Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyrobit noční vidění IR diod ,,Rada jaké koupit..

Dobrý den,potřeboval bych poradit..Chci si vyrobit domací noční vidění pro videokameru..
Nevím přesně jaké IR diody koupit,některý mají větší spotřebu jiný zas menší..
IR diody chci koupit na ebay nejlépe 10mm může být i 5mm..Rád bych chtěl zapojit min. 5IR diod..
Napaájení bych chtěl pro 9V baterii nebo pro baterie typu AA nabijecí 1.2V mam jich asi 10 děkuji..

Kup si diody jaké chceš... Čím budou výkonější, tím víc toho osvítí. Jediné co si pak vypočítej spotřebu aby jsi aspoň věděl jak dlouho ti to na ty baterie pojede a vůbec kolik a v jakém zapojení je tam dát. Neni to o mic těžší jak zapojit normální LEDku. Nějaký předřadný rezistor dle výkonu a finálního proudu aby jsi to neodpálil taky bude třeba.

Predpokládat že IR osvetlením neco ta kamera bude i snímat, je bláhovost. U kamer existuje neco jako spektrálni citlivost a Ty nevíš zda chip kamery má vúbec nejakou citlivost pro IR svetlo.

Objektiv je samostatná kapitola, prenos složek svetla rúznych vlnových délek pres objektiv je noční múrou návrháru objektívu, spúsobuje to ten jev, jak hranol rozkláda bíle svetlo na duhu, prej barevné spektrum.
První použitelný objektiv pro fotografické účely od Petzvala, který toto celkem slušne vyrešil, se stal hitem na dlouhé desítky let. Dnes je doba počítačú a presto je to i tak desnej problém. Proto u objektívu se zámerne prenos nepotrebných vlnových délek omezuje. IR svetlo pres objetív, obvykle, prenášet potrebné není.

... :puff:

božinku to jsou nesmysly

jasne padnou všichni na zadek jak to osvetlíš svetlem z baterie 9V, no já nevím k čemu filmarúm a všem co se zabývají remeslem jsou ty veliké reflektory a kabely a napájecí zdroje když to lze porešit baterii 9V ...

a k čemu ti potom jsou ty IR diody, postačí svíčka, ta horí a horení je prece prírodní zdroj IR zárení, tak nekupuj nic, zapal svíčku nebo dve, výkonem to bude asi rovnocenné

... :puff:

Dej před to zdroj proudu s nízkoúbytkovým stabilizátorem třeba LT 1084 za starého PC motherboardu, nastav proud podle diod, jaké koupíš, můžeš měnit jas, dáš tam 10 baterek 1.2 V a 5 IR v sérii.
Zapojení jako zdroje proudu je v datasheetu, můžeš použít i LT 1085

Proboha..... To myslíš vážně ? Elektronika neni lego. Má jisté pravidla a pokud člověk nezná tyto návaznosti a pravidla tak opravdu nemá cenu se v tom babrat. Nejdřív si naštuduj aspoň nějaké základy třeba co to je napětí a co to je proud, že to neni to samé. Pak v průběhu zjistíš že součástky se nedají jen připojit + na jednu nožku a - na druhou a ze třetí ti vyjede párek v rohlíku. To co se tady ptáš jsou věci které když napíšeš do googlu tak ti toho vyjede tuna. Doporučoval bych ti najít ozkoušené schéma a to zapojit a nesnažit se tady špekulovat a vymýšlet druhé. Začni třeba tady: irfot.html

LT 1085 má pouzdro TO 220, v motherdoardu může být i bez díry v křidélku.

Můžeš použít jako zdroj proudu obyčejný tranzistor( BD 135 ), jako referenci mu dáš do báze obyč červenou LED katodou na - a anodou na bázi, jedním odporem z + 12 V napájíš bázi ( 4 k 7 ) a druhým v emitoru (10 - 22 ohm )na mínus řídíš proud a do kolektoru zapojíš tu serii IR na + 12 V už bez odporu. Když použiješ PNP tranzistor, tak je to obraceně.

Když použiješ ten stabilizátor, tak z výstupu ( OUT ) mu zapojíš odpor na řídící vstup (REF) je to v katalogu

na IN zapojíš + baterek a na OUT tu serii diod proti -

Ono jde hlavně o to že ty trváš na tom aby jsi tam měl ty svoje vysněné diody a víc tě nezajímá. Pouze chceš aby to někdo komplet vyřešil za tebe. Jak se říká, komu neni rady tomu neni pomoci. Aby jsi to dal do kupy tak potřebuješ kameru zbavenou IR filtru, dále pak potřebuješ ty tvoje diody. K těm diodám potřebuješ vypočítat pomocí ohmova zákona (základ elektriky který prostě musíš znát jak když bičem mrská) rezistor který tam zařadíš. Nejlepší bude asi paralerní zapojení diod protože jak je známo tak ty diody snesou maximálně pár milíků. Samozřejmě jakmile budeš vědět součet proudů tak si ještě propočti kolik vatů to hltne aby jsi mohl koupit správný rezistor (aby vydržel takový výkon a nepekl). Pak to stačí jen sestrojit tedy samozřejmě dodat správný zdroj. Tu máš kompletní návod tak se pomocí něho řiď a nechtěj tu aď to všechno ostatní udělají za tebe.

Ono by to asi opravdu chtělo něco o tom vědět. Rozptyl napětí nikdy není tak velký jak píšeš, přečetl sis špatnou kolonku (min a max hodnoty, ale ne hodnoty typické). Už tu někdo radil, že je potřeba prostudovat datashied - tam je uvedeno napětí pro konkrétní typ a hlavně typické napětí v propustném směru. Toto napětí je typicky 1.2V pro GaAs diody, 1.3 - 1.45 V pro GaAlAs diody. Řadit diody paralelně není úplně ideální nápad, vlivem rozptylu hodnot kolene VA charakteristiky budou některé diody přetížené a některé nebudou svítit skoro vůbec.

O to napětí v propustném směru nejde ( mám tady asi 30 diod 50 mW, při 1.3V jimi teče 40 mA ) On musí použít zdroj proudu, který sem mu popsal, nesmí překročit maximální proud v propustném směru a zapojit je samozřejmě do serie. Nejlépe spínaný zdroj proudu,všechny potřebné součástky na to jsou ve starém počítači, na lineárním je výkonová ztráta a vyčerpává baterii.
O to tam jde.

Ta konkrétní dioda (resp daný typ) rozhodně nemá takový rozptyl parametrů mezi jednotlivými kusy. Pro výpočet se použije tzv. typické napětí v propustném směru, to je pro každý konkrétní typ dané a má rozptyl výrazně menší než 500mV.

A jen mimochodem, kde jsi našel to napětí? nechce se mi v tom moc vrtat a tak jsem to možná přehlédl. A taky moc nechápu proč nakupovat na eBay, když obdobné diody lze koupit za obdobnou cenu i doma. Ovšem to jen na okraj, nakupuj kde uznáš za vhodné.

P.S. Odpor, který jsi spočítal vcelku vyhoví. V případě, že napětí na diodách bude menší pak proud nepřekročí 40mA což většina diod snese. Ovšem jestli uvažuješ napájení 9V destičkovou baterií nebude asi fungovat moc dlouho, ta v sobě má života dost málo. Pro kontrolu bych s diodami zařadil do serie ještě jednu "normální" (nejlépe červenou - mají nejmenší napětí), která bude svým svitem indikovat, že baterie ještě žije. Ale musíš v tom případě upravit patřičně seriový rezistor.

Ale právěže o napětí v propustném směru jde především. Při spojení třeba 2 diod paralelně stačí rozdíl 0.1V na to, aby jedna dioda prakticky nesvítila a druhou tekl dvojnásobný proud. Vyplývá to z VA charakteristiky diody v propustném směru, protože diody jsou zapojeny právě v propustném směru. Použít spínaný zdroj proudu pro daný účel je tak trochu jako použít atomovku na brablence. Odjakživa stačil správně spočítaný rezistor. Zdroj konstantního proudu by měl význam tam, kde jde o přesný a stálý světelný tok, což v tomto případě rozhodně nejde. A radit někomu, kdo neví ani jak vlastně LED funguje, aby vybral nějaké jemu naprosto neznámé součástky ze staré základní desky a sestavil z nich zdroj, který vlastně ani nepotřebuje je skutečně rada nad zlato.

Podívej, starý počítač ti dají zdarma v každém ekodvoře ( jsou jich tam desítky ) a je jedno jaký vezmeš, horkovzdušnou pistolí vyletuj všechny součástky ze zdroje, nacpi je do nepájivého pole, ten obvod má dva komparátory, na malém odporu, třeba 2 ohmy zapojeným v serii s napájením si odebereš úbytek napětí, který zavedeš do neinvertujícího vstupu, na invertujícím vstupu si trimrem nastavíš nějakou referenci, třeba 0.25 V a můžeš tak měnit proud těch diod,na výstup zapojíš jeden mosfet z boardu, který původně sloužil pro zdroj procesoru a je to, zapojení a popis na 30 stránek TL 494 je v datasheetu.

Díky,ale tohle je pro mě moc složitý co tady píšete,v tomhle nejsem nějaký odborník.Ale když tento chlap dokázal s odporem 10ohm a s 5IR diod zapojit do serie tak mu vše jde a nepsal nějaký součástky TL 494 nic takový ....Tak se ptám ještě jednou jaky odpor si koupit pro zapojení v serii tod vše díky...
zde odkaz.watch

No jo, dej tam 10 ohmů, vybitá 9 V baterie se stejně chová jako zdroj proudu a doufejme, že při nabité tam víc jak 70 mA možná nepoteče, tak se diodám snad nic nestane, když se trochu vybije, tak tam poteče 10mA a zase to nebude pořádně fugovat, dej si tam zkratovací vypínač na ten odpor, který zapneš, když bude baterie vybitá, ovšem jak poznáš, že je vybitá, když nebudeš vědět, kolik tam opravdu teče už nechám na tobě.

http://www.google.cz/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fww w.evelta.com%2Fimage%2Fcache%2Fdata%2FOther%252520 Components%2F220%252520ohm%252520Resistance%252520 Pack-0.5%252520Watt%252520(5Nos.)-700x700.jpg&imgr efurl=http%3A%2F%2Fwww.eve lta.com%2Fpassives%2Fresistor%2F220-ohm-resistance -pack-1-2-watt&h=700&w=700&tbnid=50_6oVFnkEXdzM%3A &zoom=1&docid=xUvNdGlbm9j7vM&ei=a5dDVOv_GNbsaKSpgv AL&tbm=isch&ved=0CBkQMygRMBE4ZA&iact=rc&uact=3&dur =8560&page=3&start=80&ndsp=47

Nefunkční odkaz. Používej tohle: [http://kutilska.poradna.net/file/view/2961-snimek- obrazovky-png]

To už je moje poslední otázka..
U jedné diody mam napětí 1,5 až 2V
Proud 20mA

zdroj bude 9V

Teď beru jednu diodu
Mam to počítat tak že si vemu u jedné diody 1,5V rezistor bude 375ohm
Nebo 1,7V u jedné diody a odpor bude 365ohm..

Příklad: Zapojil bych 5 diod v serii s napětí u každé diody 1,7V a odpor by byl 25ohm může to takhle být?..nebo mam vždy brát to nejmenší napětí u led diody a to je 1,5V?...

Tak to nejde, musel by být u každé diody zvlášť odpor, paralelně je zapojovat nemůžeš, každá je jiná, na 3.7 V bych dal vždy 2 do serie, jinak by se ti při jedné víc jak 60 % energie ztrácelo na odporech

Když dáš na 3.7 V vždy po dvou do série, předřadné odpory taky budou kolem 10 - 22 ohm

schéma nakreslit neumím, mám počítač teprve krátce, ale vezmi odpor z + ( tak 1 k ) spoj báze všech tranristorů ( NPN BC 239 nebo podobné ) z bází dej na kostru dvě diody v serii, jednu 1 N 4108 a druhou shotky , nějakou SB ***, tak aby vznikl úbytek 0.85 V a na přechody tranzistorů zbylo 0.6 V a 0.25 V na emitorových odporech Do kolektorů připoj ty serie po dvou IR na +

A z každého emitoru na kostru tak kolem 12 ohmů a poteče tam konstantní proud zhruba 20 mA

Nožičky jsou tři E B C
C je kolektor, tam jsou ty dvě IR v serii na +
B je báze, tam je odpor 470 ohm až 1 k na + a dvě diody, jedna normální a druhá shottky v serii v propustném směru na - čili katodami k - kvůli tomu úbytku zhruba 0.85 V
E je emitor, tam jsou ty odpory 10 až 12 ohm na -

Ježíšmarjá, proč to řešit jednoduše, když to jde složitě. Na tohle se odjakživa používaly, používají a používat budou rezistory. Pokud si diody rozdělíš do skupin po dvou, ty dvě diody spojíš seriově a k nim rezistor 33 ohmů (počítám s LiOn akumulátorem)a takto vytvořených 5 dvojic spojíš paralelně tak i při největším rozptylu parametrů diod od uvažované hodnoty nepoteče proud větší než 40mA a to diody zvládnou. Používat zdroj konstantního proudu má význam při velkém rozsahu možných napájecích napětí. Pro takto jednoduché zapojení je to tak trochu mimo. Jak to tak vypadá, tak za chvíli někdo poradí použít nějaký zdroj řízený počítačem :-)

V takovém případě by bylo lepší zapojit diody po dvou serioparalelně a ke každé dvojici seriově zapojených diod použít jeden rezistor. Ale v takovém případě by bylo vhodné znát skuetčné napětí na diodách, aby se dal s dostatečnou přesností spočítat seriový rezistor. Z důvodu co nejmenších výkonových ztrát na seriovém rezistoru je potřeba, aby rozdíl mezi potřebným napětím na diodách a napětím zdroje byl v jistých mezích co nejmenší, proto ty diody po dvou v serii.