Jo správná připomínka na to jsem v příspěvku zapomněl.
Lapač odkapaného tuku udělej jako vaničku, s otvorem pro vstup kouře, tak jak máš na nákresu. Stříška nad vstupem kouře slouží k rozptýlení kouře a zároveň kryje vstup kouře před kapáním mastnoty, která steče do vaničky. Stříška musí být odnímatelná aby šla vanička vyjmout.
Stékání mastnoty z komína: Teoreticky by k tomu nemuselo docházet, protože udírna by se měla před vložením výrobku předehřát a pak by ke kondenzaci nemělo docházet.
Ale jsou li možnoti, jak lapač stékající vlhkosti a mastnoty udělat, tak bych ho udělal.
Použití suchého dřeva je sporné. Dřevo na uzení by mělo být spíš vlhčí. Pro dosažení hustého kouře se dávají na žhavý základ vlhké piliny z tvrdého dřeva.
Vyložení udírny šamotovými cihlami považuji za nevhodné.
Cihly se dlouho ohřívají a kondenzuje na nich dehet, který při uzení uvolňuje dehtový zápach, který se dostane do výrobku. Doporučuji vyložení tvrdým dřevem. Jak jsem psal, zapálení udírny přes metrový sopouch je téměř nemožné, tak se v udírně nikdy netopí.
Komín bude mít asi značný tah. Bylo by vhodné udělat stavitelnou komínovou klapku na omezení.
Izolaci mezi udírnou a objektem považuji za zbytečnou.
Izolaci proti zemní vlhkosti, nějakou IPU,ale předpokládám, že topeniště bude v takové výšce nad izolací, aby tam nedošlo teplo k tavení izolace. V prostoru pod roštem umístit popelník tak, aby pod ním byla vzduchová mezera.
Bude tak stínit sálavému teplu, aby tolik nepronikalo dolů k izolaci. V konstrukci použít pod prostorem pro popelník ITONG. Spolu s mezerou pod popelníkem bude tvořit tepelnou izolaci. Na dvířka topeniště udělej stavitelný vstup vzduchu. Spolu s komínovou klapkou nastavíš optimální podmínky. Myslím, že takto udělanou udírnu ti bude každý závidět.