Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Srovnání řeznického špalku

Dobrý den, prosím o radu, čím by se dal srovnat řeznický špalek (obr. např http://www.obrazky.cz/?q=%C5%99eznick%C3%BD%20%C5% A1palek&fulltext#utm_source=search.seznam.cz&utm_m edium=hint&utm_term=%C5%99eznick%C3%BD%20%C5%A1pal ek&utm_content=obrazky, který už nemá rovnou horní plochu, jednoduše je prostě opotřebovaný, vysekaný, do hloubky několika cm. Předpokládám, že nějakou frézou a pak třeba pásovou ruční bruskou, nevím, jestli by to šlo třeba i elektrickým hoblíkem, ale hlavně nevím, jak udělat rovinu v domácích podmínkách. Budu rád za každou radu a inspiraci. Martin.

Zdravím, motorovku ne, zastříká to olejem a na maso už nepoužitelné. Chce to najít truhlárnu s velkou hoblovkou a hoblovat hoblovat. Možná seříznout kotoučovkou či velkou cirkulárkou (kolíbka), možná i na pile by to za cigára či něco dobrého někdo srovnal.:-)

Evidentně nevíte o čem mluvíte. Olejem jakým? Špalek má rozměry 50x50 cm a více, váží od 60 kil nahoru. Je skládaný ze špalíků takže by se hoblovalo přez a ne po létech i když netvrdim že to nejde. Takže vzhledem k velikosti těžko najde stroj který by tyhle rozměry zvládl nemluvě o manipulaci. S tímhle ho každej i skrabičkou cigeret každej pošle někam.

Ma se tam lejt ekoolej a co vim, leckdo tam leje normalni stolni olej. Ten by snad zas tak nevadil ne? Navic, stejne pak bude nasledovat nejaky hoblovani/brouseni, takze ta povrchova vrstva pujde pryc.
BTW jak moc velky ty pozadavky na tu rovinost jsou? Reznik jsem velkej amater, ale prijde mi, ze se tu vyrabi s presnosti pro suport k soustruhu, kdyz by podle me stacili okometricky metody.

rašpli do rozbrusky:

V tomto případě by to asi šlo. Na čisté dřevo bezva. Upravovat nové násady k lopatám a pod.

Ve chvíli, kdy si umaneš ojet staré trámy nebo prkna, tak udělátko jde do kytek a nabrousit nelze. Jemný prach/písek, který v tom v 99% případů je zadřený odrovná ony ostré hroty.

Pokud máte elektrický hoblík, je to fajn. Když si vyrobíte kontrukci, která vám pomůže udržet rovinu, je vyhráno - zkusím popsat:

- vodorovné lišty po stranách špalku, třeba z fošen (klidně přišroubené k pásovině), limitují výšku na kterou se chcete prohoblovat. Je nutno počítat s rozměry hoblíku a příčné lišty, která po nich bude jezdit
- příčná lišta (2x kvůli kývání nebo hodně široká) přidělaná pevně na hoblík, dlouhá 2x(rozměr špalku+šířka vodorovné lišty) - tak, aby ani v krajní pozici neopustila vodorovné lišty po stranách a nesklouzla.

V postatě si uděláte z hoblíku frézku, kde se bude pohybovat část s rotujícím nožem v tak přesné horizontální rovině, jak přesně uděláte stranová vodítka a jak přesně přibastlíte lištu k hoblíku. Pozor na průhyb příčné lišty - hoblík něco váží, je nunté zvolit něco, co průhyb eliminuje na minimum.

K dohlazení už potom jen brousit a brousit - jen nepoužívejte nejlevnější baubau smirkové papíry, budou vám nechávat ve dřevě zrna a vy se budete divit, proč máte na nožích zákusy. Používám - neberte to jako reklamu - lakýrnický brusný materiál od švýcarů SIA Abrasives

Kdyby to bylo nejasné, zkusím to namalovat.

Dobrý den,
tazateli,dejte na radu s frézkou,půjde to perfekt.Frézku vlastním a vím jaká kouzla se s ní dají dělat.
Nechci zde nikomu sahat do svědomí,ale tahat metrákový řeznický špalek někam na stůl hoblovky,nebo pilu.A kdo nezná,tak neví co hoblovka dělá na krajích obráběného materiálu a co s hoblovacími noži udělá zalomená špička nože ve špalku,nebo jiného řeznického nářadí,následek doslova fatální,rozumný truhlář to na hoblovku nedá.Jsem trošku praktik,pracoval jsem jak v truhlárně,tak na katru a takovéto věci se opravdu řeší podobně,jak napsal někdo výše,včetně praktického udělátka na videu.
Není umění se nadřít,ale splnit úkol snadno a precizně.:-)

Dobrý večer, všem vám moc děkuji za rady, zatím se mi nejrozumnější jeví opravdu ta frézka plus nějaký rám, abych dodržel rovinu. Frézku ještě nemám, tak si aspoň udělám radost novým vercajkem a hned ho vyzkouším.:-)