V a muzes vynechat ten koncovej stupen, tj ten motorek povesit rovnou na pin 3, protoze je to takovej moturek chcipacek.
Nebo to fakt resit jenom pevnou regulaci, prepinac a 4 srazeci diody.
A pokud by si chtel opravdu elegantni, programovatelny a luxusni, tak jeden muj starsi clanek: http://www.eleferno.cz/index.php/cz/clanky-2/dilna /navody/439-mikroprocesorem-rizeny-vibrator-bez-mi kroprocesoru