Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako cistit stare mince?

Dobry den

Zdedil som zbierku minci, zial uz pred asi 15 rokmi. Dalsich 10rokov mince ostali ako boli, v starych obaloch.
Dal som pred rokom zbierku ohodnotit sudnym znalcom, bolo mi povedane, ze minciam skodia povodne obaly, nemam ich cistit a pod, ohodnotil to na 25kE
Medzitym mi bolo znacami povedane, ze zbierka ma asi 3x hodnotu, len ju treba bez poskodenia vycistit,co ako amater nemam robit, lebo viac poskodim ako ziskam.

Moja otazocka: Ked ich vycistim v ultrazvukovej cisticke, poskodim/znizim hodnotu?

ot2: zbieraju sa aj medaile/pamatne mince?
ot3: ak som legalny majitel, mozem to vyviezt do krajiny kde sa plati viac?
ot4: platil by som z predaja dan? V kt. krajine?

ten prvy link pise jasne v tom, ze nemam cistit niecim, co poskodi mincu. Soda, brusenie, abrazivne materialy a pod.
Poskodi ultrazvukova cisticka mincu v jej hodnote?

to MM: Vazim si Ta, ale nebud Chrobak Truhlik co vie vsetko.

ja som len napisal co pise prvy link, ne ze viem vsetko :)

co sa tyka tych podotazok tak NIE SOM EXPERT ale ak to neni archeologicka vykopavka ktoru si prave vyhrabal zo zeme (to patri statu ci jak) tak by vyvoz by nemal byt problem (napr. nove zlate mince sa normalne predavaju po celej zemeguli). DPH a clo plati dovozca (=kupec) na svojej colnici ak je mimo EU. A ty platis dan zo zisku (co by mal byt rozdiel kupnej a predajnej hodnoty), alebo ziadnu ak to nikomu nepovies a nechytia ta :D To by bolo lepsie prebrat s danovym poradcom ptz tam je to dedenie a to su komplikovane zakony ktorych obsah si netrufam ani odhadovat :)

Este som zabudol pri dovoze/vyvoze zlata alebo penaznych prostriedkov nad 10tisic eur to tusim treba hlasit, idealne ak to prediskutujes s pravnikom. Neviem ci taketo mince spadaju do tejto kategorie. A so zlatom nemoze obchodovat kazdy (treba povolenie nejake tusim), zas otazka nastava ci sukromny predaj je "obchodovanie", preto idealne pytat sa pravnika na to specializovaneho.
P.S. ale ja osobne by som sa toho nebal, len kvoli tomu by som sa pytal ci to nemam niekde hlasit aby nahodou colnik nerobil problem ze pranie penazi apod :D.

VRAJ za stav minci moze ich sposob skladovania, su v starych albumoch, kde sa vraj po case zo starych NDR albumov uvolnuje nieco, co sposobuje hrdzavenie minci.
Rozhodol som sa to nie predat, ale vycistit a prelozit do novych albumov. Ale rad by som aj vedel, kolko je taka zbierka hodna.
Patri k tomu aj zbierka bankoviek a znamok...

vedel by aspon niekto odpovedat na ot. c. 3 a 4?

ot2-zbierajú
ot3-ceniny,devízy a spol len do určitej hodnoty,na archeologické nálezy/starožitnosti a podobné veci musí byť povolenie od ministerstva kultúry,pamiatkového ústavu etc na dovoz/vývoz...
ot4 dane sa platia všade,prakticky bez výnimky