Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno motor z 400V na 230V

zdravim
pomozte prosim kde som urobil chybu pri prerabani motora zo 400 na 230v,problem je jediny a to ze sa toci opacnym smerom,na 400 V bezal dobre...ale v dielni mam len 230 tak ho musim prerobit... ide o sustruh vlad presov DOS 350 http://www.domaci-soustruzeni.cz/soustruh/prehled- motorovych-soustruhu/-9-vlad-presov-dos-350.html ktory vyrabaly aj na 400 aj na 230,nechce sa mi verit ze tam davaly 2 druhy motorov ,pravdepodobne to riesily kondenzatorom...tak si myslim ze chyba bude u mna...prikladam fotky zapojenia a vopred dakujem za pomoc

Na obrázku na té stránce je jednofázový motor - má rozběhový i běhový kondenzátor, ten rozběhový je zapojený přes odstředivý kontakt co se vypne, když se motor rozeběhne. Třífázový motor (ano, do soustruhů se IMHO dávají dva různé druhy motorů) lze zapojit jako jednofázový - směr otáčení lze zvolit zapojením svorkovnice, ale problém je v tom, že po zapnutí má malý krouticí moment. Proto jsou u jednofázového elektromotoru dva kondenzátory aby rozběhový moment byl větší.

dakujem Yarda ,ano rozbeh je ubohy ale mam to riesene takym homemade mechanickym slapatkom ktory nadvihne motor ,vlastne sa uvolni tlak na remeniciach ,ked sa rozbehne motor potom pustim remen do zaberu a funguje to dobre,motor sa bez zataze pekne rozbehne problem je ze opacne....pisete ze sa da smer otacania zmenit prepojenim ns svorkovnici ...mozete mi upresnit podla tych prilozenych obrazkov kde-co mam prepojit...vdaka vopred