Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem expander MCP23017-E/SP

Zdravím, poradíte?
Když přepnu piny jako vstup, jak je nejlépe ochránit proti spálení?
Nejsem elektrikář, jen takový domácí kutí, proto taková banální otázka.
Koukal jsem po netu a nejlevnější varianta je optočleny s tranzistorem BPC-817C
bpc-817c-p523-249

Když připojím tranzistor tohoto optočlenu mezi pin a zem, tak by to mělo fungovat.
Jen nevím jak spočítat odpor pro diodu.
Když ji chci krmit třeba 12 volty.
Nebo kolik voltu do diody mohu max. pus s předřazeným odporem.
Poradíte?

Vstupní piny lze oddělit optočlenem, ale asi bude potřeba ještě doplnit pull-up odpory (neznám tvoje zapojení, optočlen je poměrně "pomalý"). Proud diodou podle katalogu max.50mA, stačí obvykle tak 10-20mA. Takže pro 12V dát do serie odpor cca 1k. Ohmův zákon snad znáš.