Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem kontrolní tester oběhového čerpadlka kotle

Zdravím.Mám dotaz na kutily.Kdysi jsem u topenáře zaznamenal takový šikovný tester čerpadla.Bylo to jako kompas a když to přiložil k čelu čerpadla a čerpadlo bylo funkční tak se střelka roztočila.Bylo to šikovné udělátko.Zkoušel jsem takový malý kompásek ale na tom to nefungovalo protože střelka je plovoucí a při natočení do svislé polohy se tato opře o víčko.Neznáte náhodou někdo kde se to dá sehnat? dík za informaci.

nevím co mel topenár, no ať mel co mel, fungovalo to na princípu virivého pole, podobne jako otáčejíci se kotouč ve starých eletromerech,
žádna zmagnetizovaná strelka kompasu

indikuje to ale jenom prítomnost strídavého magnetického pole, v žádnem prípade to nemúže indikovat zda se lopatky čerpadélka točí,

neco sice lze vyvodit z intenzity pole, rotor který se netočí, nebo točí malými obrátkami se chová do jisté míry jako magnetický skrat, tudiž intenzita pole poklesne, no pochybuji aby tento stav pristrojek dokázal indikovat

je to proste jen taková rychlá kontrola, zda čerpadlo má proud a zda vinutí není prerušeno, nic víc to indikovat nedokáže, no i to se topenári hodí, k čemu by to bylo tobe netuším

.... :puff:

Kdysi jsem to pro své elektrikáře sháněl, kteří to někde zahlédli a chtěli to. Bezúspěšně. Jednalo se o reklamní předmět, někteří výrobci to dávali zákazníkům, dopátral jsem se až k jedinému výrobci někde ve Skandinávii (asi, nevím přesně), který to těmto firmám i s potiskem nabízel, malou sérii odmítal udělat.
Nakonec jsem jeden kousek náhodně sehnal u známého, kterému ležel v šuplíku. Na rychlou kontrolu, jestli oběhovka jede, je to výborné.

Zkuste se zeptat v nějakým obchodě "Voda, topení, plyn" určitě budou vědět o co jde. Já jakožto elektrikář jsem montoval tepelné čerpadla ještě s jedním elektrikářem a když jsme tepelné čerpadlo spouštěli, používali jsme právě tuhle pomůcku na kontrolu oběhových čerpadel, jestli dělají to co mají a jestli jsme někde nepřehodili kabely. Na žádné přesné měření to není, jen na takovýhle rychlovky, problémy s tím spojený už popsal Džouzep :puff:

No právě že to co měl ten člověk tak to byl takový maličký kompas.Když to přiložil k čelu čerpadla tak se ta střelka točila jako vrtulka.Tím jenom zjišťoval da se to čerpadýlko točí.ptal jsem se ho kde to sehnal ale on mi řekl že to dostal a že neví kde by se to dalo sehnat.Na kontrolu jestli je čerpadlo funkční je to ideální.Díky za názory.

Já vím, jak to funguje, dva roky jsem s tím běhal po místnostech a "měřil" čerpadla. Je pravda, že my jsme to tenkrát taky někde dostali, pokud si dobře vzpomínám, tak jako nějaký reklamní předmět snad k čerpadlům, ale ruku do ohně za to nedám. Myslím, že na tom byla značka Regulus nebo něco podobnýho ...