Spotreba argonu pri TIG
Zdravim,
Chcem sa opytat, na kolko mi vydrzi takato flasa argonu tlakovu-flasu-argon-8l ? Myslim kolko hodin cistej prace. Kolko plynu sa skryva v tej 8l flasi ?
Dakujem.
Zdravim,
Chcem sa opytat, na kolko mi vydrzi takato flasa argonu tlakovu-flasu-argon-8l ? Myslim kolko hodin cistej prace. Kolko plynu sa skryva v tej 8l flasi ?
Dakujem.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Hodin čisté práce ? Takže nepřetržitého nonstop svařování ? No řekněme že kdyby jsi pořád jel jeden celý svár bez jedné jediné zastávky tak to cca tu hodinu asi "MOŽNÁ" vydrží ale opravdu jen tak tak. Kolko plynu je v té 8l nádrži ? No pokud je nová a plná tak cca 8l plynu v ní je.
8l pri tlaku 200 atmosfer, ale pri zvarani predsa dochadza k rozpinaniu plynu a udaj povedzme 6 l/ minutu neznamena ze sa spotrebuje 6l z flase. Teda ak to dobre chapem.Ale to je vlastne jedno, vravis ze hodinu cistej prace ? To je o dost menej nez som si myslel. Zas samozrejme vkuse sa nezvara a ani nemoze zvacsa koli horakom, ale neveel som aky vztazny udaj zvolit. Tam su potom naklady celkom vysoke.
Ja to reknu tak.... Mam CO2 6l bombu která mi když byla plná vydržela při mojem svařování cca pul rok ale to sem svařoval sem tam něco. Poku bych svařoval intenzivněji tak mi vydrží tak měsíc (plná). Háček je v tom že pokud ju jako novou vyflákám tak jediné co můžu si ji nechat doplnit přepuštěním což mi dá tak 3 litry možná se štěstím 4. Takže při mírném svařování (tedy sem tam zavařit židli nebo výfuk na autě a podobné řekněme jednou dvakrát týdně) ti to vydrží klidně pár měsíců ale pokud budeš pořád trčet v dílně a vařit jeden kus za druhým tak počítej maximálně týden. Ono to opravdu toho plynu žere dost protože potřebuješ aby to okolo vařeného spoje vytlačilo vzduch a udělalo ochrannou atmosféru. Pokud vaří (aď už CO2 nebo TIG) někde v provozu tak tam mají neustále připravené další bomby a fičí to jak nic.
Aha, no ono zas nerez alebo Al clovek nezvara kazdy den. Na ocel su elektrody. No, uvidim v buducnosti, kazdopadne zvaracka co mam ma funkciu TIG, tak preto zistuje okolo toho nejake veci.
Dakujem.
Nevím nejsu odborník na svařování ale pokud se nepletu tak tigem se dá svařit snad všecko.
tigem můžete svařovat téměř všecko kromě hliníku.
To se mi zdá jako špatné tvrzení. Vždyť TIG je nejlepší právě na hliník. Viděl sem dokonce borce který tigem dokázal svařit dvě plechovky cocacoly k sobě.
Tam sa mi zda ze treba nejaky specialny TIG. Bud zmenit polaritu, alebo ma byt nejaky pulzny alebo nieco, ale tiez sa mi zda ze pri zvarani Al treba specialny zdroj pre TIG, nie obycajnu MMS/TIG zvaracku. Ale neosm si isty.
AC TIG. Teoreticky to jde normalni svareckou a s prehozenou polaritou - jenze u toho tezce, tezce hori elektrody (jakoze elektroda co zvladala 100A najednou ma maximu 15A a to moc nevari). Takze to je nepruchozi. Dalsi varianta je klasicka stridavina. Nekdo takhle prebastloval takovy to nejlevnejsi baubau trafo a docela s uspechem. Nicmene profi masiny jedou hodne nesymetrickej prubeh, kouzlo je v tom, ze na taveni hliniku je nejlepsi klasicka prima polarita jako u DC, ale je potreba rozkladat Al2O3 na povrchu, takze ty masiny jedou cca 80% prima, 20% opacna polarita. Cimz je malo namahana elektroda a vari to jak ma.
K puvodnimu dotazu: 6L lahev pri 200atm(bar) je cca(hladina more sem nebo tam)1200L plynu. Z prutoku hubici uz clovek jednodusse dopocita kolik minut muze varit. A nezapomenout si dat nejakou rezervu, na sepnuti, na zbylej plyn v hadici pri rozepnuti a tak.
Chlapi.Pokud nadtavite na manometru 5l tak si spocitejte jak dlouho vam lahev vydrzi.Svar okolo trubky ,prumer 50 mam hotovej za 2 minuty.Jiří
máte naprostou pravdu.Normálním tigem se hliník nedá svařit.Je zapotřebí měnit polaritu pulzně.Více informací můžete získat na svar foru.