Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plivátko

chci se zeptat, ve které době nastalo použití plivátek, co to bylo zač, zda byli přenosné anebo stacionární, byli třeba na ulici? Kde ve světě se používaly?

Plivátko pamatuji z dětství,bývalo u holiče.Asi i na jiných místech,ale tam jsem ho převrh a táta to musel uklízet.Vlastně si pamatuji víc ten nářez.Manželka tvrdí ,že bylo i ve škole.poněvadž Wikipedie trapně mlčí,dávám pár řádek z "Domácího vševěda". (1926)

Plivání má za účel odstraniti hleny a chrchle,v ústech se nahromadivší následkem odkašlání.Je to důležitý úkon zdravotní,který však nemá se vykonávati tak,aby ohrožoval zdraví jiných anebo znečisťovala se půda,podlaha a vzbuzoval nepříjemný pocit v okolí.Aby se zabránilo znečistění místnosti,zřizují se plivátka buď taková,která jsou naplněna desinfikovanou vodou nebo v novější době,kde je vodovod v domě,plivátka splachovací,která jsou do stěny vklopena a když se odklopí,samočinně vodou chrchle splachují,jako se to děje s výkaly v klosetu.Ve veřejných místnostech je nyní všeobecně zakázáno plivati na zem a jsou většinou plivátka všude zřízena,také na nádražích a ve vozech železničních a pod.Kde plivátek není,je příkazem plivati do kapesníku nebo do krabičky plechové nebo papírové,jako je to zařízeno v léčebných místech pro tuberkulosu.Ovšem náleží k tomu také dosti zručnosti a taktu,aby se takové plivání dělo nepozorovaně ve společnosti nebo přítomnosti osob jiných.Plivání jest i tehdy výkon zdravotně závádný,když se odstraňují z úst pouhé sliny,jejichž vylučování třeba se nějakým dráždidlem rozhojňuje (kouřením,žvýkáním něčeho a pod.),tím se vyvrhují mikrobi škodliví často i tehdy,když je člověk zdráv (je pouhým jejich nositelem),zvlášť činí-li tak lidé,kteří nejsou zvyklí na pravidelné čistění úst a horních průchodů dychadel,tím se však také z těla odvrhují důležité šťávy,jež požívání a trávení pokrmů umožňují.