Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem chladnička - teplota kompresoru

Dobrý den,
kompresor u kombi chladničky je poslední dobou při chodu dost horký. Infrateploměrem naměřím cca 80 stupňů . A výparník vzadu je jenom vlažný cca 37 stupňů . Chladnička je stará cca 15 let. Při nastavení na max. žádná sláva - uvnitř teplota okolo 9 - 10 stupňů. Není kompresor na odchodu ? Vyplatí se oprava při ceně nové chladničky cca 5 000,- Dík za Vaše postřehy. fz

Teplota kompresoru po delším chodu, je celkem normální.
Běžně bývá horký, že na něm lze těžko udržet ruku.
Ale celkem nízká teplota srážníku (výparník je uvnitř),
a malý dosažitelný chlad v prostoru ledničky už moc normální není.
Může to znamenat částečný únik chladiva, nebo nějaké ucpání
kapiláry mezi kompresorem a výparníkem.
Také závada, nebo již opotřebování kompresoru se nedá vyloučit.

Ale pokud lednice neběží stále, ale na termostat vypíná,
lze také předpokládat vadný termostat. To proto, že pokud by termostat byl v pořádku a aparatura nebyla schopná pro nějakou závadu podat dostatečný výkon, tak by běžela stále a nevypínala termostatem.
Je to kombi lednice. Jaká je teplota v mrazáku?
U jednokompresorových ledniček se většinou nedosáhne požadovaného chladu v ledničce, dokud není vymražen prostor mrazáku.
Jinak na dálku těžko říct přesně. Ale pokud by se potvrdila závada aparatury, tak se oprava nevyplatí. Případná výměna kompresoru a naplnění chladivem, bude téměř srovnatelná s nákupem nové ledničky. Navíc nové lednice bývají úspornější na spotřebu energie, tak se to vrátí.