Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaké jističe pro tuto nemovitost?

Dobrý den,

momentálně jednáme s ČEZ ohledně připojení nemovitosti k distribuční soustavě a jelikož jsem ohledně těchto věcí naprostý laik, tak se pro jistotu obrátím ještě na Vás.

Jedná se především o to, že nemovitost se skládá z dvoupodlažního domu (6+1) a stodoly (cca 10x18m - zatím nevíme jak bude využívána, ale v budoucnu uvažujeme autodílnu/truhlárnu).. na nemovitosti bude pravděpodobně umístěn billboard s osvětlením.

V návrhu smlouvy jsou hodnoty jističe před elektroměrem: 3x25.0A

A mě by zajímalo, zda-li je to dostatečné pro výše jmenovaný objekt.

Za odpovědi předem děkuji.

Navrhnout velikost hlavního jističe, bez znalosti budoucí elektrizace objektu je obtížné.

Obecně lze říci, že jistič 3x 25A, se běžně osazuje do objektů občanské výstavby, sloužící
k bydlení. Tato hodnota zpravidla vystačí na běžné spotřebiče, jako je osvětlení, spotřební elektronika,
pračka, elektrický sporák, kuchyňské spotřebiče, elektrický bojler a podobně.
Pokud by elektrizace byla vyšší, například přibyla myčka nádobí, nějaký menší el. přímotop a podobně, ještě je možno s touto hodnotou vyjít. Je však nutno v návrhu instalace pečlivě navrhnout využití jednotlivých fází a zvážit součinnost spotřebičů, tedy které spotřebiče mohou pracovat současně.

Pokud by však přicházelo v úvahu například elektrické vytápění, nebo jiné výkonné spotřebiče, již to stačit nebude.

Zvláštní otázkou je budoucí využití stodoly. V například autodílně, je potřeba osvětlení, zvedák, elektrické nářadí, případně menší CO2 svářečka. To by se snad při pečlivém zvážení součinnosti s domácností, dalo ještě připojit k 25A jističi. Ale už to bude na pováženou.

Pokud by ale byla například truhlárna s výkonnými dřevoobráběcími stroji, už by to byl velký risk, že bude hlavní jistič padat.

Proto je potřeba alespoň nahrubo mít představu o celkové elektrizaci. Nejlepší bude i tak, vyžádat radu od projektanta instalace.

Nejsem zběhlý ve znalostech připojovacích podmínek k soustavě. Jen v rysech.
Velikost hlavního jističe určuje takzvaný instalovaný příkon. Z této hodnoty se odvozuje také stálý plat, lidově zvaný "platba z elektroměru". Také velikost tohoto příkonu odvíjí při připojení, kolik to bude stát.

Ještě jedna poznámka. Jde o to, jak bude v budoucnu stodola využita.
Pokud by se jednalo o provozovnu v rámci podnikání, může vzniknout problém s rozvodnými závody, při
připojení k bytové přípojce.
To proto, že provozovna má jiné připojovací podmínky, než bytové jednotky a měla by tedy mít samostatné měření. Mimo jiné i pro to, že pro podniky neplatí regulované ceny.
Doporučuji řádné zvážení situace a projednání s rozvodným závodem. :puff: