Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení světel

Zdravím borce,

v naší domácnosti jsou jen dva jištěné okruhy (světla a zásuvky), vše samozřejmě hliníkem a v TN-C. Problém je, že netuším, kudy dráty vedou a co jsou přesně zač. Mám doma špajz za kterým je taková zadní místnost. A já do tý zadní místnosti chci natáhnout světlo. Tak vyloupnu krabičku co je před špajzem a tam dva kabely co tudy jen procházej?! Jsou tam sice tři svorky, ale ty dělaj kabel jen průchozím. Ten s tou červenou šipkou je fáze, která je spojená s vypínačem od špajzu. Když rozsvítím - rozsvítí se mi i zkoušečka. Kabel pokračuje tím černým do té pravé svorky a od té zase modrým do zdi.

Ten se zelenou šipkou vede od svorky zase rovnou do zdi a zkoušečka na něm svítí pořád.

Nechápu, kde jsou nuláky?!

Ve špajzu vedou ke světlu normálně zelený a černý kabel.

Chtěl bych to zapojit normálně do zdi přes svorkovnici a vypínač. Pro případ, že by to byl problém, byla by velká prasárna to zapojit je na posledním obrázku? Že bych za světlo ve špajzu dal další vypínač a za něj světla v zadní místnosti, takže by šlo svítit v zadní místnosti, jen když je rozsvíceno ve špajzu.

Díky za rady.

Kde jsou nuláky?!

Nuláky se odjakživa vedly samostatnou nejkratší cestou ke světlům, proč by měly cestovat přes vypínače? Máme to ve starým baráku podobný, když jsem chtěl přidat kontrolní světýlko ke sklepu, aby bylo vidět, že je tam rožnutý, taky jsem v krabici nenašel nulák, tak jsem to napíchl ke světlu zvenku u dveří, takže když se rozsvítí kontrolka u sklepa, žárovka venku nade dveřmi slabounce svítí - na nulák se kontrolka dostane právě přes tuto žárovku.