Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem drátek od basového reproduktoru

dobrý den přátele. mám sestavu 2+subwofer k PC ale odešel mi ten basák. Rozebral jsem to a zjistil že drátek který spojuje ten reproduktor a panel, je trošičku natrhnutý a proto nehraje. Když to projopím něčím kovovým tak hraje OK. Jeden mi říkal že je to prej nějaký specjální drátek pro basáky (kvůli těm otřesům jak to skáče) a že je dost drahej. A že to nejde jen tak scínovat dohromady, že to je nějaký specjální drátek (uvnitř něco, potažený něčím). Je to pravda teda? má byt na to specjální drát? nebo muže byt i obyčejný nějaký? jaký? pruměr toho repráku je cca 20cm

děkuji za rady

jo ty myslíš ten drátek co vede od reproduktoru na pájecí pacičku, ten se jmenuje Leonské vlákno, a jsou to tenké drátky omotané hedvábím, a to se fakt pájí blbě. lépe je ten drátek vyměnit, i kfyž pájení na membráně se také musí umět. To chce velmi rychle , ale dobře. No zkusil bych někde ve sběrně sehnat reprák a na tom si to vyzkoušet..případne odtud ten drátek vypájet a použít.

Ten drat sa ohyba 100x za sekundu, to mas za 1 den pocuvania 8640000 ohnuti sem a tam. Nejaka dvojlinka je robena tak ze ju ktosi ohne 5x za rok tak ok.

Najprv by som tam skusil dat na konce toho roztrhnuteho dratiku pajku a spojit to. Menit ten drat mozes aj potom, ked to nebude drzat.

drátek který spojuje ten reproduktor a panel,

Jak z tohoto popisu všichni víte, kterej ten drát je opravdu ulomenej? Jakej panel? Klidně se mohl uklepat přívodní drát od repráku do zesiku, číňani s oblibou dávají tenký kablíky s neuvěřitelně tvrdou izolací, který se pak v místě pájenýho spoje rády trhají.

No pájet to asi smysl nemá. Leonské vlákno asi budeš těžko shánět.
Snad někde ve sběrném dvoře, pokud by jsi sehnal starý basák a vytěžil to z něj.
Ale šlo by zkusit tohle:
Sežeň nějakou slabou stíněnou šňůru. Bývá to například u malých sluchátek. Pokud to seženeš, tak vezmi jednu žílu z dvojlinky.
Opatrně stáhni plastovou izolaci, tak aby si nepoškodil stínění, tedy tu měděnou punčošku na vnitřní izolaci.
Odstřihni asi o něco více než je potřeba do repro.
Punčošku stáhni dolů z vodiče tak, že ji prsty jakoby konci přiblížíš k sobě, tím punčoška ztloustne a půjde snadno sejmout.
Nenatahuj ji.
Pomocí jehly, provlékni zkrz punčošku místo vodiče asi čtyři šicí strojové nitě. Nech je delší.
Potom punčošku na nitích natáhni, tím se zmenší průměr a nitě se v ní utáhnou. Lehce to v prstech zkruť, ale ne moc.
Vyrobíš tak vodič podobný leonskému vláknu.
Odměř potřebnou délku, o trochu delší, než byl původní v repro.
Velmi opatrně ocínuj konce, ale pozor, jen konečky, nesmí se cín nasáknout příliš daleko do vlákna.
Potom páječkou s čistým ocínovaným hrotem krátce ohřej pájecí body na membráně a vytáhni původní vlákna. Otvory v pájecích bodech vyčisti za tepla vložením párátka. Do otvoru vlož konec vlákna a rychle zapájej. Nesmí cín zasáknout dále do vlákna.
Natvaruj vlákna do obloučku a opět rychle připájej na vývody repro.
Vlákna udělej trochu delší než byl originál a natvaruj tak aby i při maximální výchylce membrány nedošlo k natažení ani k dotyku s membránou.
Věčné to nebude, ale jistě to nějakou dobu vydrží. :puff:

ok ale kde je problem? vzal jsem obyčejný přiborový nůž a dotkl jsem se toho drátku a zvuk šel, když jsem nuž zvedl tak nehralo nic. Tak mi logicky říká, že problém je právě v tomto místě natrženým....nebo se pletu?

Jeden problém je, že je lanko ohýbáním přerušené, druhý je, proč se přelámalo.
Zřejmě bylo krátké, nebo ten, kdo tento reproduktor montoval, nechal dost velký kus lanka ztuhlý provzlínanou pájkou nebo tavidlem.
Já, když jsem dělal vývody třeba pro konektor k připojení destičkové baterie, tak jsem udělal smyčku, třeba skrz další otvory v tišťáku tak. aby z tišťáku koukalo jen lanko bez kalafůny a pájky.
Lanko z telefonní šňůry časem seženeš, třeba od nějakého telekomáka důchodce, nebo z elektrokroužku - vf lanko, či se obrať na výrobce. A nebo jak ti tu radili, sežeň si vadný reproduktor a vypreparuj to lanko z něj. Hlavně to šikovně očisti od tavidel a nepropájej lanko v délce větší než je nezbytně nutné. Asi by to chtělo nějakého praktika, nebo si to dopředu rozmysli a natrénuj, asi tak jako se člověk musí naučit řízení auta přes křižovatku. Lanko by nakonec mělo být o něco delší.
PS. Omlouvám se Zerozero. Máš stejný postřeh, já si to nejdřív nepřečetl. Opravdu je nejnáročnější udělat přechod mezi pevným bodem a ohebným vodičem, lankem.
PS2. Průměr drátu není až tak kritický - protože je to na krátkou vzdálenost. Vodítkem je velikost původního lanka.