Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakou hodnotu rezistorů?

Zdravím kutilové ;-) Potřebuji se vás elektrikářů zeptat na jednu věc... Už nějakou dobu mi doma leží LED blikač. Je na 15 V a je v něm 6 paralelně zapojených rezistorů. Hodnoty rezistorů jsou 10k ohmů. Celkový odpor je tedy pokud počítám správně 6K ohmů. Proud je tedy nějakých 1.67 mA. Ano to je základ ;-) Ale docela mě mrzí, že je to na 15V, protože to získám jedině spojením baterek a nebo ze zdroje. Boužel ani jedno mi nevyhovuje, tak bych to chtěl předělat na max 9V baterku. To by neměl být problém, ale zasekl jsem se při počítání hodnoty rezistorů. Takže se ptám, jakou hodnotu rezistorů mám dát, aby to stejně fungovalo i na 9V. Logicky menší, ale nevím kolik. Takže prosím o radu ;-) Vím že to bude nějaká banalita, ale prostě totok mi vypadlo, vůbec nevím prostě :)

Ještě jednou hodnoty:
6x 10K ohm rezistory
U1 = 15V
R1celkový = 6k Ohm
I1 = 1.67 mA = 0,00167 A

U2= 9V
R2celkový= ? Ohm
I2=1,67mA
6 x ? Ohm rezistory

Paule, spočítej mu tu hodnotu rezistoru, mě se to nechce počítat :-D
Ale jen podotknu, teď jak tam máš spojených 6ks 10k rezistorů, tak to rozhodně není 6k. Nevím jak jsi na tuto nesmyslnou hodnotu přišel, poněvadž, když zařadíš 2 kusy odporů se stejnou hodnotou, tak výsledná bude poloviční, tj. když jich máš 6ks tak rozhodně to bude pod 5k, tipoval bych /nepočítal/ bude to okolo 2,5k. Takže přepočítat, pak uvidím co dále.

Tak jsem se seknul o 1k, to je docela dost :-D Výsledný odpor máš dole v obrázku, je tam i postup výpočtu. Proud už je podle Ohm. zákona tj. 15/1666 = 9mA.
Takže pokud bude proud zachován, tak z Ohm. zákona můžeme dostat nový odpor s novým napětím při původním proudu, tj. R = U/I --> 9/9mA = 1k. Výkonová ztráta na tom odporu bude P = U * I tj. 9*9mA = 0,081W, použiješ klasický 0,6W.
To je ta teoretická stránka, teď akorát ještě prozraď zapojení toho blikače, abych mohl usoudit jestli to bude fungovat při nižším napětí.

Tenhle na 9V prestavet nepujde. Tohle je takovy "magicky" zapojeni, vyuzivajici lavinovyho prurazu tech tranzistoru. Ovsem aby k nemu doslo, musi napeti na C presahnout to prurazny napeti. Ale to bude > 10V, takze smolik... Vymenit trazistory, ale pro tenhle pripad odmitam dat tip od stolu, to je jednak vybrat a druhak vyzkouset - jestli se vubec nejakej takovej najde.

Aha, tak to jsi měl poslat hned na začátku, taky to bude chtít větší úpravu něž jen spočítat rezistory. Navíc jsi dotaz položil špatně, jelikož zařízení není napájené z 6x10k, nýbrž každá větev je napájená přes 10k rezistor. Takže ten můj výpočet byl zbytečný, alespoň víš jaký to má vstupní odpor :-D

PS. Tady máš obvod co bude chodit i při 3V.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thum b/b/b0/BlikačAKO.png/300px-BlikačAKO.png

Za tu cenu se asi velká kvalita očekávat nedá. Ale už je měli několikrát, tak od každého rozměru jsem před časem koupil jedno balení. Několik jsem už použil a normálně fungují. Ale výdrž nebo něco jsem netestoval.
Ale jak už jsem tady několikrát napsal, koupil jsem už dost technických věcí z Lidlu,
a zatím mě nic vyloženě, nezklamalo. Na rozdíl od jiných "supermarketových"
věcí, se zdá, že si Lidl alespoň slušnou kvalitu pohlídá.
Například (teď je opět mají), jsem před časem koupil za téměř směšnou cenu
cca 80 kč za 4ks, nabíjecí NiMh články, se sníženým samovybíjením.
Skutečně je samovybíjení velmi nízké a kapacita slušná. Za tu cenu, jsem s nimi
velmi spokojený.