Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spotřeba reproduktorů

Ahojte,

rád bych se Vás zeptal na otázečku z elektroniky, konkrétně spotřeby reproduktorů. U mých reproduktorů se udávají tyto hodnoty - 60W RMS (maximálně až 120W, peak).
Těch 60W je hádám výkon, který ten zesilovač dokáže zpracovat. Jeli to tak, opravdu aktivně žere těch 60W ze sítě? Nebo záleží na aktuální hlasitosti? Co konkrétně znamená těch 120W? Má to něco společnýho s tím "bassovým nárazem" ?

Děkuji za vysvětlivky :-) Moc mi tím pomůžete :-)

Nepleť sem zesilovač a spotřebu. Píšeš, že tato čísla jsou uvedená na reproduktoru.
60 W je maximální trvalá zatížitelnost reproduktoru, to jest to, co do něj může zesilovač pustit a reproduktor to přežije. To, že to bude hnusný a neposlouchatelný zvuk, je věc jiná.
120 W je to, co reproduktor snese krátkodobě (obvykle 1 s) a přežije to.
Nějaká spotřeba ze sítě s tímhle nesouvisí.

Dobrá, já pitomec už to možná mám...

Na štítku je napsáno 230V/0,3A -> P = 69W, lze tedy hovořit o reálné spotřebě? V případě pravdy... reproduktory do kterých nejde zvuk hádám asi nežerou nic, spotřeba je tedy minimální, ale měřitelná. Je nějaká možnost jak ji zjistit bez wattmetru? :-)

Omlouvám se,

ale předpokládal jsem, že víte, že se bavím o x.1 sestavě. Proč by měl být tedy štítek s hodnotami typu 230V (a další, včetně frekvence) na reproduktorech nevím (a nikdy jsem to ani neviděl, nikdy jsem však nelaboroval se spotřebou reproduktorů, proto se taky ptám) . Štítek je samozřejmě na zesilovači, konkrétně je tam hodnota napětí, proudu a frekvence.. Z toho vzešlo těch 69W. Ano jsem to já, kdo se ptá Vás, ale jestli mi poradit nechcete a místo toho psát sprostě, tak to prostě nedělejte. Samozřejmě si pomoci vážím.

že víte, že se bavím o x.1 sestavě

Nevím; křišťálovou kouli mám na pravidelné údržbě u báby Jeremiášky.
Tak to vezměme popořadě. Zesilovač má příkon 69 W, dále je na reprosoustavě (zde defacto zesilovači) napsáno, že umí dát výkon 60 W. To je naprosto v pořádku.
Abychom to ujasnili. Těch 69 W žere zesilovač, který je zde v jedné bedně s reproduktory.
Reproduktor jako takový (jímž rozumíme měnič elektrické energie na akustický tlak) sám o sobě nic ze sítě nežere. To žere zesilovač.
Kapišto?

Po pravdě se dalo odpovědět ihned bez složitých rozčilování a egoistických výměšků. :)

To že se baví o reproduktorech se vědělo ihned. RMS mu bylo vysvětleno. A to jestli se jedná o 5.1 reprosoustavu či jakoukoli jinou (třeba elektronkový zesák) je úplně jedno. Ptal se na spotřebu elektrické energie a tu vždy odebírá to co je strčeno do zásuvky. Tedy se vždy stačí podívat na štítek zesilovače. Nebylo tedy po pravdě vůbec třeba nadávat a zvyšovat si EGO na člověku který se ptá protože nezná a neví.

Správně by tedy bylo vysvětlit mu situaci a upozornit že je příště nutno se vyjádřit kompletně a přesně. Přeci je to jen kutilská poradna a honění ega tu nemá co dělat.

Buď prosím tak moc laskav, a nepoučuj mne co mám a co nemám.
Pravdou je, že je jasné, že jde o reproduktorech. Ale už vůbec ne o aktivních x.1 nebo jakých. V mém prvním příspěvku je odpovězeno dle toho, jaké informace byly k dispozici. Pak se připsalo, že na štítku je nějakých 69W či co. Jakém štítku? Kde? Fakt nemám věštírnu, abych tohle věděl. Ony existují i jiné reproduktory, než aktivní x.1 sestava k počítači.

Edit:

reprosoustavu či jakoukoli jinou (třeba elektronkový zesák)

Máš to slušně pomotaný. Hodinky, nebo holínky...

Já jen nesnáším když si někdo honí ego na těch co o tom nic neví a chtějí poradit. Není potřeba dělat velkého machra a nadávat aby člověk dokázal že toho ví víc. Pokud někdo chce poradit a nedostačují začáteční informace tak se o ně dá pozádat a né hnedka nadávat.

On neví které informace jsou relevantní a nutné. Osobně si myslím že pokud někdo chce radit jen tak že si na neznalém vyhoní ego tak aď radši neradí a nechá to druhým kteří taky ví a kteří umí poradit ohleduplně k neznalosti tázajícího.

Konec.

Kup si někde v antikvariátu Elektroakustiku do kapsy, z roku 1978 nebo něco podobnýho, abys pochopil základní pojmy a nenapadaly tě nesmyslné dotazy. U reproduktorů se nikdy, nikdy a nikdy neměří spotřeba. Jestli nevěříš, kup si watmetr a připoj ho, nevím jak nebo jak chceš, na reproduktor, ne zesilovač, a pak napiš, co jsi naměřil, pokustóne. ;-)

Ono vynásobit dvě čísla v době kalkulaček je opravdu velikánský problém, že. Kdyby s tím seděl někde na Sahaře, tak neřeknu ani slovo, ale když s tím dřepí před kompem, který je vybaven počítadlem, tak si myslím, že není co řešit ... :puff:

Do téhle poradny se mohou vkládat fotky (v tomto případě zesilovače, reprobeden a všech štítků co tam najdeš), sám jsem to už několikrát využil. Jednou vidět je mnohdy lepší než stokrát číst. A ta spotřeba zesilovače není až tak jednoznačná. Jde o to, jak moc je ten zesilovač osolen a taky o to, jakou má účinnost. A taky jestli je ten zesilovač mono nebo stereo. Nejlepší by bylo do napájení zesilovače dát nějaký wattmetr.