Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vybourání okna

Dobrý den,máme dotaz ohledně vybourání okna,prosíme o rady,zkušenosti..
Děláme postupně rekontrukci starého statku.Několik místností máme již obytných,další je kompletně v rekontrukci.
Máme jedno okno s jedné strany, kde již menší okno bylo,ale i tak by tam byla tma,je potřeba vybourat ještě jedno okno a to musí být na protilehlé straně do ulice,jinde okno dělat nelze.
Je možné vybourat okno v nosné zdi asi o rozměru v 130cm a 100cm?Zed má přesně 1metr v celém domě.Zed je cihla,vepřovice,kámen,většinou cihla,je to tak v celém domě..
Bourali jsem již 1 malé okno v jiné zdi-nebyla nosná a dvěře,ale zjistili jsme,že tam už dvěře byly,bylo to jen zazděné.
Pokud ano,jaký by byl postup,většinu prací děláme svépomocí.Pokud bude nutné,někoho zavoláme..
Upravena velikost písmen. (karel)

děkuji,asi nejspíš teda někoho zavoláme..A jak teda postupovat jinak než pouze kapsy na překlady?
Zatím tam kde jsme borali,jedna zed síla asi 40cm a druhá 80cm na dveře,bylo taky z cihel,kamenne a vepřovic a nikdy nevypadlo víc ,než jsme chtěli,i tak to drží dobře..ale samozřejmě tam kdyby to spadlo,tak by se až tak nic netalo,kdyby to spadlo tam,byl by průšvih..

Nic o této práci nevím. Jen si z mládí vzpomínám.
Bydleli jsme v domku z vepřovic ( u nás se říkalo kotovice ). Okna do ulice byla krásná, stará, úzká a nahoře kulatá. Prostě krása (pro 8 letýho kluka). Něco jiného, než ty blbý hranatý okna u sousedů. Otec se rozhodl okna vyměnit. Musel to dělat zedník. Místnosti se úplně vyklidily. V místech, kde se měly bourat díry do zdí se musela postavit konstrukce, která ponese strop. Na podlaze z fošen byl naležato trám a na něm nastojato trámy a nahoře zase naležato nesl strop. Přesná výška byla nastavena zatlučením klínků pod horní trám.

Musí to dělat zedník, který pozná kterým směrem ve stropě vedou trámy. Doporučuji nějakýho starýho, co už něco pamatuje a nedělá jen sádrokartony.

Je to stájová klenba (viz. kutilska.poradna.net) s obloukem do 30 cm vysokým nebo poctivá výškou oblouku 50 a více cm? Pokud okno plánujete mezi pilířky pak nemám obavu ho vybourat, přičemž předpokládám, že neplánujete okno tak široké, aby překlad zasahoval do pilířů. Nejprve vysekejte drážku pro osazení překladu cca do 2/5 síly zdiva, vložte překlad, dozděte, doklínujte a opakujte z druhé strany už za zbytek síly zdiva. Pak vybourejte otvor pro okno.