Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak na přepis elektřiny a plynu

Když kupujete byt. Prosím o radu, jaký zvolit ideální způsob přepisu elektřiny a plynu
při koupi bytu, kdy dosavadní majitel bytu má elektřinu u ČEZ a plyn u RWE.

1. zajdeme spolu obadva osobně na zákaznická centra ČEZ a RWE, pak prý přepis trvá jen
asi 3 dny (říkal mi známý, který to takto provedl) - nevýhoda je, že já bych musel
také uzavřít smlouvu s ČEZ/RWE, což nechci, protože jsou drazí a chci využívat
nejlevnější dodavatele (chci využít nejlevnějšího typu Fosfa či Fonergy).

2. pošlu kupní smlouvu a žádost o připojení "svému" dodavateli - oni podají výpověď
předchozím dodavatelům ČEZ/RWE místo dosavadního majitele, který nemusí vyvinout
žádnou aktivitu (nemusí podávat výpověď), a ani já coby nový majitel prakticky
nevyvinu žádnou aktivitu (jenom pošlu "svému" dodavateli ty podklady) - zjistil jsem
ale, že tento způsob trvá strašně dlouho - už v prosinci jsem poslal Fonergy podklady
(tj. kupní smlouvu na byt a smlouvu o sdružených dodávkách), oni podali požadavek na
přepis, který ale nebyl prozatím současnými dodavateli potvrzen! A to je už měsíc! A
dodávky mi budou zahájeny až někdy 14.2. (a bůhví jestli). Takže řešit přepis přes
"svého" dodavatele jaksi není vhodná metoda, protože předchozí majitel je naštvaný, že
musí platit zálohy - asi bude mít zálohy na SIPU i v únoru, a já se bojím, aby si
třeba nepodal sám výpověď a neodpojili mi mezitím elektroměr. Vadí mi, že nemám přepis
vůbec pod kontrolou a vlastně nevím, co se děje.

Ptám se trochu teoreticky, zajímá mě ideální řešení do budoucna, protože letos ještě
chci koupit byt pro syna, tak abych se pak už zařídil jinak, podle "ideálního" scénáře.

Dělal jsem to asi před rokem a už jsem to skoro zapomněl.
Důležité je na předepsaný formulář zapsat stavy plynoměru a elektroměru a podepsat. Může to mít i nadpis nějak asi: Plná moc pro převod vlastnictví bytu. Pak může kupující s tímhle a s dokladem o vlastnictví nemovitosti ( list vlastnictví - katastr u domu nebo bytu v OV, nebo nějaký papír z družstva DB ) vyřizovat i sám.

RWE je v pohodě. Mají různé i kiosky v hypermarketech. V Brně třeba v Olympii otevřeno i o víkendu.

Nestíhal jsem tenkrát, takže ČEZ v mém případě vyřídil prodávající, ale nějak nadšený z toho jednání s ČEZem nebyl.

Hlavně opatrně na srážku s blbcem. Pokud bude navrhovat odpojení plynoměru a pak znovu připojení, tak nic nepodepisovat a s velkým nápřahem ho kopnout do pr...e. Pokud jsou papíry v pořádku, není to potřeba a nemusí se platit plynařům výjezd na demontáž a montáž. Zkoušejí všelicos.