Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem prosím o výpočet příkonu

Zdravím, mám led vánoční řetěz s trafem na 24V na kterém je uveden výstup 3,6 VA. Zajímalo by mě, kolik můžou ,,žrát'' ze sítě 240V. Dá se to spočítat? Bude to těch 3.6 nebo 36W. Dík za odpověď

Přesně. Výstupní výkon se běžně násobí konstantou 1,15-1,3, podle velikosti trafa. Právě těch 15-40% jsou ztráty v jádře trafa, SS odpor vinutí. Také záleží na magnetizačním proudu trafa, u takhle malinkýho trafíčku bude zanedbatelný, ale jistě všichni máme doma mikrovlnou troubu ve které je trafo s magnetizačním proudem okolo 3A ! Tj. tento proud to bere i s nezatíženým výstupem.

Ale to je trochu (dost) nesprávné vysvětlení ohmova zákona :-)

""příkon přece nezáleží na napětí! Když bude napětí nižší, poteče větší proud, ale příkon zůstává stále stejný!!""

Podle ohmova zákona, zvýšíme li napětí na zátěži, zvýší se proud a tím i výkon.
Tedy výkonu (příkonu) na napětí záleží.
Tedy "když bude napětí nižší, nepoteče větší proud, ale naopak také nižší.
Tedy výkon bude také nižší.

I = U/R P = U x I P = U2/R asi tak 8-)

""Já to bez ohmova zákona nespočítám ;-)""

Já jo:-)

U transformátoru (pro zjednodušení nebudem uvažovat ztráty), můžeme znát:
Napětí primární strany, napětí sekundární strany, proud tekoucí primární
stranou, proud tekoucí sekundární stranou.
Z toho můžeme spočítat poměr transformace.
Uvažujeme li primár 240V a sekundár 24V, vychází poměr 10 : 1

Z toho vyplývá, že pokud na sekundární straně budeme odebírat například proud 1A,
Tak můžeme již spočítat že výkon sekundáru je 24x1 = 24VA (P=UXI)
Ze znalosti funkce transformátoru tedy poměru převodu, zjistíme, že proud primáru bude 10x menší, tedy 0,1A. Proud primáru tedy 0,1x 240 = 24VA (neuvažujeme li ztráty, výkon sekundáru a primáru jsou stejné).

Ohmův zákon" "Proud procházející vodičem, je přímo úměrný napětí a nepřímo úměrný
odporu."

Ať koukém jak koukám, tak v ohmově zákonu se vůbec, ale vůbec nic neříká o transformátoru, nic o příkonu ani výkonu.;-)8-)